Referandum Bitti, Tartışması Sürüyor

Bu haber 25 Nisan 2017 - 0:27 'de eklendi ve 853 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

Hani bir sözümüz var: “Yorgan gitti, kavga bitti”

Referandum yorganı gitti ama kavga bitmedi. Tartışmanın sebebi, referandumun sonuç rakamlarının birbirine yakın olması. Öyle ya %51.4 ile %48.6 arasındaki fark ne ki? Ana muhalefete göre birkaç itirazla aşılabilecek bir rakam aradaki fark. Yani o kadar basit bir mesele bu

Bir haftadır süren tartışmalarda gördüm ki, mesele   “yenilen pehlivan” hikâyesine dönmüş.

Demokrasinin tecelli ettiği yer olan sandığa güvenmeyip çözüm için başka kapı arayanlar “çek-balans” janjanlı vesayetçilerdir. İkide birde AYM ve benzeri kurumların kapısını aşındıranların hangi gelenekten olduklarına bakın, “eski Türkiye”deki vesayetçileri şıppadanak tanırsınız. O gelenek 1961 anayasasına boşuna koydurmadı Anayasa Mahkemesini.  “Millet zapt u rabt altına alınmazsa, oligarşi, milleti hizaya sokar” anlayışıyla hareket eden zihniyetin “%95 de alsalar, biz olmadan olmaz.” dedirtecek şımarıklığa ulaştığını herkes biliyor.

Şimdi vesayet yollarının kapalı olduğunu görenler, sokağı kullanmak istiyorlar.  Gezi eylemlerinde, gençleri sokaklara sürüp kanlarına girenler, gene uzaktan el ovuşturmaya başladılar. Soros bir yandan, üst akıl devletleri bir yandan, onların pohpohlamasıyla hindi gibi kabaran iç muhalefet öbür yandan, Türkiye’yi kaosa sürüklemeye çalışıyorlar.

Tek dayanakları referandumdaki 2.80’lik fark. 1987 referandumunda % 0.50’lik fark için kimse kıyameti koparmamıştı. Demek ki siyasetimiz o zamanlarda daha da olgun imiş.

Şimdi bu 2.80’lik fark yüzünden mi sokak gösterileri?

Allah korusun; yarın öbür gün gösterileri alevlendirip gençlerin ölmesinin sebebi bu  2.80’lik fark mı olacak?

Yazıktır beyler!… Sandığın hesabını sandıkta görünüz; gençlerin canlarında ve kanlarında değil!…

Maç bitti hanımlar, beyler!…

90 dakika doldu… Bu maçın uzatması da yok!…

16 Nisan gecesi saat 00.28’de face book’ta yazmışım: “Maç 1-0 da bitse, 3 puan tek golü atana yazılır.”

Geçen hafta Hamle’de de yazdım maç skoru ve puan konusunu!… Sayın Cumhurbaşkanımız da söyledi aynı şeyi ama bizim ana muhalefet ve kırpıntıları hâlâ skora itiraz ediyor ve en olmayacak yorumlarla gençleri sokak câzibesinin büyüsüne kaptırmaya çalışıyor. Şimdi bir de %48.6’lık bir kitle var sanıyorlar ya… Bunları asıl kışkırtan bu rakam. “Bu rakamı aldık mıydı arkamıza, istediğimizi yaparız” diyorlar.  Yani bu %48.6’yı kemiksiz ve sinirsiz et zannediyorlar. Bunun kemiği var, siniri var, kıkırdağı var, yağı var… Bunlar çıkınca geri %25’lik bir et kalır. Zaten yıllardır o ete talim etmiyor mu ana muhalefetimiz? (%48.6’yı görünce başta Ankara ve İstanbul olmak üzere belediyeleri alacağı zannına kapılan ana muhalefet, iş kemiğe, sinire, kıkırdağa ve yağa gelince, ne yapacağını henüz idrak etmediğinden, şimdiden “muhtemel zafer” sarhoşluğuna kapılmış görünüyor.

Uzun lafın kısası, nasıl 90 dakikalık maçın bir hafta yorumu oluyorsa, bir günlük referandumun da haftalarca konuşulması herhalde normaldir Süheylâ…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
oktayarkan 25 Nisan 2017 / 12:32

Sevgili Namık bey; Muhalefetin itirazı YSK kararlarınadır. Daha öncede sizin yazınıza karşılık bana niyet okuyorsun demiştiniz. Bakıyorum siz de gayet güzel niyet okuyorsunuz. ama benim niyet okumadığımı 15 temmuz gösterdi. siz hala güçlünün yanında durmaya devam ediyorsun. Bizse haklıyız ve onun için sokak diyoruz. bir akademisyen olarak ysk kararlarının ne anlama geldiğini hakkında lütfen beni bilgilendirin.