Proje teklif çağrıları değerlendirildi

Bu haber 18 Ağustos 2015 - 19:05 'de eklendi ve 732 kez görüntülendi.

gekaaaaGüney Ege Kalkınma Ajansı 73. yönetim kurulu toplantısı Akyaka’da yapıldı. Düzenlenen toplantı öncesi açıklama yapan GEKA Yönetim Kurulu Başkanı Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, GEKA’ya sunulan toplam 165 proje ile programlar kapsamında talep edilen desteğin 70 milyon lira olduğunu ve bu projeler ile öngörülen toplam yatırım tutarının 130 milyon liraya ulaştığını açıkladı.

İlkay Yıldız

GEKA’nın 73. Yönetim kurulu toplantısı Akyaka’da gerçekleştirildi. Toplantıda ajansın son altı ayda gerçekleştirdiği çalışmalar ve önümüzdeki dönem yapılacağı faaliyetler görüşüldü. Toplantı öncesi bir açıklama yapan GEKA Yönetim Kurulu Başkanı Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, GEKA’ya sunulan toplam 165 proje ile programlar kapsamında talep edilen desteğin 70 milyon lira olduğunu ve bu projeler ile öngörülen toplan yatırım tutarının 130 milyon liraya ulaştığını kaydetti.

Düzenlenen toplantıya GEKA Yönetim Kurulu Başkanı Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, Aydın Valisi Erol Ayyıldız, Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Denizli Büyük Şehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer katıldı.

Toplantı öncesi basın mensuplarına açıklama yapan GEKA Yönetim Kurulu Başkanı Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, Şubat ayı içinde ilan ettiği 25 milyon lira bütçeli 2015 yılı proje teklif çağrısı kapsamındaki alternatif turizm, üretim ve ticaret altyapısının geliştirilmesi ile yenilebilir enerji mali destek programlarında desteklenecek projeler ile ilgili değerlendirme yapılacağını kaydetti.

Yönetim Kurulu Başkanı Kocatepe, “Ajansımıza sunulan toplam 165 proje ile programlar kapsamında ajanstan talep edilen destek tutarı 70 milyon liradır. Ve bu projelerle öngörülen toplam yatırım teklif tutarı 130 milyon liradır. Güne Ege Bölgesinde alternatif turizmin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacını taşıyan ‘Alternatif Turizm Mali Destek Programı’ kapsamında kar amacı güden işletmeler tarafından 50 proje ve kar amacı gütmeyen kurumlar tarafından da 64 proje başvurusu yapılmıştır. 114 proje başvurusu ile 87 milyon 200 bin liralık yatırım talebi alınmış bu potansiyel yatırım miktarının 45 milyon 700 bin lirası GEKA’dan talep edilmiştir” dedi.

Üretim ve Ticaret Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında 24 proje başvurusu yapıldığını belirten Vali Kocatepe, “Bu program kapsamında sunulan projelerde de ajanstan talep edilen miktar 10,2 milyon TL olmuştur. Projelerin toplam maliyet değeri 19,5 milyon TL’dir. Bölgemizde yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılması ve enerji maliyetlerinin azaltılması amacıyla kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik tasarlanan ‘Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı’ için yapılan başvuruların toplam yatırım miktarı 23,3 milyon TL olup, 12,9 milyon TL’si ajansımızdan talep edilmektedir. 15 Mayıs 2015 tarihinde başvuru süreci tamamlanarak değerlendirmelerinin başladığı Proje Teklif Çağrısı’nda ön inceleme, bağımsız değerlendirici ve değerlendirme komitesi aşamaları tamamlanmıştır. Bugünkü toplantımızda GEKA Yönetim Kurulu olarak değerlendirme süreçleri geçerek hibe almaya hak kazanan başarılı projeler incelenecek. Projelerin bölgemiz ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.