Rektör Çiçek Kötekli’nin Farkında

Bu haber 31 Ağustos 2018 - 1:50 'de eklendi ve 1.716 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Kurban Bayramı‘nda Menteşe Öğretmen Evi‘nde yapılan bayramlaşmada bir ilk yaşandı.

AK Partililer bayramlaşmaya ilk kez il başkanı ve iki milletvekili ile birlikte geldiler. Gazeteci arkadaşlarım da fark ettiler mi bilmem, karşımızda “rekabetin” değil, “işbirliğinin” fotoğrafı duruyordu.

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, Milletvekili Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir ile ilk kez bir bayramlaşmada Muğla‘yı, Muğla Üniversitesi‘ni konuştuk. Milletvekili Gökcan tarihi lise binasının Mimarlık Fakültesi olarak kullanımının önünde çok ciddi engel kalmadığını belirtirken, İl Başkanı Kadem MeteÜniversitemizin şehir içinde yeni fakülte, yüksekokul açmasını destekliyoruz” dedi.

KYK Muğla İl Müdürü Ömer İlmen de il merkezi ve Fethiye‘deki yeni yurtlarla ilgili bilgi verirken de İl Başkanı Mete, “Yurt konusunda özel sektöründe teşvik edilmesi lazım, ama arazi pahalı. Bu konuda yerel yönetime görev düşüyor.” ifadesinde bulundu.

xx           xx           xx

Üniversitenin şehre yayılmasının önemi konuşulurken, “Ortaöğretim Kampusu yapılması gerektiğini ve okulların oraya taşınması sonucu geride kalan yapıların üniversiteye tahsis edilebileceğini” söyledim. İl Başkanı Mete bunun mümkün olduğunu belirtirken, Milletvekili GökcanBu konuyu Milli Eğitim Bakanımız ile görüşebiliriz” dedi.

Eskiden bu tür sohbetler olmazdı… Bayıldım… Bayramlaşma’yı ayrıca ele alacağız.

Bakarsınız Rektörlük, Cumhuriyet Meydanı‘nda tarihi Atatürk İlkokulu veya Otelcilik Okulu binasına taşınır. O gün Milletvekili Mehmet Yavuz Demir de “Bu Öğretmen Evi ne işe yarar?” diye sormuştu. Haklı… Rektörlük burada Muğla‘ya yakışmaz mı?

Kahvaltıda Rektör Çiçek, Hamamönü‘ndeki restore edilerek üniversiteye tahsis edilen tarihi “Bağlamacılar Evi”nin üniversite-kent ilişkisinde kullanılır hale geleceğini kaydetti.

Ortaöğretim Kampusu önemli… Eğer hayata geçirilebilirse Üniversite’nin şehirle kaynaşıp, bütünleşmesi hızlanacaktır…

Endüstri Meslek Lisesi ve İmam Hatip Lisesi‘nin bulunduğu alanlarda yeni fakülteler açıldığını düşünebiliyor musunuz?

xx           xx           xx

Basın Kahvaltısının ardından basında en çok yer alan haber, “Kira fiyatları öğrenciyi başka yollara sevk ediyor” şeklindeki haber oldu.

Rektör Çiçek o gün üniversitenin iki güvenlik görevlisinin uyuşturucu sattıkları gerekçesiyle gözaltına alınmaları konusundaki sorumuza yanıt verirken, “Bu çok vahim bir durum. Zaten bu konu benim önceliğim. Kötekli bu konuda çok kötü. Güvenlikçilerin alımı ile ilgili araştırma yaptıracağım. Kapılardan herkes elini kolunu sallayarak geçiyor. Kapılara otomasyon sistemi getireceğiz. Emniyet güçleriyle yakında bir toplantı yaparak uyuşturucu ile mücadele ve güvenlik arttırılacak.” diyerek şunları söyledi:

Kampusun üç kapısında da önlemleri arttırıyoruz. Kavşak düzenlemesi sırasında göz arkasında kalan M Kapıyı göz önüne çıkartacağız. Gençlerimize hepbirlikte sahip çıkmalıyız. Kira fiyatlarının yüksekliğinden öğrencilerimiz maddi anlamda çok zorlanıyorlar. Parasız kalan çocuk ise para için başka yollara başvuruyor. Bu konuda yerel yönetimlerin de desteğine ihtiyacımız var. Parasızlık, suçu ve uyuşturucu gibi işleri tetikleyen bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Gençlerimizin kötü yollara başvurmaması, Kötekli ve Muğla’nın daha temiz, örnek bir kent olması için Üniversite, halk ve yerel yönetimin birbirine entegre olması gerekiyor. Mesela Belediye Otobüsleri kampusa girmiyor. Girmeli. Ring hattı olmalı. Öğrencinin hayatı kolaylaştırılıp, pahalı olmaktan çıkarılmalı.

xx           xx           xx

Öğrenci hayatının pahalı olmaktan çıkarılması ve “parasızlıktan başka yollara sapmamaları” için yapılması gerekenler belli… Emniyetten bir dost “Eskiden Muğla’nın paralı gençleri Bodrum’a, Marmaris’e hovardalığa giderlerdi, şimdi oralardan, hatta Aydın’dan, İzmir’den Muğla’ya gelenler oluyor.” demişti. Hiş aklımdan çıkmıyor. O gün beynimden vurulmuşa döndüm… Utandım, üzüldüm, yüreğimde isyan ettim…

Bu konuda Rektörlüğün çok fazla yapabileceği yok. Emniyete, yerel yönetimlere ve KYK‘na görev düşüyor. Emniyet elinden geleni yapıyor. Fakat şu “nargile kafelere” neden gereken yapılmıyor?..

Sigara içilen yerlerin ocağına incir ağacı dikiliyor da sanki tömbeki tütün, zehir değilmiş gibi Kötekli’nin her yanında nargile fokurduyor…

Bu konuda siyasette görevini yapmalı… Meclis’te önerge mi verecekler, ne yapacaklarsa yapmalılar!

Siyasete, özellikle iktidar kanadına Kredi Yurtlar Kurumu‘nun Muğla il merkezinde yeni yurtlar yapması konusunda büyük sorumluluk düşüyor. Öğretmen Evi‘ndeki bayramlaşmada KYK İl Müdürü Ömer İlmen, yeni yapılmakta olan yurtları anlatırken, öğrencilerin yüzde 30’unu karşılayacak yurda sahip olduklarını söylemesi üzerine AK Parti İl Başkanı Mete‘nin, “Bu yeterli değil, çıtayı yüzde 50’ye çıkarmalıyız” sözü beni gerçekten umutlandırdı… O gün ben böyle anladım. Umarım yanlış anlamamışımdır…

Yerel yönetimlerimiz de Kötekli’de önüne gelene ruhsat vermemeliler. Hatta orada mekan açma konusunda Muğlalılar özendirilmeli… Elin yabancısını denetlemekte sıkıntı yaşarsın, ama kendi çocuğunun kulağını çekebilirsin. Hatta ailesini bile uyarırsın…

xx           xx           xx

Üniversitede düzenlenen kahvaltıda yerel ve ulusal gazetelerin temsilcileri ile bir araya gelen Rektör Çiçek, görev süresinde Muğla’yı örnek bir şehir yapma çabası içinde olacağını söyledi.

Bu 4 yıl demek…

Ürünleri ile duruşuyla, realitesiyle Muğla’yı özenilen bir şehir yapmak konusunda ciddi önlemler alıyoruz. Bunun için öncelikle üniversitede büyük projeler üreteceğiz.” diyen Rektör Çiçek hedeflediği başarı için ‘araştırmayı‘ öne çıkarmış bulunuyor.

Adeta “seferberlik” ilan ettiğini söylemek mümkün… Öğretim üyelerine çok iş düştüğünü, onlardan proje odaklı çalışmalarını istediğini belirten ÇiçekÖğretim üyelerimizin yükselme kriterleri projeleri olacak.” diyerek o gün şöyle devam etti:

Üniversitemizde Proje Ofisi kurduk. Bu ofis gelen projeleri inceliyor. Projenin kabul görüp görmeyeceği üzerinde çalışıyor. Bu şekilde öğretim üyelerimizin getirecekleri projelerin onaylanma şansı artacak. Çünkü projeler olgunlaştırılarak sunulacak. Ben üniversitenin tüm alt yapısını çalışanlarımın kullanımına açtım. Ön desteğimi sonuna kadar veriyorum. Gerisi onlara kalmış

Yani “bilim öğreten” değil, “bilim üreten ve öğreten” üniversitemiz oluyor.

xx           xx           xx

Bu seferberlikte öğrencilerde var.

Konuşmasında bir bakıma üniversitenin geleceğine dair ipuçları veren Rektör Çiçek, Ben Muğla’da, teknolojiyi takip edebilen, yeni teknolojiler ile karşılaştığında heyecanlanan bir öğrenci topluluğu oluşturmak istiyorum. Bu süreçte öğretim üyelerimize çok iş düşüyor. Projelerin üretilmesi konusunda öğretim üyelerine gerekli alt yapıyı açtım. Nerede, ne varsa tüm öğretim görevlilerimiz bunu kullanabilecek.” ifadesinde bulunarak şöyle anlattı:

Bu işlerin olması için dışarıdan araştırmacı öğrenci çekmemiz gerekiyor. Bir proje alan öğretim üyemizin bir öğrencisine de burs yanında ücretsiz tek odalı barınma olanağını sunacağım. Bu konuda teminatım var. Dolayısıyla iyi bir projesi olan hocamız bu imkânı da kullanacağını bilerek iyi projeler almak için çaba harcayacaktır. Dolayısıyla öğrenci için hem burs var, hem kalacak yeri bedava, bunu dışardan da getirebilir. Bu sayede hocamızda öğrencisi de projesine odaklanacaktır. Bu sayede projelerde hızlı ilerleme sağlayabiliriz. Bunun sonuçlarını çok kısa zamanda göreceğimizi düşünüyorum. Amacımız araştırma konusunda 4 yıl içerisinde TÜBİTAK bilimsel araştırmalarında ilk 50’ye girebilmek. Şu anda 70’ler civarındayız. İlk 50’ye girmek aslında kolay değil, ama bunu başaracağız. Benimde başarı göstergem bu olacak

xx           xx           xx

Rektör Çiçek‘in açıklamalarına bakılırsa, üniversitemiz yeni dönemde “bilim üreten üniversite” olmanın yanında “İngilizce konuşan Üniversite” olmayı da hedeflemiş görünüyor. Rektör Çiçek bu durumu da şöyle ifade etti:

İngilizce eğitimini arttıracağız. Hedefimiz üniversitemizin yüzde 30’unda İngilizce eğitim vermek. Bu çok önemli bir hedef. Çünkü öğrencilerimiz özellikle bilimsel araştırmalar konusun da İngilizce bilmedikleri için dünyayı takip edemiyorlar. Bilimsel araştırmalarda dil sorunuyla karşılaşılıyor. Dünyayı anlama ve bilimsel çalışmayı yürütebilme konusunda yetersizlikler oluşuyor. Tabi ki ilk olarak öğretim üyelerimizin dil seviyesini yükseltmemiz gerekiyor. Var olan öğretim üyelerimizin İngilizce seviyelerini iç eğitimlerle yükseltip, bu eğitimleri verebilir düzeye getireceğiz. Bu sorunu bir kaç yıl içerisinde halletmeyi düşünüyoruz. Bu çalışmayı yüksek okullarda da yapacağız. TÜBİTAK’ta ilk 50’ye gireceğimizi söylemiştim. Yabancı dil eğitimini bu bağlamda önemsiyorum.

Yarın devam edelim.

—————————————-                                                                                      —————————————

GÜNÜN SÖZÜ: Bir insanın yaşayıp yaşamadığını anlamak istersen, nabzına değil onuruna bak, duruyorsa yaşıyordur… (Robin Sharma)

ÇİVİ

Muğla’da 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamalarına ilk defa katılan bazı kişiler ne yapacağını şaşırmış…

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

————————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
günaydın 31 Ağustos 2018 / 12:29

Hem şehir merkezinin trafik yoğunluğundan bahsedeceksiniz hemde rektörlük binasını şehrin göbeğine taşımaktan bahsedeceksiniz. Hem eski garaj alanında yapılaşma olmasın diyeceksiniz hemde zeminde yapılaşmanın olmadığıaltı otopark olan bir projeye ”ama biz böyle demedikki ”diye orasından burasından asılmaya çalışıp karşı çıkacaksınız yada karşı çıkacaklar. Tutarlı ve yapıcı olursanız fikir ve önerileriniz kabul görebilir.

İsmail zengin 01 Eylül 2018 / 00:43

Öncelikle liselerin kampüse toplanması Muğla mız ile liselerimizin güvenlik ve eğitim kalitesine çok olumlu katkısı olabileceği kanatindeyim. Yerel yönetimin kaos haline getirdiği şehrin trafik sorununun rahatlamasına bile faydalı olucam inanıyorum.
Rektör hocamın;Üniversitemizin prıojeler ile kalitesinin artacağı ve bu durumun Muğla ya da önemli gelişim sağlayacağı inancına yürekten katılıyorum. Bu projeler konusuna bir dal da sağlık ve sağlık turizmi olabileceğini düşünüyorum. Türkiyenin ikinci turizim kenti olarak üniversitemiz, sağlık camiamız ve turizim işletmelerimiz ile ortak bir proje ile MUĞLA DA TURİZM 12 AY amacına uygun güzel projeler üretileceği inancındayım. Bu projeler ile hem turizm ilçelerimizde sağlık geliştirilip hem hemde sağlık turizmi ile kış sezonu turizme katkı sağlanabilir hemde üniversitemizin turizm ilçelerimizde de genişletilmesi sağlanabilecektir.