Prof. Dr. Yüksel Özden’in açıklaması

Bu haber 20 Ağustos 2010 - 0:00 'de eklendi ve 800 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu günlerde herkes meşgul…
AKP Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden de çok meşgul. Malum, referandum nedeniyle siyasiler seferi haldeler.
Bu yüzden Sayın Özden ile yan yana gelemiyoruz. Oturup, yüz yüze konuşamıyor; iletişim sıkıntısı yaşıyoruz. Ancak telefonlaşabiliyoruz. Önceki gün telefonla aradığında oldukça öfkeliydi. Tepkinin nedeni önceki günkü yazımdı. Sanırım iletişim kazasına uğramıştık!
 
xx      xx      xx
Telefon görüşmemizde aramızda geçen konuşmaya bakılırsa, Sayın Özden’i siyasette yıpratmak, diskalifiye etmek isteyenler var gibi geldi bana… Nitekim telefonda şöyle diyordu:
“Ben İlköğretim Genel Müdürlüğü yapmış, hedefinde Milli Eğitim Bakanlığı olan bir kişiyim. Beni bir milletvekili olarak Yerkesik’e sıkıştıramazsınız. Buna hakkınız yok.”
Buna elbette hakkımız yok. Böyle bir niyetimiz de olamaz…
Muhtemelen Sayın Özden benim önceki günkü “Muğla’nın kimyası ile oynamak” başlıklı yazımı da okumadı!..
Çünkü, sanırım kendisinin ifadesine göre, telefonla arayanlar benim “Muğla Valililğini de Yerkesik’e taşımaya kalkan çıkarmı?” ironimi yazının içinden cımbızla çekip, kendisine “Valiliği de taşıyormuşsunuz” diye aktarmışlar!
 Pes doğrusu…
 
xx      xx      xx
Doğaldır. Siyasette kabul etsek de etmesek de “ayak oyunları” vardır.
Ama hiç kimse bu köşeyi bir milletvekilini yıpratmak, diskalifiye etmek için kullanamaz…Üstelik bana göre, hiç kimse kimseyi yıpratamaz da… Herkes kendi kendini yıpratır…
Sayın Özden’e “Merak etmeyin beni kimse kullanamaz. Benim yazıların bir Muğlalı hassasiyeti taşıyan yazılar” dedim.
Rahatladı…
 
xx      xx      xx
Rahatlayınca, “Sayın milletvekili bu okula çevreden çocuklar geliyor. Onların taşımalı olarak Yerkesik’te okumaları zor olmayacak mı?” diye sordum. Bu konuda öğrenci velilerinin haklı olduklarını belirten Sayın Özden, şöyle devam etti:
“Okulu Yerkesik’e ben taşımıyorum. Başka bir beldeye de götürülebilir. Muğla’da derslik sıkıntısı var. Milli Eğitim Müdürlüğümüz elindeki imkânları değerlendiriyor. Sağlık Kolejini taşımaya karar vermişler. Yerkesik’te de İMKB’nin yaptırdığı okul var. Bu okul müsaitmiş. Ben ‘Bu Okulu alın Yerkesik’e götürün’ demedim ki. Ben Ortaköy’de Güzel Sanatlar Lisesi yapılmasına ön ayak olmaya çalışıyorum. Bunun yanında Muğla’da bir spor lisesi açılması için uğraşım var. Muğla’dan Yerkesik’e neden okul taşıyayım ki?”
Haklı… Söyleyecek söz bulamadım. “Haklısınız.” dedim. Benim kendisiyle kişisel bir sorunum olamayacağını ve kimsenin de beni kendisine karşı kullanamayacağını vurguladıktan sonra, “Merak etmeyin, açıklamanızı yayınlarım.” diye ekledim.
 
xx      xx      xx
Peki Muğla Sağlık Kolejini Yerkesik’e kim taşıyor?
Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü…
Neden taşıyor?
Muğla’daki derslikler yetmiyor ve Muğla Belediyesi’ne yeni okul binası yapımı için kolaylaştırıcı olmuyor.
Hal böyle olunca bizim bu köşeden eleştirmemiz gereken Milletvekili Sayın Özden değil, Muğla Belediye Başkanı Op. Dr. Osman Gürün oluyor!
 
xx      xx      xx
Tam da yazıma noktayı koymaya hazırlanırken, Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nden açıklama geldi. Açımlama şöyleydi: “Merkez Sağlık Meslek Lisemiz önceki yıllarda olduğu gibi önümüzdeki Eğitim-Öğretim yıllarında da şu anda kullanmakta olduğu binada Eğitim-Öğretime devam edecektir.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
Hadi buradan yakın!…
 
xx      xx      xx     
Hemen Milli Eğitimi aradım. Açıklama doğruydu. Eee bu durumda sorulmaz mı:
“Hani dershane sıkıntısı vardı?”
Sayın Prof. Dr. Yüksel Özden Yerkesik beldemizden çıkan ilk milletvekilimiz değil. Sanıyorum unutuldu gitti… Ben de unutmuştum! Sayın Özden’in sözleri ile anımsadım. Yerkesik’te kapasitesinin tamamı kullanılamayan Çok Programlı Lise’nin binasının İMKB’ye yaptırılmasını Milletvekili Topaloğlu’nun sağladığını söylüyordu.
Kısmen doğru. İktidarda DSP koalisyonu vardı. İMKB Muğla’ya 2 okul yaptırmak istiyordu. Dr. Nazif Topaloğlu DSP’den milletvekili seçilmişti. Hal böyle olunca okullardın biri Topaloğlu’nun memleketine giderken, biri de Muğla’nın tek DSP’li belediyesi Üzümlü’ye gitmişti.
Oysa Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne göre Çok Programlı Lise’ye Yerkesik’te değil, Ören’De ihtiyaç vardı!…
Nitekim okul açılalı kaç yıl oldu, öğrencisi 100’ü geçmiyor. Birileri de “Madem böyle Sağlık Kolejini buraya taşıyalım.” diyor. Milletvekili Sayın Özden “O ben değilim” diye karşı çıkıyor. İl Milli Eğitim Müdürü de yaptığı yazılı açıklama ile bir anlamda “Ben de değilim” demiş oluyor…
 
xx      xx      xx
O zaman kim?
Benim bildiğim kadarıyla Muğla Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aksan’ın uzun zaman önce Akçaova’da kurulmasını önerdiği “İlköğretim ve Lise Kampusu” projesi vardır. Neden bunu hayata geçiriyorsunuz?
Akçaova’da (mücavir dışında) Osman Gürün engeli ile karşılaşmazsınız. Hem binaları da TOKİ yapar!..
Ben mi yol gösteriyim!
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.