Rektör Çiçek, Vekil Alban’ın teklifine ne diyor? « Hamle Gazetesi

Rektör Çiçek, Vekil Alban’ın teklifine ne diyor?

Bu haber 13 Haziran 2019 - 10:36 'de eklendi ve 1.819 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla‘da 2 dönem milletvekilliği yapmış olan çok var. 3 dönem milletvekilliği yapmış olan sanırım bir AK Parti‘dan 21, 22, 26’ncı dönem Milletvekili Hasan Özyer, bir de CHP‘den 24, 25, 26’ncı dönem Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir bulunmakta.

Hasan Özyer‘in dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu‘nun baskısı sonucu aday olup, üçüncü dönem milletvekili olduğu ve bu dönem ise aday olmadığı, hemşerisi Demir‘in bu dönem dördüncü dönem için aday olduğu gibi, aday gösterilmeyince Büyükşehir Başkan adayı olduğu da biliniyor.

Demir bu dönemde aday gösterilip, seçilseydi milletvekilliğinde Muğla rekortmeni olacaktı. Nasip değilmiş.

Yine de Özyer ve Demir, iki hemşeri olarak rekortmen sayılırlar…

 

xx           xx           xx

Şu günlerde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Ve Doğum Anabilim Dalı‘nda öğretim üyeliği yapmakta olan Prof. Dr. Nurettin Demir‘in üç dönem milletvekilliğinde verdiği kanun teklifi ve soru önergeleri ile sadece Muğla Milletvekilleri değil, CHP milletvekilleri arasında rekor kırmış olabileceğini düşünüyorum.

Bafa Gölü kenarında sanıyorum 5 yıl önce “Bafa’da son çığlık” eylemi yapılmış ve dönemin milletvekili Demir tarafından AK Parti Milletvekili Yüksel Özden eyleme davet edilmişti. Özden sosyal medya hesabından bu eyleme katılacağını duyurmuş, ama katılamasa da TBMM de tarihi bir gün yaşanmış, Bafa Gölü için yine dönemin MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın Bafa Gölü ile ilgili verdiği “Meclis Araştırma Önergesi”ne CHP Milletvekili Demir ile birlikte AK Partili Milletvekilleri Özden ve Ali Boğa da destek vermişti…

Nevar ki tartışmaların ardından araştırma önergesi, AK Parti milletvekillerinin oy çokluğuyla reddedilmişti.

Yani kanun teklifleriniz ve önergelerinizle rekorda kırsanız bir işe yaramıyor!

 

xx           xx           xx

Şimdi önergelere yanıt vermesi beklenen, ama adeta “Siz kimsiniz?” diyen bakanlarımız ve parlamenter sistemin yerini almış bakanlık sistemimiz ile soru önergeleri, araştırma önergeleri ve kanun teklifleri dada da anlamsızlaştı.. Yine de bu enstrüman “hak arama mücadelesinin” bir parçası ve “algı yaratmanın”, “kamuoyu yaratmanın” bir aracı olabilir. Tabi doğru kullanıllırsa…

Bu dönem CHP Muğla Milletvekillerinden Mürsel Alban ile Süleyman Girgin önerge ve kanun tekliflerinde adeta yarış halindeler. Milletvekili Girgin‘in “Menteşe Devlet Hastanesi ne zaman açılacak?” sorusu aklımda kaldı. Galiba Mürsel Alban’ın da “Muğla’ya İkinci Üniversite Kurulsun” diye verdiği kanun teklifini hayatım boyunca unutmayacağım…

Rekor hangisinde derseniz, şimdilik onu bilmiyoruz. Sayın milletvekili bu teklifi neden yapmış, kanun teklifi gerekçesi nedir derseniz o da bilgim dışında… Alban aklı esmiş bu teklifi yapmış da diyemiyoruz. Zaten kanun teklifi ile ilgili basında yer alan haberleri görünce beni vallahi, billahi gerçekte bir gülme aldı…

 

xx           xx           xx

Bir de Büyükşehir Belediye Başkanı Osman GürünYörük Türkmen Beyi” ilan edilip, başına bir şey giydirilmiş fotoğrafı da beni benden aldı… Oraya hiç girmeyelim.

Yerel basında çıkan haberlerin ardından Mürsel Alban hızını alamamış olacak ki, bir de vatandaşların cep telefonlarına “Diğer şehirlerin birçoğunda ikinci hatta üçüncü üniversite açılırken, nüfusu bir milyonu aşan Muğlamızda, tek üniversite yeterli değildir. Muğla Teknik Üniversitesi adıyla kentimize ikinci bir devlet üniversitesinin açılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi verdim. Konuyla ilgili haberleri yerel basından takip edebilirsiniz. Saygılarımla.Mürsel ALBAN /CHP Muğla Milletvekili B003

Ne bu?.. Mürsel Alban yoksa Muğlalıların yerel basını takip etmediklerini mi sanıyor? Tabi Muğla Gazeteciler Cemiyeti‘nin kampanyası kendisini böyle düşündürmüş de olabilir… Hiç merak etmeyin, yerel gazetelerimizin önemli bölümü adeta “mevkuteleri okunmasın, takip edilmesin” diye haberleri gazetelerinde yeralmadan önce internette yayınlıyorlar. Telaş etmeyin halkımız oradan okuyor…

 

xx           xx           xx

Ben hala Mürsel Alban‘ın bu kanun teklifini neden verdiğini anlayabilmiş değilim. “Gazeteciler siz haber yazmayı ne bilirsiniz” dercesine, verdiği teklif metnini bizlere göndermek yerine danışmanlarının kaleme aldığı “haberi” gönderdiği için “kanun teklifi gerekçesini” bilmiyoruz…

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş‘ün büfeci akrabası da vekillerimizden birinin danışmanı… O’nun da haber yazdığını düşünebiliyor musunuz?

Neyse… “CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Muğla’ya ikinci bir devlet üniversitesi kurulması için kanun teklifi verdi.” diye başlayan haberde, “Bir il gazetesi ve uyduda televizyonu bile olmayan Muğla sanki Büyükşehir olmuş gibi” büyükşehirlerin çoğunda, vakıf ve özel üniversiteleri dışında ikinci, üçüncü üniversitenin kurulduğunu belirten Alban, “Muğla ilimizde, tek üniversite ihtiyaçları karşılayamamaktadır. ‘Muğla Teknik Üniversitesi’ adıyla yeni bir üniversite kurulmalıdır” demiş.

Şimdi bu AK Partililer hemen ikinci üniversiteyi açmazlarsa namerttirler!!!

Şimdi soralım; mevcut üniversite acaba hangi ihtiyaçları karşılayamamaktadır? Milletvekili Mürsel Alban üniversitemizin ihtiyaçlarının karşılanmasında üzerine düşen neyi yapmıştır? Bugünlerde İstanbul‘dan gelmeyen Alban, mesela Ekrem İmamoğlu‘nun kısa başkanlığında üniversite gençliği için yaptıklarının ve seçilmesi halinde yapacaklarının ne kadarını Muğla Büyükşehir Başkanı Osman Gürün‘e yapması teklifinde bulunmuştur? Kötekli sokaklarında heder olan yoksul üniversite gençleri için ne düşünmektedir?

 

xx           xx           xx

Hazır haberde, “Küreselleşmenin neden olduğu değişimlerin, yükseköğretimin gerekliliğini ve yeni fakültelerin açılmasını zorunlu kıldığını” vurgulayan Alban, ülkemizin bölgesel düzeyde iddialı üniversitelere gereksinimi olduğunu ifade etmiş… Kamu yararını gözeterek kurulacak üniversitelerin, toplumun bütün kesimlerine hizmet sunmasının en pratik yolu olduğunu da söyleyen Alban, “Muğla Teknik Üniversitesi” adında kurulacak ikinci bir üniversitenin farklılaşma, uzmanlaşma ve kalitenin yükseltilmesi hedeflerine yönelik yeni bir açılım olacağını kaydetmiş.

Kim bu milletvekili için ortaokul mezunu filan derse ağzına ekmek küreği ile vururum haberiniz olsun…!

Ama ben sormasam, herkes sorar; Milletvekili Alban mevcut üniversitemizin farklılaşmaya, uzmanlaşmaya ve kalitenin yükseltilmesi hedeflerine yönelik yeni bir açılıma sahip olmadığını mı iddia ediyor?

Milletvekili Alban, kurulmasını teklif ettiği üniversitenin fakülteleri arasında (Bazılları mevcutta zaten var) Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri, Uzay ve Havacılık Bilimleri, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Yazılım ve Bilgi Mühendisliği, Matematik ve Kimya, Makina, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Fen-Doğa Bilimleri, Ekonomik ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nü saymış… Teklifin kabul edilmesi halinde, başta Muğla olmak üzere bölgenin yeni bir değer kazanacağını söylemiş.

Merak ediyorum; Sırf Muğlamız ve bölgemiz değer kazansın diye mi bu ihtiyaç?

 

xx           xx           xx

Haberde bir de Alban, özellikle Uzakdoğu pazarının gelişimine dikkat çekmiş.. Teklif ettiği üniversitenin laboratuvarlarının, bilimsel çalışmalar yapmak isteyen gençlere bir fırsat olacağını belirterek, “Teknolojik ürün potansiyelinin çeşitlendirilmesi, Avrupa pazarından başka Uzakdoğu’ya açılan yelpazede, bu bölümler yeni kapılar açacaktır” ifadesinde bulunmuş. Beynim yandı…

Fen Lisesi öğrencilerinin yeni yönetimle birlikte üniversite labaratuvarlarını kullanmaya başladığını, liselileri üniversite kütüphanesini kullandığından vekilin muhtemelen haberi yok… İnsan böyle bir tekliften önce üniversitemizin yeni yönetimiyle tanışmaz, “Üniversitemizi daha ileriye nasıl taşırız?” diye sormaz mı… Çok merak ediyorum, Rektör Prof. Dr. Hüseyin ÇiçekMürsel Alban haberini” okudu mu acaba?

 

xx           xx           xx

Ben haberi Nejat Altınsoy arkadaşımızın paylaşımından okumuştum. O gün altına ilginç yorumlar yapılmıştı. Nedense Nejat arkadaşımız haberi yenilemiş, öyle gerekmiş olmalı. Haber yenlenince yorumlar kalkmış. Bende var, gerekirse yayınlarız. Orada ben de şöyle yazmıştım:

Acaba kendisi Fethiye’nin il olacağı istihbaratını almış da Fethiye’ye üniversite kurulsun demeye ve yeni dönemde arkasına Günnükbaşı Mahallesini alarak milletvekili adayı olmaya mı hazırlanıyor? Bu farazileri bir yana bırakırsak, sayın vekile tavsiye ederim; Osman Gürün’e Adliye Sarayı yanında boşalan garajın yerine belediye sarayını bir an önce yapıp, bu günkü başkanlık binasını Hukuk Fakültesi için, Konakaltı Kültür Merkezini de Mimarlık Fakültesi için üniversiteye tahsis etmesini söylersin… Belki o zaman Muğlalı Erzurumluluğunu unutup, seni Büyükşehir Başkanı yapar…”

——————————————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Birinin sizden nefret etmesinin gerçek nedeni, sizin gibi olmak istediği halde asla  sizin gibi olamayacağını bilmesidir. (Victor Hugo)

ÇİVİ

Menteşe Belediye Meclis üyeleri CHP Parti Okulu’nda  Yerel Yönetim Eğitimini tamamlamışlar. Arkadaşım, “Bunlar yerel yönetimin ne olduğunu bilmeden mi seçilmişler?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 13 Haziran 2019 / 14:52

Gocuman; yazınızı okudum. Çok düşündürücü bir yazı. Bir nüshasını alarak özellikle arşivimde saklayacağım. Çok hoşuma gitti. Ancak; Milletvekilinin Muğla Büyüş Şehir Bütün şehir e ikinci “‘Devlet Üniversitesi kurulması için Kanun teklifi vermiş. Bura da iki espri var. Daha önce Milletvekilleri hiç bir zaman kendi başlarına (münferiden) kanun teklifi veremezler idi. Başkanlık Sistemine göre verilebiliyor. İkinci espri ise Muğla mızı tanıyamamak. Gerçi Sayın Vekil Muğla Milletvekili ama, 2 nci Üniversite hemde Kamu Yararı. . Bir minimini minnacık fıkra ile yoruma renk getirelim. Ramazan Ayında; Evine Eşşeği ve Atı olmayan evin reisi akşamleyin Semerciden semer alır evine gider Karısı sorar Adam bu ne. Bizim Semer vuracağımız Eşek ve atımız yok neden aldın bu semeri. Herkes alıyor du da bende aldım.sevgi ve saygı.

gerçek CHP'li 13 Haziran 2019 / 20:36

Sayın Milletvekili Alban ilk önce Büyükşehirde alınan % 36 oy ile 4 İlçenin kaybedilmesinin hesabını versin. 2015 İl Kongresinden sonra partiden suçsuz yere attığı Atatürk’çü CHP’lilerin hesabını versin. Osman Gürün’ün Büyükşehirde oluşturduğu CHP karşıtı yapılanmanın hesabını versin. Osman Gürün seçim çalışmalarında partililerle uğraşan başta Genel Sekreter olmak üzere CHP karşıtı kadroyu görevden alacağını söz vermiş. Sözünde durup bu kişileri görevden alsın. Muğla’da son günlerde şu konuşuluyor. Muğla doğumlu olmayan iki daire başkanının Menteşe Belediyesinde çalışan Muğla’lı CHP’linin üzerine yürüdükleri söyleniyor. Bu olay sonunda birinin sözde görevden alınarak Belediye şirketinde görevlendirildiği söyleniyor. Büyükşehir Belediyesi CHP karşıtlarının çiftliği değildir. Gelecek seçimlerde CHP’nin Muğla’da baraj altında kalmasını önlemek için Büyükşehir Meclis Üyelerine büyük görev düşüyor. Başta su fiyatlarının düşürülmesi, halk ekmek fırınları açılarak halka ucuz ekmek sağlanması. Yılmaz Büyükerşen Başkanı halk ekmek satış noktalarında üreticiden aldığı sütü halka kar etmeden dağıttığını söylemişti. Meclis Üyeleri Sayın Büyükerşen Başkanın keskin muhalefete rağmen Eskişehir’de yaptıklarını incelesinler.