‘Ramazan Davulu’ 4 gün özgür

Bu haber 02 Temmuz 2014 - 0:20 'de eklendi ve 1.215 kez görüntülendi.

davullMenteşe Belediyesi’nin dünkü meclis toplantısında ramazan davulunun çalınıp çalınmaması ve Menteşe Belediyesi’nin Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın “Fuar alanı” projesine ortak olup olmaması oylandı. MHP’li ve AK Partili meclis üyelerinin ‘bazılarının’ muhalefetine rağmen Ramazan davulunun sürekli çalınmamasına sadece ayın 15’inde, Kadir Gecesi’nde ve Ramazan’ın son gecesinde çalınmasına, Fuar Alanı’na Menteşe Belediyesi olarak ortak olunması oy çokluğu ile kabul edildi.

Özcan Özgür

Menteşe Belediyesi’nin dünkü meclis toplantısında ramazan davulunun çalınıp çalınmaması ve Menteşe Belediyesi’nin Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın “Fuar alanı” projesine ortak olup olmaması oylandı. MHP’li ve AK Partili meclis üyelerinin ‘bazılarının’ muhalefetine rağmen Ramazan davulunun çalınmaması ve Fuar Alanı’na ortak olunması oy çokluğu ile kabul edildi.

Tescilli yapılara kamulaştırma

Menteşe Meclisi’nin Belediye Başkanı Bahattin Gümüş başkanlığında gerçekleştirilen dünkü Temmuz ayı olağan toplantısında, Konakaltı Kültür Merkezi bitişiğinde geçtiğimiz yıllarda yanıp metruk hale gelen tescilli yapının kamulaştırması ile ilgili daha önce Muğla Belediyesi’nin aldığı kamulaştırma kararı yenilendi. Özhan ve Baydur aileleri mirasçılarına ait olduğu belirtilen yapının kamulaştırılmasına AK Parti gurubundan muhalefet gelince Başkan Gümüş, “Bizden önceki yönetimin başlattığı bir çalışma bu. Şehrimizi bir kültür turizm kenti olarak görerek tescilli yapıları turizme ve ekonomiye kazandırmalıyız. Artık turlarda kentimize gelmeye başladı. Bu yapıyı hizmet binası olarak da kullanabiliriz. Derneklere de verebiliriz. Bu tür başka evleri de kamulaştıracağız” dedi. Daha sonra yapılan oylamada MHP gurubunun da desteği ile kamulaştırma kararı alındı.

Meclis tatile giriyor

Dünkü toplantıda Belediye Meclisi’nin tatile girmesi de oylandı. Öneriyi oylamaya sunmadan önce Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Arkadaşlar ayda bir meclise geliyorsunuz. Çok yoruldunuz. Tatili hak etiniz. İl genel meclisleri ve belediye meclisleri genellikle Ağustos ayını tercih ediyorlar, ne dersiniz?” deyince AK Parti Gurup Başkanvekili Av. Gültekin Akça, “Yasa tatil yapılabilir diyor. Bize göre tatile gerek yok” dedi.

Bunun üzerine gülüşmeler arasında Başkan Gümüş Muğla şivesi ile “Arkıdeşle herkesin çolu çocu var. Acık dinnenin gari” dedi. Bunun üzerine gülüşmeler koroya dönüştü ve meclisin Ağustos ayında tatil yapmasına oybirliği ile karar verildi.

Menteşe fuar alanına 1 milyon ile katılıyor

Muğla Belediyesi ile Muğla İl Özel İdaresi’nin de kurucu ortakları arasında yer aldığı Fuar Alanı’nın ortaklarında değişiklik yaşanıyor. Menteşe Belediye Başkanı Gümüş, daha önce İl Özel İdaresi’ne ait olan yüzde 20’lik hissenin kendilerine geçtiğini belirterek, “Muğla Belediyesi’nin de yüzde 20 hissesi vardı. O şimdi Büyükşehir’in hissesi. Bizde Özel İdare yerine ortak oluyoruz. Şirketin 5 milyon lira sermayesi var. Biz 1 milyon lire ile katılalım diyorum. İleride sermaye artırımı da yapabiliriz. Bu uluslararası bir fuar” dedi.

Teklife AK Parti gurubu olumlu yaklaşırken, MHP’den Salih Soykan Fuar Alanı projesinin Muğla’ya gelir getirecek bir proje olmadığını savundu. Soykan, “Bu proje ancak külfet olur. Muğla’nın uluslararası tanıtımını yapabileceği kaç ürünü var ki? Bu projeye ortak olmamalıyız” ifadesinde bulundu.

Başkan Gümüş ise Bayır, Kafaca ve Yeşilyurt’un kanında fuar alanının konumu itibariyle de önemli olduğuna dikkat çekerek, “Muğla’nın tanıtımı için ne paralar harcanıyor. Bu da bir çeşit tanıtım. Biz ortak olmak görüşündeyiz. Tabi ortaklardan İstanbul Fuarcılık’a büyük iş düşüyor. Onlarda buraya iş getirecektir” şeklinde konuştu. Soykan’ın tek başına muhalefetine rağmen ortaklık kararı onaylandı.

Ramazan davulu çalınmayacak

Her sene olduğu gibi bu yılda meclis toplantısında Ramazan Davulu çalınması isteği gündeme geldi. AK Partili ve MHP’li Meclis Üyelerinin oyları ile getirilen Ramazan Davulu çalınması önerisi CHP’li üyelerin oylarıyla reddedildi. Önerinin görüşülmesi sırasında Başkan Gümüş, “Geleneklere biz de saygılıyız. Su sene Ramazan’ı top atışıyla karşılayalım dedik. Top kuşları öldürüyor dediler. Biz gerekli çalışmayı yaptık. Emniyet’e başvurduk. Vali beyin onayını bekliyor. İlk gün top atışı yapılamadığı gibi ses bombası da patlatılamadı. Belli çevreler sosyal paylaşım sitesinde ‘işte zihniyet’ diyerek yaygara ettiler. Eski beldelerimizde Ramazan davulu çalınıyor. Biz izin verdik. Artık 66 mahallemiz var. Bunların 53’ün de çalınıyor” dedi.

Bunun üzerine söz alan MHP’li Meclis Üyesi Aylin Argen, “Ben Müslümanım, davul sesini duyduğumda mutlu oluyorum. İzmir’de çalınıyor, Muğla’da çalınmıyor. Neden rahatsızlık duyuluyor ki?” derken, AK Partili Meclis Üyesi Av. Özlem Dural da “Doğrudur, rahatsız olanlar olabilir, ama bu katlanılabilir bir rahatsızlık” dedi.

Daha sonra oylamaya geçildi ve Ramazan davulu ile ilgili uygulamanın devamına, Ramazan Davulu’nun 4 ayrı günde çalınmasına CHP’li üyelerin oylarıyla karar verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
BAHAR ALDAN 03 Temmuz 2014 / 10:49

GÜNAYDIN HAYIRLI GÜNLER BEN 2 SENEDİR BAYIR’DA OTURMAKTAYIM RAMAZAN DAVULU BİR YERE KADARDA BAYIR’DA GECENİN 3 DE SİREN ÇALINMAKTA BU ÇAĞ DIŞI YÖNTEME BİR ÇARE BULUNMASINI RİCA EDİYORUM……YANİ BU ÇOLUK ÇOCUK HERKESİ METAZORİ KALDIRMAKTIR BEN HİÇBİR YERDE BÖYLE BİRŞEY GÖRMEDİM DUYMADIM LÜTFEN MAĞRURUZ ÇÖZÜM İSTİYORUZ…………………