Referandum Da Kıl Tüy Tanımı!

Bu haber 05 Nisan 2017 - 0:22 'de eklendi ve 1.063 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bugünkü yazımın başlığı “Referandum Da Kıl Tüy Tanımı!” şeklinde oldu.

Aslında bugün niyetim, kadınların erkeklerden çok kitap okuduğunu ele almaktı…

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete’nin gafını da görmezden gelemezdim!

İl Başkanı Mete referandum çalışması yaparken, “Kadının kıllısı ayıya benzer” deyivermiş. Dün bu gaf yaygın basında da yer almış, ama ben daha çok AK Partililerin takip ettiği bir sosyal medya hesabında gördüm.

Orada yer alan habere inanamadım, ama “Acaba” demekten de kendimi alamadım. Şaşırtıcı haberin başlığı şöyleydi;

Muğla AK Parti İl Başkanından ilginç benzetme: Kadının kıllısı ayıya benzermiş.
Sosyal medya kullanıcısının haber paylaşımının altına yapılan yorumlarda şöyle olmuş;

Sefa Kara: Ama yakışmamış üzücü… Olmadı başkanım.

Resul Sasmaz: Bu adamla Muğla yüzde onbeşi zor bulur.

Gerçekten şaşırtıcı… AK Parti içinde geçmişteki kadar hararetli olmasa da rekabet zirvede. Manipülasyon da olabilir…

xx           xx           xx

Sosyal medyada paylaşılanMuğla Ak parti il başkanından ilginç benzetme: Kadının kıllısı ayıya benzermiş” başlıklı haber şöyle:

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete Referandum Çalışmaları Kapsamında Ortaca Ekşilik (Ekşiliyurt olmalı) Mahallesinde Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini Anlattı.

İl Başkanı Kadem Mete: ‘Bir siyasi gerginlik var. Bir grup Recep Tayyip Erdoğan için ölürüm diyor. Ömrümden al Allah’ım ona ver diyor. Bir grupta ağza alınmayacak hakaretler ediyor maalesef’ dedi. Mete vatandaşlara 2019 Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalabilme ihtimalini anlatırken ‘MHP’nin yüzde 16 oyu olduğunu hemen hemen yarı yarıya bölündüğünü ve seçimin ikinci tura kalması halinde Kılıçtaroğlu’nun yüzde 40 oy alacağını iddia ederek dinleyenlere hitaben: ‘Kılıçdaroğlu yüzde 40 oy aldığı zaman ne yapacak biliyor musunuz? Şuana kadar AK Partilileri takunyalılar, çember kafalılar, şalvarlılar, göbeğini kaşıyanlar, bidon kafalılar diye eleştiriyorlar ya bizi. Küçük görüyorlar ya kıllı bacaklılar… Ağda yaptırmıyoruz biz ne yapalım bacaklarımız kıllı. Türk milletinin bacağı kıllı olur. Türk erkeğinin kıllısı Hz. Ali’ye benzermiş. Kadının kıllısı da ayıya benzermiş.’ diyerek konuşmasına devam etti.

Akıl alır değil… Ben hala rakiplerinin İl Başkanı Mete’yi yıpratmak istediklerini, Mete’nin de gereken açıklamayı yapacağını düşünüyorum.

Kadınlarımızı politika malzemesi ve alay konusu yapmaya kimsenin hakkı yok…

xx           xx           xx

Erkeklerden çok kadınların kitap okuduğunu biliyor muydunuz?

Ben geçen 8 Mart’ta gazetelerde çıkan haberleri okuyuncaya kadar bilmiyordum.

Ama şaşırmadım.

Çünkü bizim evde eşim ve kızım benden daha çok okuyorlar.

Kadınların kitap okumaları güzel bir şey…

Gelişmişliğin, uygarlığın ölçüsü…

Ama okuduğum gazete haberinde, “kadın nüfusunun tamamının kitap okuduğu” yazmıyordu!

Kadınlarımızın kaçta kaçının kitap okuduğunu bilmiyoruz…

xx           xx           xx

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde habere yer veren gazeteler genellikle haberi “En çok kadınlar kitap okuyor” başlığı ile vermiş. İnsanın içini ısıtıyor… İnsan bir an “Bütün kadınlar kitap okuyormuş hissine” kapılıyor…

Kültür, sanat ve eğlencenin buluşma noktası D&R’ın mağaza verilerine göre kitapların yüzde 64’ü kadınlar tarafından satın alınıyormuş.

Yani kadınların yüzde 64’ü kitap okumuyor, kitapların yüzde 64’ü kadınlar tarafından okunuyor…

Kadınların tercih ettiği kitapların yüzde 65’i de macera türündeymiş. Hangi türde olursa olsun, okuyorlar ya…

En çok kitabı Bursa, İstanbul ve Antalyalı kadınlar okuyor. Bu üç ili Muğla ve İzmir izliyormuş. Ne güzel… Muğlalı kadınların dördüncü sırada olmaları gurur verici…

Keşke ilk 10’da Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’dan da birer il olsaydı…

xx           xx           xx

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla D&R tarafından Türkiye’deki kadın alışkanlıklarını incelemiş. D&R’ın 28 şehirdeki 153 mağazasının verilerine göre kitapların yüzde 64’ü kadınlar tarafından satın alınıyor.

Kadınlar yine bu verilere göre en çok macera türünde kitap okuyor. İşte Türkiye’de kadınların okuma alışkanlıklarına ilişkin ilginç sonuçlar:

En çok roman okuyorlar: Verilere göre kadın okuyucuların ilk sırasında Türk romanları var. İkinci sırada ise çocuk gelişimi kitapları geliyor. En çok satan üçüncü kategori ise sağlık

Fantastik ve macera seviyorlar: Kadınlar en çok fantastik ve macera türünde kitap okuyor. Satılan kitaplar içinde en çok talebi yüzde 65 ile macera türü görüyor.

Erkekler yüzde 36’da kaldı: D&R’da satılan kitaplar cinsiyete göre incelendiğinde yüzde 64 ile en büyük payı kadınlar alıyor. Kitapların sadece yüzde 36’sı erkekler tarafından alınıyor.

Rahmetli babam kütüphanede çalışırdı. İlkokul, ortaokul sıralarında oradan hiç çıkmazdım. Kızlarda gelirdi, ama benim gibi erkekler daha çok gelirlerdi…

Demekki ülkemizde okuyan insanlarda kadınlar erkekleri geçmiş…

xx           xx           xx

Geçtiğimiz günlerde “Kütüphane Haftası” kutlandı.

Kütüphane mi var haftası olsun, diyeceğim ama…

Kütüphaneler var…

İşlevlerine ve bulundukları şehirlere göre hala yaşmımızda varolanlar var, yokolanlar var.

Yine de insanın “Nerede o eski bayramlar?” denildiği gibi, “Nerede o eski Kütüphaneler?” diyesi geliyor… Rahmetli babamın kütüphanecilik yaptığı yıllarda özellikle hafta sonları Kocamustafendi İl Halk Kütüphanesi ve Çocuk Kütüphanesi’nde oturacak yer kalmazdı. Yaz aylarında, sömestr tatillerinde hep dolu olurlardı. Şimdi öyle mi?

O yıllarda İl Halk Kütüphanesi’nde liseliler araştırma ödevlerini yaparlardı. Şimdi “araştırma” mı kaldı?

Kaldıysa da internet var!

xx           xx           xx

Bugün kütüphaneler ne işe yarıyorlar çok merak ediyorum.

Çocuk Kütüphanesi Kocamustafendi İlkokulu’na yakın olduğu için kütüphaneden o okulun çocukları yararlanıyorlar. Sayıları az da olsa çocuklar ödünç kitap alıyorlar. Bilindiği gibi son yıllarda çocuklar okul ile kurslar arasında kaldılar. Kütüphaneye, masala, hikayeye, romana zamanları yok…

Üniversite gençlerinin durumları da çok farklı değil…

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin de bir kütüphanesi var. Oldukça kapsamlı ve görkemli…

Üniversite Kütüphanesi’nin öteki kütüphanelerden farklı olarak zaman zaman 24 saat dolu olduğu da oluyor. Üniversiteli gençler vizelerin ve finallerin olduğu zamanlarda ders çalışıyorlar…

Sanki kütüphaneler devri sona erdi!

Ve sanki genellikle kitap okuyan ailelerin çocukları, gençleri okuyorlar. Onlarda kütüphanelerin değil, ikinci elcilerin, az sayıdaki kitapçıların müdavimleri… Yetişkinler yayınevlerinden ödemeli kitap getirtirken, çocuklar ebeveynlerinin hediye aldığı kitapları okuyorlar…

xx           xx           xx

Biz yine “En çok kadınlar kitap okuyor” başlıklı habere dönelim.

En çok Bursalılar okuyor: Müşteri sayısına göre satışlar incelendiğinde en çok Bursa’daki kadınların kitap satın aldığı görülüyor. Bursa’yı İstanbul, Antalya, Muğla ve İzmir takip ediyor.

En çok alıveriş 38-43 yaş arasında: 17-78 yaş arasında yapılan araştırmaya göre kadınların en çok alışveriş yaptığı yaş aralığı ise 38-43 olarak belirlenmiş.

Üç alışverişten ikisi kitap: D&R verilerine göre kadınların yaptığı her üç alışverişten ikisi kitap üzerine oluyor.

“Okumuyoruz” yakınmasını senelerdir duyarız. Peki okumak, okuyan bir toplum olabilmek ve politikacıları okuyan, tiyatroya giden olmak için ne yapıyoruz?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
mehmet kaya 05 Nisan 2017 / 09:08

Muğla AKP sine CHP lilik bulaşmıştır. AKP Muğla İl ve Bazı ilçelere dışarıdan tayinle atama yapmalıdır. Milletvekili hesabı olmayan. Kadınlarımız daha çok okur çünkü erkekler kahvelerde okey oynar. Kız kadın peşinde koşar vakitte biter. Kadınlar evde yemek pişirirken de kitap okur. Temizlik sonrası dinlenirken de. Hele içinde okuma merakı varsa bir yığın zaman yaratır. Erkekler yarattığı zamanı başka işlerde harcar. Örneğin rakı sofralarında. (Bir öz eleştiri rakı sofralarında geçirdiğim zamanları çok üzülenlerdenim.) Okuma alışkanlığını birazda çocukken edindirmek lazım. Özcan Bey belkide bugünkü kültürel başarısını belki de rahmetli kütüphaneci babasına borçludur. Vaktiyle kitaba ulaşmak bugünkü kadar kolay değildi. Kitaba ulaşmak şehir kütüphaneleriyle mümkündü.

efendi 06 Nisan 2017 / 01:01

FETÖ Bodrum Davası Görülüyor. Orada Eski Ak Parti İlbaşk.Yrdscsı Mustafa ER İmam Pozisyonunda ..Aynı zamanda Kavaklıderede ATATÜRK Adını Meclis kararı ile kaldırtıp kendi adını koyduran ve AK PARTİ’ yi akepe yapan ZAT Yargılanıyor..Gündeme bir kıllı ayı muhabbeti atıp başlarını kuma gömüyorlar.Mazallah Mustafa ER Yediği içtiği ayrı gitmeyen eski yeni Milletvekilleri ile muhabbetini açıklarsa yandı gülüm keten helva…! FETÖCÜ Askerler yargılanırken hepsi bayrak sallıyorlardı..şimdi SUS PUS..Niye ? Çünkü Mevcutların hepsi Mustfa er’in tek tek aklında…Hiç biri Mahkemeye gitmedi..İdam İrmiklerini Askerlerin davasında sallayan bir kısım kriptofetöşler..İnşallah benim adımı vermez diye sabaha kadar uyku uyumuyor..GÜNDEM KILLI AYI