Reçetesiz ilaç satışı anlatıldı

Bu haber 27 Ocak 2017 - 0:11 'de eklendi ve 388 kez görüntülendi.

cem mercülSağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve Türk Eczacılar Birliği tarafından 32. Bölge Muğla Eczacı Odası’nda ‘Akılcı İlaç Kullanımı ve Reçetesiz İlaç Satışı’ ile ilgili toplantı düzenlendi.

Metin Karakoç

Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve Türk Eczacılar Birliği tarafından 32. Bölge Muğla Eczacı Odası’nda ‘akılcı İlaç Kullanımı ve Reçetesiz İlaç Satışı’ ile ilgili toplantı düzenlendi.

  1. Bölge Muğla Eczacı Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe, 32. Bölge Muğla Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. İbrahim Ertürk, Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi ve Akılcı İlaç Kullanımı ve Farmakovijilans Komisyonu Başkanı Ecz. Cem Mercül, Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanı Ecz. Mesil Aksoy, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim dalından Prof. Dr. Ayper Soner, Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Farmakovijilans ve Kontrole tabi Maddeler Dairesinden Ecz. Nilcan Saralp ve 32. Bölge Muğla Eczacı Odası’nın 130 üyesi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. İbrahim Ertürk yaptı. Ertürk, “Akılcı ilaç ve antibiyotik kullanımının toplumda başarıya ulaşması için öncelikle sağlık okur yazarlığımızı geliştirmemiz gerekir. Bunun için de birebir hasta ile muhatap olan, sağlık danışmanlığı görevini yapan biz eczacılara büyük görev düşmektedir. Akılcı ilaç kullanımı ve kullanılan ilaçların tedaviye olumlu katkıları ve hastalık halinin iyileşmesinin hızlandırılması ve olası olumsuz etkilerinin tespit edilerek önlem alınması ancak farmakovijilans ilaç yan etkilerinin geri bildirimlerinin hızlandırılmasıyla mümkün olacaktır. Özellikle biz serbest eczacılara farmakovijilans konusunda büyük görev düşmektedir. Bu konuda bizim de mesleki olarak bir özeleştirimizdir ve bir eksikliğimizdir ki farmakovijilans konusuna gerekli önemi vermiyoruz. Bundan sonra bu konuda daha hassas olmamız gerektiğinin bilincindeyiz.

Mikrobiyota bağırsak florasında bulunan bakterilerin ağırlığı 2 kg. civarındadır, hem işlevi hem ağırlığı nedeniyle ikinci beyin olarak görülen mikrobiyota artık bir organ olarakta kabul edilmektedir” dedi.

Ardından kürsüye çıkan Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi ve Akılcı İlaç Kullanımı ve Farmakovijilans Komisyonu Başkanı Ecz. Cem Mercül söz aldı. İlaçta akılcılık ve farmakovijilansı anlatan Mercül, “40. Dönem Merkez Heyeti göreve geldikten sonra eczacının temel görevi olan ilaçların akılcı, bilinçli kullanımı ile ilgili ve kullanılan ilaçların advers etki bildirimleriyle ilgili Akılcı İlaç Kullanımı ve Farmakovijilans Komisyonu kuruldu. İlaçta akılcılık; sağlık ve ilaç alanına ilişkin akılcı politikaların belirlenmesi, kamu kaynaklarının orta ve uzun vadede en rasyonel şekilde dağıtılması, bunu sağlayacak sağlık hizmet sunucularının eğitim, istihdam ve hizmet sunma biçimlerinin doğru tanımlanmasıdır. Farmakovijilans ise, kullanılan ilaçların klinik verilerin toplanması, uygulamada karşılaşılan sorunların takibi sorumlu nedenlerin saptanması, raporlanması ve gerekli önlemlerin alınmasıdır. İlaçların Akılcı kullanımı ve farmakovijilans alanında üstleneceğimiz roller eczacıların ilaç danışmanı ve hasta güvenliği sorumlusu kavramları ile bütünleşmesine , bunun sağlık otoriterelerince kesin biçimde kabulüne yol açacak mesleğimizin sağlık sistemi içinde doğru konumlandırılmasını sağlayacaktır” dedi

Daha sonra toplantıya geçilerek Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanı Ecz. Mesil Aksoy, “Akılcı İlaç Kullanımı Faaliyetleri ve Verilerle Antibiyotik Kullanımı”, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilimdalından Prof. Dr. Ayper Soner, “Mikrobiyota” , Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Farmakovijilans ve Kontrole tabi Maddeler Dairesinden Ecz. Nilcan Saralp, “Türkiye’de yürütülen Farmakovijilans Faaliyetleri” hakkında katılımcılara bilgiler verdiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.