Poseidon Çayırlarına bilimsel araştırma

Bu haber 27 Nisan 2015 - 0:20 'de eklendi ve 809 kez görüntülendi.

posedionMuğla’nın dünyaca ünlü turistlik ilçesi Marmaris’te denizaltı ekolojisini ve oksijenini dengeleyen, kirlilik boyutunun göstergesi sayılan, Barcelona Sözleşmesiyle koruma altına alınan Posedion çayırlarının durumunu tespit amacıyla inceleme çalışmaları başlatıldı.
Haber Merkezi
Marmaris Belediyesi desteğiyle İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri İşletmeciliği Enstitüsü Müdürlüğü tarafından 19 – 29 Nisan 2015 tarihleri arasında Marmaris Körfezi ve ilçe merkezi kıyı şeridi boyunca “Posidonia Oceanica çayırlarının tespiti çalışması” kapsamında, dalış destekli bilimsel araştırmaları ile ilgili basın toplantısı gerçekleşti. Düzenlenen toplantıya Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Belediye Meclis Üyesi Acar Ünlü, Jeofizik Y. Müh. Hakan Beyaz, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsünden Yrd. Doç. Dr. Ahsen Yüksek ve araştırma ekibi ile Muğla MUSKİ, Muğla Büyükşehir Çevre Koruma ve Marmaris Milli Parklardan yetkililer katıldı.
“Körfezi korumak hepimizin görevi”
Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, gerçekleştirilen basın toplantısının amacının Dünyada eşi benzeri olmayan Marmaris Körfezinin mevcut durumunun tespit etmek olduğunu söyledi. Acar, “Marmaris Körfezi, kapalı bir havuz gibi. Bu özelliğiyle, eşi benzeri olmayan bir güzelliğe sahip olmakla birlikte çevresel denge açısından risk de taşıyor. Posedion çayırları, körfezin mevcut durumun önemli bir göstergesi. Durumu tespit için yapılacak en doğru işlem bilimsel çalışmalar. Bu sebeple, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri İşletmeciliği Enstitüsü Müdürlüğü’nün değerli bilim adamları uzmanları buradalar. İncelemeler sonrası hazırlayacakları rapor ve bizlere sunacakları öneriler doğrultusunda üzerimize düşeni yerine getireceğiz” dedi.
Yrd. Doç. Dr. Ahsen Yüksek de konuşmasında Posedion çayırlarının denizaltı ekolojisi açısından büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Yüksek, şunları söyledi,“Posedion çayırlarının ortamdan kaybolması, balık çeşitliliğinin ve miktarının azalması, kıyı çizgisi ve plajlarının kaybolması veya hasar görmesine sebep olmaktadır. İşte bütün bu sebeplerden ötürü, Posedion çayırları, Barcelona Sözleşmesiyle Akdeniz Havzası’nda koruma altına alınmıştır. Türkiye de, Barcelona’da imzalanan “Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması” anlaşmasına 2002’de taraf olmuştur.”
Ahsen Yüksek, Marmaris Körfezi’nde 10 kişilik ekiple, dalgıç desteğiyle yaptıkları incelemelerde Posedion çayırlarının yayılımı, yoğunluğu ve sağlık durumunu gözlemleyerek kayıt aldıklarını belirtti. Yüksek, elde ettikleri verileri, İstanbul’da analiz ettikten sonra hazırlayacakları raporu Marmaris Belediyesi’ne sunacaklarını da ifade etti.
“Öncelik kıyı erozyonunu önlemek”
Marmaris Körfezinde Deniz Çayırlarının durumun tespiti için yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Yüksek, “Deniz çayırlarının öneminin öncelikli olarak kıyı erozyonunu önlemesidir (Yani, sedimantasyonu önleyerek kıyı çizgisi ve plajların korunmasını sağlar) Denizler için oksijen kaynağıdır. Ayrıca pek çok balık türü için beslenme korunma ve üreme alanıdır. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte 2000-2006 yılları arasında ilk defa denizel ortamda Datça-Bozburun-Gökova özel çevre koruma alanlarında biyo çeşitliliğin belirlenmesine yönelik araştırmalar başlattık” diye konuştu.
Çevre gönüllerinden projeye destek
Muğla Büyükşehir Çevre Koruma, Milli Parklar İlçe ve MUSKİ temsilcileri, hazırlanacak rapor doğrultusunda, kurum olarak üzerlerine düşecek görevi yerine getirmeye hazır olduklarını belirtirken, Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, yürütülen çalışmaları “Kurtuluşun başlangıcı” sözleriyle değerlendirdi. Filiz Ersan, “Her zaman olduğu gibi çevre adına yapılacak her türlü girişimin yanında ve destekçisi oluruz. Bilim adamlarımızın söz konusu çalışmalarının başladığı günü kurtuluşun başlangıcı olarak görüyoruz. Bu kapsamda bizler de elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.