Recep Altınok’u Felç Ettik!

Bu haber 16 Temmuz 2014 - 0:00 'de eklendi ve 2.639 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Recep Altınok felç oldu!

Haber bu… Ama bu benim duyum olarak aldığım bir haber. Ancak bu haber hiçbir yerde yok. Arkadaşlarımızın duymamaları mümkün değil. Ben duymuşsam herkes duymuştur.

Demek ki bir dairenin başkanının felç olmasının onlar için haber değeri yok.

Ama Büyükşehir Belediyesi Bandosu’nda görev yapan 22 müzisyenden 14’nün kadroya alınmadıkları için feryatlarının haber değeri var!

Ben dahil bütün meslektaşlarım 14 roman müzisyene sahip çıktık. Ben yapmadım, ama Recep Altınok da ırkçılıkla suçlandı.

Bir müzik insanı nasıl “ırkçı” olabilir?

xx        xx        xx

Muğla Belediyesi’nin son iki yılında Muğla’ya yakışır bir “Kent Bandosu” kuruldu. Yüz akımız oldu. Kuruluşu o zaman Muğla Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi müzik öğretmenlerinden Recep Altınok gerçekleştirmişti.

Recep AltınokKent Bandosu”nu oluştururken, alaylı filan, nota bilmiyorlar demeden hepimizden daha çok tanıdığı, zaman zaman birlikte müzik, iş yaptıkları şehrimizin roman müzisyenlerinden yararlanmayı ihmal etmemişti.

Ama günün birinde o arkadaşlarının karşısına geçip, kendisini felç edecek bir kampanya başlatabileceklerini hesap etmemiş olmalıydı!

xx        xx        xx

Dostları, arkadaşları roman müzisyenler ile Muğla basını, Muğla siyasi hep birlikte el ele verdik Recep Altınok’u hem suçladık, hem yargıladık. Linç ettik…

Bu O’na ağır geldi.

Hak etmediğiniz bir suçlamayı, “ırkçılıkla” ithamı; bu ithama en yakın arkadaşlarınızın sebep olmasını; basının ithamı körüklemesini, siyasetçilerin o ithamı siyaset malzemesi haline getirmesini ve o siyasetçilerin karşıtlarının da size sahip çıkmamasını kaldırabilir misiniz?

“İnsan” olan hiç kimse kaldıramaz. Ben de kaldıramazdım!

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediyesi kurulunca “Muğla Kent Bandosu”, Muğla Büyükşehir Bandosu haline gelirken bandonun şefi Müzik Öğretmeni, Müzisyen Recep Altınok da Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı olarak görevlendirilmiş.

İşte bu noktada bandonun 22 elemanından roman olan 14’ü bir basın toplantısı yapıp, bu güne kadar ORTEM işçisi olarak asgari ücret aldıkları, bu yeni dönemde kadrolu olmak istediklerini belirtirlerken, Muğla Müzisyenler Derneği Başkanı Hakan Çelebi, o güne kadar “arkadaşları” olan Altınok’un kendilerini, ötekileştirip, aşağıladığını öne sürmüştü. Çelebi, Altınok için “Bıktım bu Romanlardan, Çingenelerden diyerek ırkçı söylemlerde bulunuyor. Hakaret ediyor, küfür ediyor” demişti.

xx        xx        xx

Ben o basın toplantısının ardından 14 roman müzisyenin belediyenin temizlik, fen işleri ve park bahçe işlerinde “hizmet satın alma” adı altında ORTEM firması üzerinden asgari ücretle çalıştırılıyor olmalarını eleştirip, kadroya alınmalarını savunmuştum.

Bence bir yanlış anlama olmalıydı ve sorun çözümlenebilirdi…

Ama Belediye’nin kendi içinde çözebileceği sorun bir anda “siyasileştirilirken” Muğla Müzisyenler Derneği de soluklanmadan” yeni basın toplantıları düzenlerken, Recep Altınokırkçılıkla” suçlanmaya başladı!

AK Partililerin ön ayak olmaları ile Recep Altınokırk ayrımı yaptığı” iddiası ile Muğla Valiliği bünyesindeki İl İnsan Hakları Kurulu’na şikâyet edildi.

O zaman AK Parti Menteşe İlçe Başkanı olan Av. Mustafa Çelebi roman hemşerilerimizin avukatlığını üstlenip, savcılığa suç duyurusunda bulunurken AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden de şunları söylemişti:

Onlara karşı yapılan bu ayrımcılık, bize ağır geliyor ve kaldıramıyoruz. Birkaç yıl önce buna benzer olayı Fransa’da yapmıştı. Oraya gittiğimizde Romanlar’a karşı yaptığımız hizmetleri anlattık. Bunları dünyaya anlatırken kendi kentimde, ayrımcılık yapılıyor olması çok ağrımıza gitti. Konuyu Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na taşıyacağım.

Bütün bunlar gerçekten talihsiz gelişmeler oldu…

xx        xx        xx

Recep Altınoksistemli” bir saldırı ve linç girişimi ile karşı karşıya kalırken, kendisine sahip çıkan olmamış, tek başına ortada kalmıştı.

Biz gazetecilerde o linç girişiminin ortağı haline gelmiştik. Çünkü kimse gidip, “Nedir bu olay?” diye Recep Altınok’a sormamıştı!

Ben dolaylı olarak öğrendim. Benim bu konuda yazdığım yazıda “Bandomuz ilçelerde de konserler vermelidir, hatta bandodan iki takım bile çıkarılabilir..” şeklinde yaptığım vurgu anmalında meğer çoktan adım atılmış. Büyükşehir Başkanı Osman Gürün, o konserlerin yapılmasını istemiş.

Roman müzisyenler elbette asgari ücretle geçinemeyecekleri için piyasa işine de gidiyorlarmış. O güne kadar Recep Altınok ta konserleri onların iş takvimlerine göre ayarlıyormuş. Ancak yeni dönemde bunun zor olacağını, gel denildiğinde gelmeleri gerektiğini söyleyince galiba kıyamet kopmuş…

xx        xx        xx

Doğrusu ben Recep Altınok’un bizim kendisini “ötekileştirdiğimiz” ve “ırkçı” ilan ettiğimiz kadar roman müzisyen arkadaşlarını ötekileştirdiğini, onlara ırkçı yaklaşım sergilediğini sanmıyorum. Recep Altınok ırkçı olsa baştan onlarla iş yapmazdı!

Doğrusu milletvekilimiz Yüksel Özden’in de malzeme bulmuş gibi bu olayın üzerine atlamış olmasını yadırgadım.

Fransa’da romanlara yapılan ayrımcılığın, ırkçılığın Muğla’da da yapıldığını söylemek Muğla’ya, Muğlalılara haksızlık olur.

Ki o haksızlığı Recep Altınok tek başına, yapayalnız göğüsleyememiş… Yalnız bırakılıyorsunuz, açıklama yapamıyorsunuz, düne kadar arkadaş bildikleriniz, siyasetçiler, gazeteciler hep birlikte saldırıyorlar. Kolay mı?

Dayanamamış… Felç geçirmiş. Konuşamıyor. Hareket edemiyor. Hiçbir şeyi kendisi yapamıyor. İzmir’de… Ailesi umutla başında bekliyor…

Duyunca üzüldüm. Gazeteciliğimden utandım!

xx        xx        xx

Yoğun stres ve baskı altında vücudunun savunma mekanizması çökmüş. Bilimsel bir sürü adı, tanımı var, Türkçesi felç olmuş işte… Kurtulabilir mi? Psikolojisinin düzelmesine, yeniden yaşama sarılabilmesine bağlı…

Tabi AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden de “insan”… Duyunca Altınok ailesini aramış, yapabileceği bir şey var mı sormuş. Zaten arayarak yapabileceğini yapmış. O telefondan sonra Recep Altınok’un ayak parmaklarından biri kıpırdamış…

Ne yani şimdi Recep Altınok’u bırakıp, roman müzisyen hemşerilerimize mi saldıralım? Böyle düşünen olabilir. Hayır… Onların kadrolu olma haklarını savunalım, ama Recep Altınok’a yapılan, yaptığımız haksız saldırıya karşı da Recep Altınok’a da sahip çıkalım…

xx        xx        xx

O basın açıklamalarının uçuştuğu linç veya yargısız infaz ortamında Muğla Müzisyenler Derneği Başkanı Hakan Çelebi şöyle diyordu:

Altınok unutmasın ki o koltukta Muğlalı müzisyenler sayesinde oturmaktadır

Ben psikolog değilim, ama Altınok ile roman hemşerilerimiz birlikte düğüne, piyasa işlerine de gitmiş olmalılar ki Fransa’ya gitmişler; aralarında ast üst gibi ilişki düzeyi de kalmamış ve galiba bunun ürünü bir “kıskançlık” da ortaya çıkmış gibi…

Ama şimdi Muğlalı Müzisyenler de unutmasınlar ki Recep Altınok sayelerinde İzmir’de hastanede elsiz, ayaksız yatıyor…

Bizim romanlarımız “can”dır, “insan”dır… İzmir’e gidip, “Geçmiş olsun arkadaş” diyeceklerini umuyorum…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reşat öztepe 16 Temmuz 2014 / 12:23

Gocaman;yazınızı okudum ve adeta irkildim.Bu olayın aslı astarı nedir bilemem amma,Rcep Bey kardeşime üzüldüm.kendisini yakından tanımam amma,yakınen tanırım.yazık olmuş diyesim gelmiyor ama,hani bir söz vardır.İnsanoğluma hiçkimse yaranamaz.nankörlük vardır insan oğlunda.allah acil şifalar versin.Böyükşehir bize yaramecek gibi görünüyor.segi ve saygı.

murat külcüoğlu 17 Temmuz 2014 / 14:37

geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Bilge PAMUK 19 Temmuz 2014 / 15:08

geçmiş olsun dileklerimi iletıyorum,haksızlığın giderilmesi için biran önce adım atılması belkı iyileşmesini hız kazandırabilir

mustafa yıldırım 19 Ağustos 2015 / 17:23

bir muğlalalı olarak geçmiş olsun dileklerirmi sunuyorum