Prof. Dr. Açıkgöz kesin aday…

Bu haber 25 Eylül 2010 - 0:00 'de eklendi ve 695 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla gündeminde bu günlerde çok önemli konular var. İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer Şu anda Japonya’da turizm fuarında. Kendisi Muğla’yı tanıtmakla meşgul… Avrupa Hareketlilik Haftası Muğla’da da aktivitenin üyesi olan Muğla Belediyesi tarafından çeşitli etkinliklerle kutlandı… Vali Fatih Şahin, Türkiye’de bir ilke imza atıp, Muğla’da çocuklarımızın kütüphane, müze ve huzur evleri ile buluşmaları için uygulama başlattı… Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği önümüzdeki hafta, Akyaka’da Dünya Arıcılık Kongresi’ni yapmaya hazırlanıyor…
Ancak üniversitede önümüzdeki ay yapılacak olan rektörlük seçimi hepsinin önüne geçiyor. O nedenle bu önemli olayları ileride fırsat buldukça ele almaya çalışacağım.
 
xx      xx      xx
Rektörlük seçimi çok mu önemli?
Elbette önemli… Ekim ayında sadece Muğla Üniversitesi’ni 4 yıl süreyle yönetecek kişi seçilmiyor. Üniversiteyi şekillendirip, geleceğe hazırlarken, Muğla’nın da şekillenmesine ve geleceğe hazırlanmasına önemli ölçüde etki yapacak veya “yapamayacak”; Muğla Üniversitesi-Muğla kaynaşmasını sağlayacak veya “sağlayamayacak” bir kurumun yöneticisi seçiliyor!
Muğla bu seçime kayıtsız kalamaz. Muğla basını da…
Öyle görünüyor ki, rektörlük seçiminin nabzını bu köşeden tutmaya çalışacağız.
Aday çok. Hepsini tanımamız, tanıtmamız gerekiyor. Elbette, adayların da bu köşeye haklı müdahaleleri olacak.                                              
 
xx      xx      xx
Nitekim ilk müdahale Prof. Dr. Namık Açıkgöz’den geldi.
Önceki günkü yazımda, “Ancak Prof. Dr. Açıkgöz, üniversitenin ilk seçiminde rektör adayı olmuş, ama son anda adaylıktan çekilmişti… O seçimde Prof. Dr. Harmandar’ın lehinde çekildiği iddia edilen Prof. Dr. Açıkgöz aynı davranışı sergiler mi bilemem…” demişti.
Dün kendisi aradı ve “Özcan Özgür, adaylıktan kesinlikle çekilmem söz konusu değil. O zaman rektörlüğe hazırdım. Bu gün çok daha hazırım.” dedi.
Prof. Dr. Açıkgöz daha çok şey söyledi. Şu kadarını söyleyeyim, oldukça kararlı ve iddialı…
 
xx      xx      xx
Önceki yazılarımda vurguladığım gibi, basın toplantısı düzenleyerek adaylığını ilan eden adaylar olduğu gibi, adaylığını internet ortamında ilan edenlerde var. İnternet ortamında adaylığını açıklayan hocalarımızdan Muğla Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Lale Afrasyap dün Özbek Evi’nde düzenlediği kahvaltıda basınla buluştu.
Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Prof. Dr. Mansur Harmandar ve Prof. Dr. Nurettin Demir adaylıklarını Muğla’nın tarihi mekânlarından “Konak Kafe’de açıkladılar. Prof. Dr. Afrasyap’ın Muğla’nın yine tarihi mekânlarından biri olan Özbek Evi’nde adaylığını açıklamış olması manidar bir durum değil…
O güzel mekânda, Prof. Dr. Afrasyap’ı dinlemek, anlamak isterdim. Ancak dün gazetemizin eski sahiplerinden rahmetli Halilibrahim Nizamoğlu’nu yitirişimizin 3’ncü yıldönümü idi. Aynı saatlerde biz mezarlıktaydık…
Bu arada kendisini çok özlediğimiz, aradığımız sevgili Halilibrahim’e yüce Allah’tan rahmet diliyorum.
 
xx      xx      xx
İnternet ortamında dün adaylardan Prof. Dr. Zekeriya Güney’in “beyanına” ulaşabildim. Elbette kendisinin ne söylediğini, ne söylemediğini öteki adaylarla birlikte irdelemeye, sizlerle paylaşmaya çalışacağım.
Ancak Prof. Dr. Zekeriya Güney’in bir söylemi bana oldukça ilginç geldi. Kendisi için şöyle demiş:
“Çok çalışkan, Atatürk ve Türk milleti sevdalısıdır; hümanist ve milliyetçi- sosyalist bir dünya görüşüne sahiptir.”
Prof. Dr. Güney’in bu söylemi seçilmesine nasıl katkı yapar bilemiyorum, ama görünen o ki renkli ve çok sesli geçecek bir seçime tanık oluyoruz.
Bu olumsuz bir durum da değil.
En büyük beklenti ve dileğimiz… geçmişte Rumlarla Türklerin bir arada barışık, dayanışma içinde yaşamayı becerdikleri Muğla’da bir rektörlük seçiminin üniversite camiasında, öğretim üyeleri arasında kamplaşma yaratmaması…
 
xx      xx      xx
Prof. Dr. Zekeriya Güney 1949 İstanbul doğumlu. Ataları XIV. yy’da Karaman’dan Rumeli-Selanik yöresi’ne geçmiş ve yaklaşık 7 asır sonra “mübadele”de Türkiye’ye dönmüşler.
1970’den bu yana 40 yıl, Eskişehir, Muğla, Balıkesir, Kırşehir, İzmir, İstanbul illerinde, Öğretmen okulları, Eğitim Enstitüleri, Yüksek Öğretmen Okulları ve Üniversitelerde, öğretmen, öğretim görevlisi, öğretim üyesi ve çeşitli kademelerde yönetici olarak görev yapmış.
Ankara, İzmir, Adana, Bolu, İstanbul, Muğla, Van, Çanakkale, Sakarya, Kocaeli vd. illerde çeşitli ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmalara katılmış. Çok sayıda ulusal ve uluslararası yayınları ve yayınlarına atıflar bulunmakta imiş. Bilimsel kitap ve dergiler için çok sayıda hakemlik; 100’den fazla bilimsel jüri üyeliği; sekiz yüksek lisans veya doktora yönetimi yapmış; çeşitli projelerde görev almış.
Bilek güreşi, güreş, masa tenisi, jimnastik, Satranç, dama gibi sporlarda çeşitli turnuvalarda birincilik veya dereceler almış. Öğretmen Okulu orkestrasında mandolin, keman çalmış. Sahneye eser koymuş ve resim, edebiyat tarih gibi konularda da hobi olarak çalışmalar yapmış.
Şimdi Muğla Üniversitesi Rektörlüğüne aday… Kendisine öteki adaylarla birlikte başarılar diliyoruz.
Pazartesi günü adayların hepsini birlikte irdelemeye başlayacağız…
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.