Prof. Dr. Üşümezsoy: Bodrum depremi Gökova’dan kuzeye göçüyor

Bu haber 17 Ağustos 2017 - 0:20 'de eklendi ve 352 kez görüntülendi.

Bodrum’da yaşanan depremleri değerlendiren Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, “Bodrum depremi Gökova’dan kuzeye göçüyor” dedi.

Prof. Dr. Üşümezsoyi yaptığı yazılı açıklamada, “Gökova’da Temmuz ayında oluşan deprem, Karaada’nın güneyinden Kos’a doğru uzanan bir kolla Kos ile Turgutreis arasında uzanan kuzeye bakan kolun kırılmasıyla oluşmuş 6.7 lik bir depremdir. Bu faylarda Temmuz ayında olan artçılar ile stres boşalmıştır. Buna karşılık, Bodrum yarımadasında doğu- bati uzanımlı, kuzeye bakan basamak faylarda stres artmıştır. Bir başka ifadeyle Gökova’daki stres boşalımı ile tetiklenmiştir. 9 Ağustosta ve 14 Ağustos’ta oluşan depremler, yarımada içinde, doğu-batı uzanımlı, kuzeye bakan iki ayrı fayda oluşmuştur. Kuzeye bakan bu basamak faylarda deprem, kuzeye doğru ilerlemiştir” dedi.
“Bodrum güneyindeki faylarda oluşan ana depremden etkilenen bu faylar ikincil faylardır” diyen Üşümezsoy, “Uzunlukları ve derinlikleri göz önüne alındığında, körfezdeki deprem büyüklüğünde deprem yaratamazlar. Körfezde yırtılan ana fay düzleminin kuzeyinde yer alan bu basamak faylar, ana fayın etkisindeki ikincil yapılardır. Körfezde oluşan depremler, fayın üzerindeki tavan bloğundaki basamak faylardır. Karadaki kuzeye bakan basamak faylar ise, Bodrum kuzeyindeki çökmeyi gerçekleştiren, taban bloğundaki ikincil faylardır.
Gökova’da Temmuz ayında oluşan deprem, Karaada’nın güneyinden Kos’a doğru uzanan bir kol ile Kos ile Turgutreis arasında uzanan kuzeye bakan kolun kırılmasıyla oluşmuş 6.7 lik bir depremdir. Bu faylarda Temmuz ayında olan artçılar ile stres boşalmıştır. Buna karşılık, Bodrum yarımadasında doğu- bati uzanımlı, kuzeye bakan basamak faylarda stres artmıştır. Bir başka ifadeyle Gökova’daki stres boşalımı ile tetiklenmiştir. 9 Ağustosta ve 14 Ağustos’ta oluşan depremler, yarımada içinde, doğu-batı uzanımlı, kuzeye bakan iki ayrı fayda oluşmuştur. Kuzeye bakan bu basamak faylarda deprem, kuzeye doğru ilerlemiştir.
Bodrum güneyindeki faylarda oluşan ana depremden etkilenen bu faylar ikincil faylardır. Uzunlukları ve derinlikleri göz önüne alındığında, körfezdeki deprem büyüklüğünde deprem yaratamazlar. Körfezde yırtılan ana fay düzleminin kuzeyinde yer alan bu basamak faylar, ana fayın etkisindeki ikincil yapılardır. Körfezde oluşan depremler, fayın üzerindeki tavan bloğundaki basamak faylardır. Karadaki kuzeye bakan basamak faylar ise, Bodrum kuzeyindeki çökmeyi gerçekleştiren, taban bloğundaki ikincil faylardır “ dedi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.