Reçel ve turşular yarıştı

Bu haber 06 Kasım 2017 - 0:40 'de eklendi ve 758 kez görüntülendi.

Menteşe ilçesi Yaraş Mahallesinde bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Reçel ve Turşu Yarışması’nda kırsal mahalle sakinleri yöresel ürünleri de tanıttı.

Menteşe’nin Yaraş Mahallesinde Menteşe Belediyesi ve Yaraş Köyü Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği’nin katkıları ile bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Reçel ve Turşu Yarışması’ kırsal mahalle sakinlerinin yoğun ilgisine neden oldu.
Yöresel ürünlerini tanıttılar
Yaraş Mahallesi Muhtarlık meydanında düzenlenen yarışmaya kırsal mahallede yaşayan vatandaşlar yetiştirdikleri doğal ürünleri hem tanıttı, hem de maddi gelir elde etti. Açılan stantlarda turşu, reçel, kabak, kuru sebze, üzüm, saç ekmeği, bal, fasulye, ayva gibi doğal ve organik ürünler yer alırken, etkinliğe katılan vatandaşlara odun ateşinde pişen gözleme ve közde pişirilen kestane ikram edildi.
Başkan Gümüş, “Yöresel ürünleri önemsiyoruz”
Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Yaraş mahallesi sakinlerinin aktif bir hayatlarının bulunduğunu belirtirken, mahallede kurulan çiftçi kadınlar tiyatro grubunun Menteşe’nin tanıtımında çok önemli bir yeri olduğunu söyledi. Başkan Gümüş, “Yöresel ürünleri çok önemsiyoruz. Biz Muğla’da Menteşe’de, köylü pazarı adı altında, Perşembe’nin dışında tüm köylülerimizin kendi ürünlerini satabilmeleri için onlara ücretsiz yer gösteriyoruz. Sizlerin bu değerli turşusunu, reçelini, biberini, cevizini, kestanesini, zeytinini, fasulyesini, kabağı gibi doğal ürünlerini birinci elden vatandaşa, alıcıya direk ulaştırmanız noktasında da yardımcı oluyoruz” dedi.
Düzenlenen Turşu yarışmasına 19 vatandaş katılırken, reçel yarışmasına 14 kişi katıldı. Reçel yarışmasında jüri üyelerinin belirlediği kriterler arasında tadı, ateşte ne kadar kızarıp kızarmadığı, reçelin katı veya sıvı olması gibi kriterler yer alırken, turşu da ise, renk, tat, karışım özellikleri (biber, salatalık, lahana gibi) ön planda tutuluyor. Yarışmanın sonunda reçel yarışmasında Medine Gündoğdu birinci, Hatun asan ikinci ve Gülsüm Kaplan’ın reçeli üçüncülüğü elde etti. Turşu yarışmasında ise Ülkü Gündoğdu birinci, Hörü Kara ikinci ve Fatma Aydoğdu’nun turşusu da üçüncülüğü elde etti. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.