Prof. Dr. Namık Açıkgöz Muğlalı… « Hamle Gazetesi

Prof. Dr. Namık Açıkgöz Muğlalı…

Bu haber 08 Ekim 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.093 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Rektörlük seçimi ile ilgili yazılarıma açıklamalar geliyor. Yazılarımın bazılarında o açıklamalara yer vermeye çalıştım. Elimde bekleyen bir açıklama daha vardı. Açıklama rektör adaylarından Prof. Dr. Namık Açıkgöz’den geldi.
Geçen Cuma “Rektör adayları Muğlalı mı?” başlığı attığım yazımı “Umarım rektör adaylarımız da ‘Muğlalılık’ konusunda Rıfat Çığ’ın duygularına sahiptirler ve umarım çok fazla bir şey beklemeden Muğla için yapacakları vardır.” diye noktalamıştım.
Prof. Dr. Açıkgöz de açıklamasına “Bilindiği gibi 16 yıldan beri Muğla Üniversitesi’nde çalışıyorum ve Muğla’da yaşıyorum. Geçen bu süre zarfında, gerek Üniversite içinde ve gerekse üniversite dışında pek çok faaliyetlerim oldu. Bunların büyük bir kısmında, Muğla kültürünü ele aldım…” diye başlamış.
 
xx      xx      xx
Prof. Dr. Namık Açıkgöz’ün açıklaması beni alıp yerel seçimlerimizden birine götürdü. O seçimde yine Hamle TV’de program yapıyordum. Adaylardan Muğla’nın mahallelerini saymalarını istemiştim. Hemen hepsi, “Saburhane, Tabakhane, Akyol, Hamömönü…” diye başlamışlardı. Hiç biri mahalle değildi!
Mümkün olursa rektör adaylarını önümüzdeki günlerde TV Programına çıkarmak istiyorum. Program gerçekleşirse onlara da bu soruyu sorabilirim. Prof. Dr. Açıkgöz Muğla’nın mahallelerini bilir, başka bilen de vardır… Ama sonuçta belediye başkanı değil, rektör seçiliyor!
 
xx      xx      xx
Ancak olası programda, adaylara bir anlamda Muğla’yı tanıyıp tanımadıklarını test etmek için “Saburhane Meydanı ve civarının Muğla’nın kültürel zenginliğine katkısı nasıl arttırılabilir ve Saburhane civarı üniversite ile birlikte nasıl değerlendirilebilir?” şeklinde soru sorulabilir. Programı yaparsak şimdiden tiyo vermiş olduk!
Muğla Üniversitesi “Kötekli”de… Kötekli’nin eski adını sorsak, adayların kaçı bilebilir acaba?!!
Rektörlük için sürpriz aday Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan doğma büyüme Muğlalı olarak bilebilir, ama ya diğerleri?
 
xx      xx      xx
Prof. Dr. Açıkgöz, gönderdiği açıklama ile adeta “Ben Muğlalıyım” diyor.
Açıklamasına “Edebiyat ve kültür konularında bâkir bir alan olarak karşılaştığım Muğla’da, neredeyse gecem-gündüzüm araştırma-inceleme ve yazma ile geçti. Bilimsel ve popüler yazılarla, konferans, panel ve söyleşilerle, bu bâkir alanın birikimini, bilimsel bilgi ile birleştirdim. Türkülerinden efsanelerine, Şâhidî’sinden sarnıçlarına, eski yazılı mezar taşlarından kitabelerine, zeybeğinden yaylasına kadar pek çok konuda, ya kendim çalıştım ya da çalışanlara imkânlar sağlayıp lisans ve yüksek lisans tezleri yaptırdım. (Yard. Doç. Dr. Ümral Deveci’ye yaptırdığım Muğla türküleri konulu yüksek lisans tezi “Deniz Üstü Köpürür” adıyla yayımlanmıştır.)” diye devam eden Prof. Dr. Açıkgöz şunları söylüyor:
“Üniversite dışında ve Muğla şehrinde, bireysel veya Menteşe Grubu ve Metinbilim Enstitüsü Derneği organizasyonları ile gerçekleştirdiğim faaliyetler, siz basın mensuplarınca ve kamuoyunca da yakından bilinmektedir. Pek çok üniversite mensubu, derslik ve kampus sınırını aşmazken, ben bir “steril akademisyenlik” tavrı göstermeden, Muğla konferans salonlarında, Muğla sokaklarında ve Muğla dağlarındaydım.
Tüm faaliyetlerimi gerçekleştirirken, Muğla halkı ve yöneticileri hep yanımda oldular, hep destek verdiler… Sağ olsunlar…”
 
xx      xx      xx
Prof. Dr. Açıkgöz’ün açıklamasının tamamına burada yer vermek zor. Ancak genel seçim yaklaşırken birilerine de küpe olsun diye şu sözlerini de sizlerle paylaşmak istiyorum:
“Ben bu faaliyetlerin binde birini bile kendi memleketim olan Manisa için yapmadım. Neredeyse, ömrümün en verimli yıllarını, Muğla sokaklarında, Muğla salonlarında ve Muğla dağlarında, Muğla için çalışarak geçirdim. Konferanslarımda Muğla vardı… Sohbetlerimde Muğla vardı… Projelerimde Muğla vardı… Yazdıklarımda Muğla vardı… Rüyalarımda, evet rüyalarımda Muğla vardı… Ve hâlâ var… Ve hep olacak…
Peki, geniş bir aydın kitlesiyle beraber niye yaptık, yapmaktayız ve yapacağız hep bunları?… Bir karşılık mı bekliyorduk?… Belediye başkanı mı olacaktık?… Milletvekili mi olacaktık?… Yaptığımız çalışmalar karşılığında bir yerlerden ücret mi bekliyorduk? (Bu çalışmaların hiç birisi için, hiç kimseden ücret alınmamış, tüm masraflar kendi ceplerimizden karşılanmıştır.)  Hiçbir karşılık beklemeden, tüm bu çalışmaları niye yaptık?”
İşte bu noktada “Rektör adayı olmak için mi?” diye sormak mümkün, ama O sorusunun yanıtını “Bizlere eğitim-öğretim imkânı sağlayan bu millete ve atalarımızın emaneti olan bu toprağa borcumu ödemek için yaptık. Çünkü, bir yerlerde maaş karşılığı çalışıyor olmakla, yani herkes gibi olmakla bu borcun ödenmeyeceğine inanıyoruz. Bir dağ yamacında doğmuş bir Yörük çocuğuna, Profesör olma imkânı sağlayan bu millete olan borç, maaş karşılığı görev gereği yapılan işlerle ödenemezdi; onun için yaptık…” diye vermiş.
 
xx      xx      xx
Prof. Dr. Açıkgöz açıklamasını, “Sayın Özgür, ‘umarım rektör adaylarının çok fazla bir şey beklemeden Muğla için yapacakları vardır…’ temennisinde bulunuyorsunuz. Ben bu temenninizi iki şekilde yorumluyorum:1) Rektör adayları, bugüne kadar Muğla için bir şey yapmadılar. 2) Namık Açıkgöz’ün ekipleriyle birlikte gerçekleştirdikleri yetmedi, rektör olunca, ondan ve ekiplerinden daha çok şeyler yapmasını bekliyoruz.” diye tamamlamış.
Demek istediğim, Sayın Açıkgöz’ün yorumunun ne birincisi ne de ikincisi… Benimki sadece temenni: “Umarım rektör adaylarımızın çok fazla bir şey beklemeden Muğla için yapacakları vardır.”
 
xx      xx      xx
Prof. Dr. Açıkgöz, Hamle’nin yazarlarındandır. Bana olan yanıtını kendi köşesinden rahatlıkla verebilirdi. Hamle’yi adaylara eşit davranmıyor durumuna düşürmek istememiş.
Diğer değerli adayların Muğla için neler yaptıklarını bilmiyoruz; umarız güzel şeyler yapmışlardır. Onlarda isterlerse, köşemi taşırmayacak ölçüde açıklama gönderebilirler.
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.