Referandum Sonucunu Doğru Okumak

Bu haber 18 Nisan 2017 - 0:42 'de eklendi ve 1.438 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

 

Sonuçlar kesinleşti. Bunun tartışması ile vakit harcamaya gerek yok. Yok fark çok az idi; yok iktidar umduğunu bulamadı… Yok bu oran makamları tartışmaya açar diyerek vakit kaybetmeyelim. Skor 1-0 da olsa 12-0 da olsa 3 puan tek gölü atana yazılır.

Referandum sonucu, iktidara da muhalefete de bir ikazdır.

1987 referandumunu hatırlayın. %50.5-%49.5 verdi halk 1 puanla “evet”  kazanmıştı o zaman. Aradaki fark çok olsaydı iki taraftan biri şımaracaktı. Halk öyle bir oran çıkardı ki, iki taraf da aklını başına devşirdi ve şımarmadı.

Bu referandum sonucu da aynıdır.

İktidar 2’ye yakın bir fark atmıştır ama bu fark iktidarın elini rahatlatamamıştır. %48.6’lık oran da muhalefeti rahatlatmaz. %51.4’lük oran yekpare iken %48.6’lık oran bölük pörçüktür. Yani muhalifler bu orana göre hesap yapmamalıdır ama öbür taraftan, iktidar da 15 yılın bir muhasebesini yapmalıdır.

%51.4’lük oranda MHP etkisi fazladır.

MHP, bu 18 maddenin meclisten geçmesine ve referandum aşamasına gelmesinde, bir cesaret kaynağı olmuş ve sandıklarda da %50’nin aşılmasına ciddi katkıda bulunmuştur. MHP tabanından bir kitle hayır oyu vermesine rağmen, başarıyı sağlayan oylar, demokrat ve geleneksel MHP tabanından gelmiştir.

Ak Parti, beklenen sonucu alamamanın sebebini, dışarda aramamalıdır. Sorun Ak Parti’nin bir takım taktik hatalarından kaynaklanmaktadır. En basitinden, köydeki imamın fetöcülüğü abartılı bir şekilde gündeme getirilirken, referandumda suyu bulandırmamak için yüksek bürokrasideki ve siyasetteki fetöcülere dokunulmamış olması, seçmen tabanında tereddütlere yol açmış ve bir kesim destek vermemiştir.

Ayrıca 15 temmuzun ertesi gününden beri, fetöcülerle mücadelede yanlışlar yapıldığını açıkça yazan tek kişi bendim. Yazılarımda, fetöcülerin kendilerini kurtarmak ve Ak Parti tabanını tedirgin edip partiden soğutmak için yanlış ihbarlarla partiye oy veya gönül verenleri küstürdüklerini söylemiştim. Hatta bu konuda en fazla yazıyı da ben yazmış, fetöcülerin bu operasyonuyla Ak Parti’nin altının oyulduğunu söylemiştim.  İşte gördük!…

%60-70’lik bir başarı bekleyenlerin ham hayale kapıldıklarını söylemiştik. Dönüşümün o kadar hızlı olmayacağı gün gibi aşikarken, bazı Ak Partililerin ayaklarının yerden kesilmesi doğru değildi.

MUĞLA ÖZELİ

Muğla özelinde beklenen olmuştur. Muhalifler %70 gibi bir yüksek oranla Ak Parti’ye ciddi bir muhalefet gücü göstermiştir. Fakat bu oranın politik bir felsefe sonucu oluşmuş olmasından ziyade Tayyip Erdoğan karşıtlığının belirlediği bir zihniyeti yansıtıyor. Elbette %30’luk oranda da Tayyip Erdoğan sevgisi etkili olmuştur.

Muğla’da Ak Parti havlu atmışa benziyor. Tek kaygu 2 milletvekilliğini korumak gibi bir hava seziliyor. O yüzden Muğla özelinden Türkiye’yi anlamaya çalışmak hata olur.

Ne olursa olsun, sonunda maçı 3 puanı alan kazanmıştır. Fakat, kazananıyla, kaybedeniyle bu ülkede hep beraber yaşayacağız.

Sonuçlar ülkeye hayırlı ve uğurlu olsun.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 19 Nisan 2017 / 10:37

NAMIK HOCAM; OLAĞANÜSTÜ AKADEMİK OLDUĞU KADAR OLDUKÇA YERLİ YERİNDE DOĞRU BİR YAKLAŞIMLI YAZI OLMUŞ. TEBRİK EDİYORUM.sevgi ve saygı