Rektör Adayı Bedrettin Mercimek:

Bu haber 29 Nisan 2014 - 20:16 'de eklendi ve 1.425 kez görüntülendi.

rektoradayi615165165156“Tek dönem için adayım”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi rektörlük seçimleri yaklaşırken ilk adaylığını açıklayan Prof. Dr. Bedrettin Mercimek basın mensupları ile bir araya gelerek projelerini açıkladı. Rektör adayı Mercimek açıklamasında sadece bir dönem için aday olduğunu ikinci dönem kesinlikle aday olmayacağını söyledi.

İlkay Yıldız

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör adaylarından Bedrettin Mercimek öğretim üyeleri ve basın mensuplarının katılımı ile gerçekleştirdiği toplantıda yapmak istediği çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Toplantıda konuşan Rektör Adayı Prof. Dr. Bedrettin Mercimek üniversitenin en büyük problemlerinden birinin kurumsal olamaması olduğunu söyledi.

Rektör adayı Mercimek siyasi görüşü ne olursa olsun ‘fikri’ olan her akademisyenin görüşlerinden yararlanmak istediğini belirterek, “Öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin akademik ve sosyal etkinliklerini düzenleme noktasında hizmetçisi olduğumuz şuuru ile çalışan, bilimin rehberliğinde saygı ve sevgiyi esas alan, makamdan güç alan değil, makama güç ve anlam katan bir rektör olmak için aday oldum. Evrensel site anlamından hareketle bütün hak ve özgürlüklerin sağlandığı demokratik platformlarda en geniş anlamda düşünce özgürlüğü sağlanarak gerçek bir üniversite olma yolunda kararlı adımlar atılacaktır. Bu bağlamda Öğretim elemanlarının atama ve yükseltilmesinde liyakat ilkesinin dışında hiçbir husus dikkate alınmayacaktır. Rektörlük güç merkezi olmaktan çıkarılacak, bölümler gerçek akademik fonksiyon gören birimlere dönüştürülecektir” dedi.

Mercimek açıklamasında Açık Öğretim ve Uzaktan Eğitim sisteminin örgün öğretimle entegre edilmesini sağlayarak 4 ay boş kalan üniversite tesislerini, ülke ve Muğla ekonomisine kazandıracaklarını kaydetti.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Tekno-Park, Bio-Park, Doğa-Park ve Uçuş Parkı gibi çalışmalar yapmak istediğine değinen Mercimek, “ Böyle bir üniversite ancak dünya ile entegrasyon sonucu oluşturulabilir. Bu entegrasyonu yaparak bölgenin cazibe merkezi olacak, en yetkin bilim adamlarının çalıştığı, ders ve konferans yaptığı, nitelikli öğrencilerin yetiştirildiği, uluslararası bir üniversite ortamı oluşturacağız. Üniversitemiz akademik bakımdan bu hedefleri gerçekleştirecek en değerli varlığa, insan kaynağına sahiptir.  En değerli varlığımız olan akademisyenlerimizin aktif katılımı ile bu hedeflere kilitleneceğiz ve sonunda ülkemiz ve insanımızın kazanmasını sağlayacağız” dedi.

Bir dönem için adayım

Konuşmasında sadece bir dönem için aday olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Mercimek şunları söyledi:

“Maalesef ülkemizde birçok üniversitede rektörlerin ikinci dönemi birinci döneminden başarılı olmadığı gibi, birinci atama dönemi başarılı olan rektörlerin bile ikinci atama dönemler çeşitli sebeplerden dolayı tam bir hayal kırıklığı olduğu bir gerçektir. Bu gerçekten hareketle ikinci dönem için kesinlikle aday olmayacağımı bildirmekten mutluluk duyacağım. Bu söylediklerimizin gerçekleşme durumunu, her yıl dönem sonunda tüm akademisyenlere ve öğrencilere hesap verme sorumluluğu altında dürüstçe ifade edeceğimi de eklemek isterim.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Hamle Gazetesi 30 Nisan 2014 / 00:10

Selim bey. kanıtınız yoksa yayınlayamayız. Üzgünüm.