Polisten 500 bin liralık operasyon

Bu haber 17 Nisan 2014 - 21:05 'de eklendi ve 661 kez görüntülendi.

polisten500binliralik615165165165Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organizasyon Şube Müdürlüğü tarafından 9 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonda 90 bin 203 paket kaçak sigara ele geçirildi. Operasyon kapsamında ele geçirilen kaçak sigaralarının piyasa değerinin 500 bin lira olduğu öğrenilirken olayla ilgili olarak gözaltına alınan zanlıların bugüne kadar 2 milyon 600 bin lira civarında haksız kazanç elde ettikleri iddia edildi.

Kadir Tamer

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organizasyon Şube Müdürlüğü tarafından Muğla’nın Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ilçeleri ile İstanbul, Rize, Adana, Kilis, Mersin, Karaman, Kayseri ve Nevşehir’de eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği operasyonda piyasaya sürülmek istenilen 90 bin 203 paket kaçak sigara ele geçirildi. Operasyon kapsamında olarak gözaltına alınan zanlıların bugüne kadar 2 milyon 600 bin lira civarında haksız kazanç elde ettikleri iddia edildi.

Edinilen bilgiye göre Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından bir grubun Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’ne yüklü miktarda kaçak sigara sevkiyatı yapacağı bilgisine ulaşıldı. Bu bilgi üzerine harekete geçen ekipler istihbarı çalışmalara başladılar. Yapılan istihbarı çalışmalarda Y.K., S.G., K.K., N.G., A.R.T., H.T., M.A.T., İ.H.N., H.C., H.Y., S.Ş. ve A.Y. isimli 12 zanlının çeşitli yollardan elde ettikleri kaçak sigaraları piyasaya sürmek için bir suç örgütü kurdukları tespit edildi. Yapılan istihbarı çalışmalar çerçevesinde suç örgütünün 26 ayrı sigara sevkiyatı gerçekleştirdiği ortaya çıktı. İki etaplı olarak gerçekleştirilen operasyon ilk ayağında suç örgütü ile bağlantısı bulunduğu iddia edilen 33 kişi geçtiğimiz aylarda Muğla’nın Menteşe İlçesi başta olmak üzere, Dalaman, Köyceğiz, Ortaca ile Adana, Aydın, Denizli, Karaman, Konya, İstanbul, Kilis, Çankırı, Düzce, İzmir ve Rize’de gerçekleştirilen operasyonda yakalanarak gözaltına alındı. Zanlıların Türkiye’nin çeşitli illerinde profesyonel bir şekilde hareket ederek sigaraları piyasaya sürdükleri tespit edildi.

İkinci ayakta 12 kişi yakalandı

Yaklaşık 15 ay süren istihbarı çalışmalar kapsamında şebekenin çalışma sistemini belirleyen Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri operasyonun ikinci ayağında suç örgütünün beyin takımını çökertmek için harekete geçti. Tüm hazırlıklarını tamamlayan ekipler eş zamanlı olarak Muğla’nın Köyceğiz, Ortaca, Dalaman İlçeleri ile İstanbul, Rize, Adana, Kilis, Mersin, Karaman, Kayseri ve Nevşehir illerinde eşzamanlı operasyon düzenledi.  Operasyon kapsamında suç örgütünün beyin takımı olduğu iddia edilen Y.K., S.G., K.K., N.G., A.R.T., H.T., M.A.T., İ.H.N., H.C., H.Y., S.Ş. ve A.Y. isimli 12 zanlı yakalanarak gözaltına alındı. Operasyonlar kapsamında zanlılar tarafından kaçak sigara sevkiyatında kullanıldığı belirlenen ve içerisinde zula alanları bulunan 2 adet araç ile toplam 90 bin 203 adet kaçak sigara ele geçirildi. Operasyon kapsamında ele geçirilen 90 bin 203 kaçak sigaranın piyasa değerinin 500 bin lira olduğu öğrenilirken zanlıların bugüne kadar gerçekleştirdikleri kaçak sigara sevkiyatından 2 milyon 600 bin lira civarında haksız kazanç elde ettikleri iddia edildi.

İfadeleri alınmaya devam edilen zanlıların işlemlerinin tamamlanmasının ardından suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, kurulan örgüte üye olmak ve sigara kaçakçılığı suçlarından hakim karşısına çıkarılmak üzere adliyeye sevk edilecekleri öğrenildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.