Ramazan’da spor yapabilirsiniz « Hamle Gazetesi

Ramazan’da spor yapabilirsiniz

Bu haber 07 Haziran 2016 - 1:21 'de eklendi ve 463 kez görüntülendi.

Ramazan’da spor yapabilirsinizMuğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, Ramazan ayının spora engel olmadığını aksine iftardan bir iki saat sonra yapılacak, yürüyüşlerin ve çok aşırı efor sarf edilmeyen egzersizlerin faydalı olduğunu söyledi.

Haber Merkezi
Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, Ramazan ayının spora engel olmadığını aksine iftardan bir iki saat sonra yapılacak, yürüyüşlerin ve çok aşırı efor sarf edilmeyen egzersizlerin faydalı olduğunu söyledi.

Ramazanda egzersiz yaparken vücudun tüm gün besin almadığının mutlaka göz önünde bulundurması gerektiğini söyleyen Öçalmaz, “Bu nedenle örnek olarak, yapılacak egzersizde koşu yerine hızlı yürüyüş tercih edilmelidir. Vücut tüm gün besin ve su ihtiyacı duyduğu için iftardan sonra yapılacak olan şiddeti yüksek egzersizler yerine hazmı kolaylaştırıcı yürüyüşler ve hafif tempolu sporlar tercih edilmelidir” dedi.
İftar saatinden sonra kan şekeri yükseleceğinden ötürü egzersiz yapmakta acele edilmemesi gerektiğini söyleyen Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, “Yaklaşık 1-2 saat dinlenilmelidir. Daha sonra yapılacak 45-60 dakikalık tempolu bir yürüyüş metabolizmanın yavaşlamasını engelleyeceği gibi, formda ve sağlıklı kalmayı da sağlar. İftardan sonra yapılan şiddetli spor ise kişiyi istenmeyen sağlık problemlerine götürebilir. Bu nedenle, genç yaştaki kişilerin dahi bu konuya hassasiyetle yaklaşmaları gerekmektedir. Yaşı ilerlemiş olan kişilerin ise metabolizma hızları düştüğünden yapılan egzersizlerde genç yaştaki kişilerden daha dikkatli olmaları ve mutlaka bilinçli eğitmenle eşliğinde spor yapmaları önem taşımaktadır” diye konuştu.
Ramazan ayı boyunca tüm tesislerin 24 saat açık tutulacağını belirten Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, isteyen tüm vatandaşları uzman antrenörlerin hizmet vereceğini belirterek açıklamasını şöyle tamamladı:

“Atatürk Şehir Stadımızın Işıkları ise İftardan sonra ailecek yürüyüş ve spor yapmak isteyenler için açılacak. Her akşam iftarla sahur arası görevli bir antrenöründe Atatürk Stadyumda gelen vatandaşlara rehberlik yapacak. Vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda bayanlar için düzenlenen aerobik çalışmalarının da Ramazan Ayı boyunca İftardan sonar devam edecek.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.