Ramazan Davulu yok!

Bu haber 09 Temmuz 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.311 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Ramazan Ayı’na bir kere daha ulaştık.

Dün ilk sahura kalkıldı.

Bu gün ilk iftar.

Manevi iklimde keyifli, huzurlu bir 30 gün daha geçireceğiz.

Umarım yönetenlerimiz Ramazan Ayı’na hürmeten yönetilenlere ayrım yapmadan, sevgi ve hoşgörü içinde yüreklerinde Allah korkusu, Allah sevgisi ve “kul hakkı yeme kaygısı içinde” yaklaşırlar.

Yaklaşırlar da hiç değilse bir ay rahat soluk alırız!

xx        xx        xx

Bu sene de Muğla’da “İftar çadırı” yok.

Olsa kurulacak yer yok!

Muğlalıların tabiri ile “köpek teşiğine” dönmüş eski Garaj Alanı’na çadır kurulur mu?

Daha ne kadar öyle kalacak bilmiyoruz, ama orası geçen yıl da öyleydi. Geçen yıl da iftar çadırı kurulamadı.

Muğla BelediyesiBelediye Aş Evi”ni devreye soktu.

Bu sene de Aş Evi devrede…

xx        xx        xx

Gazeteler yazdı. Muğla Belediyesi 9 Temmuz – 7 Ağustos tarihleri arasına denk gelen Ramazan Ayı için hazırlıklarını tamamlamış.

Hangi hazırlıklar yapılmış?
Muğla Belediyesi Zabıta Müdürü Şevket Gülen Ramazan Ayı’nda açık Pazar yerindeki Belediye Aş Evi’nin hizmet vereceğini açıklamış.

Aş Evi’nde her gün 700 kişiye iftar yemeği hazırlanacakmış.

Sakın buradan yararlanmak isteyen 701’nci kişi olmayın!

Yine Zabıta Müdürü Gülen’e göre Ramazan Ayı’nda iftar yemeği vermek isteyenler Zabıta Müdürlüğü’ne başvuracakmış.

Ya başvuran olmazsa?

Gülen ayrıca “Belediyemizin mahalle muhtarları ile yaptığı çalışma sonucunda belirlenen, evinde yemek pişirme imkânı olmayan 140 eve de her gün yemek bırakılacak.” demiş.

Ne güzel… Ramazan Ayı boyunca 140 evde tencere kaynamasa da, iftarda yemek olacak.

Ya o evlerde oruç tutan varsa, sahurda ne olacak? İftardan kalanla idare edebilirler. Peki, kalan 11 ay?

xx        xx        xx

Tabi Ramazan Ayı’nda Zabıta Müdürü Şevket Gülen’in açıklamasına göre, Zabıta yardım paketi dağıtmak isteyen hayırsever vatandaşlara da yardımcı olabilecekmiş.

Ne güzel?

Ha bir de Ramazan Ayı boyunca kentteki gıda üretim ve satış yerlerinin sıkı denetim altında olacakmış. Vatandaşlar 24 saat belediyeye şikâyette bulunabileceklermiş.

Peki, şikâyet edenlerin kimliği, şikâyet edilene bildirilecek mi?

Belediyemizin hazırlıkları bunlar. Hazırlıkların içinde Ramazan Topu, Ramazan Davulu yok.

Ramazan Topu yerine “ses bombası” veya “havai fişek” patlatılacak. Kuşlar serseme dönüp, yavruları yuvadan düşerek ölecekler…

xx        xx        xx

Bu sene Ramazan Topu olmadığı gibi Ramazan Davulu da yok.

Hemşerilerimiz istemiyorlarmış! Gürültü oluyormuş, rahatsız oluyorlarmış!

Çalınmasın” diyenler olmuş. Ama “Çalınsın, top ta atılsın” diyenler var…

Aslında topa, davula da gerek yok. Herkesin evinde çalar saat var. Aynı mantıkla hareket ederseniz “ezana” da gerek yok. Benim buna aklım almıyor…

Komşusu aç yatarken, kendisi tok yatan bizden değildir. Bu mantıkla hareket edip, Aş Evi’ni de devreden çıkarın olup bitsin!

xx        xx        xx

Haberlerde yer aldı. Giresun Valiliği ‘ramazan davulu çalınsın mı?‘ anketi yapmış.

Giresin Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü‘nden yapılan yazılı açıklamada, Giresun‘da Ramazan Davulunun zaman zaman şikayetlere konu olduğu belirtilmiş.

Hem şikâyetler hem de teknolojik gelişmeler göz önüne alınarak vatandaşın ramazan davulu isteyip istemediğini belirlemek için anket çalışması gerçekleştirilmiş.

Sonuç mu? Sonucu Giresun Valisi Dursun Ali Şahin şöyle açıklamış:
Dedim ki bir şey yapacakken önce halka sormamız lazım. Buna istinaden elimizde belge olsun, Giresun halkımıza ‘Ramazan’da davul çalınsın mı çalınmasın mı?’ diye soralım dedik. Ben açık konuşayım ‘yüzde yetmiş evet ben davulun kaldırılmasını istiyorum’ çıkacağını bekliyordum. Birde ne göreyim yüzde 61,5 ‘hayır davul çalınmaya devam edecek’ dedi.

Nedense Muğla’da halka sorulmuyor!

Muğlalıların davul, top istemediğine dair Muğla Belediyesi’nin elinde belge var mı?

xx        xx        xx

Farkındayım bu yazımda keyif kaçıran bir yazı oldu. Ama Muğla Yiyecek Maddeleri Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken’den keyifli bir açıklama geldi. Ramazan Pidesi geçen seneki gibi bu sene de 400 gram olacak ve 1,50 TL ‘ye satılacak.

Ne güzel…

Akarken, ayrıca “Ekmek Üretiminde ise fırıncı esnafımız sadece Buğday Unu, Su, Maya ve Tuz kullanarak üretimlerine devam edeceklerdir.” demiş.

Umarız denetlenebiliyordur da!

xx        xx        xx

İnanan inanmayan, ibadet eden, edemeyen herkese gönüllerince, hayırlara vesile olacak bir Ramazan Ayı diliyorum.

Umarım, Ramazan Ayı hilesiz hurdasız, yalansız dolansız, kardeşliğin, insanlığın gelişip pekiştiği, kıskançlıkların, hırsların ortadan kalktığı (bir ay da olsa) günlere vesile olur.

Ramazan ayı mübarek olsun.

xx        xx        xx

DÜZELTME VE ÖZÜR

Dünkü “Kişi kim, kurum kim?” başlıklı yazımda AK Parti Muğla İl Genel Meclisi Gurup Başkan Vekili Av. Çağrı Alpar’in bir haber nedeniyle Sosyal Medya’da “Hamle kişiye özel yayıncılık mı yapıyor, yoksa kurumlara uzak bir yayın anlayışı içinde mi?” şeklinde eleştiride bulunduğuna dair ifadem oldu. Dün gazetemizi arayan Sayın Alper, o ifadenin kendisine ait olmadığını belirterek, “Ben çifte standart kullanılıyor, demiştim, Murat adında bir arkadaşım da sizin bana ait gösterdiğiniz ifadeyi sözümün altına yorum olarak yazmış.” dedi. Düzeltir, dünkü yazımın muhatabının ‘Murat Bey’ olduğunu belirtir, Sayın Alper’den özür dileriz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Burak Zeybek 09 Temmuz 2013 / 09:36

Pes vallahi pes billahi pes bu kadarda olmaz nedir sizin bu Muğla Belediyesi ile alıp veremediğiniz.Her fırsatta bir akpli gibi Muğla Belediyesinin Muğlamıza kazandırdıklarını görmezden gelip incir çekirdeğini doldurmayacak sorunlar üzerinden eleştirilerde bulunuyorsunuz.Bir gün sayın başkan teşekkür ederiz kanalizasyon için benzeri olmayan kültür merkezi için anfi tiyatromuz için düğereke yapmakta olduğunuz tesisler için yenilenen kışla parkı için arasta projeniz için asar dağı projeniz için yeni meydanlar yollar için çok gerekli olan otopark için şehrimizin çok güzel olan giriş çıkışları için ve en önemlisi Muğlamızda yeşili koruyup arttırmaya devam ettiğiniz için ve aklıma şuan gelmeyen birçok yenilik için diyebilirmisiniz acaba (akp den izin alarak)