Polis teşkilatının kuruluşunun 172. yıldönümü

Bu haber 12 Nisan 2017 - 1:04 'de eklendi ve 471 kez görüntülendi.

Polis Teşkilatının 172. Yıl dönümü nedeniyle Muğla Emniyet Müdürlüğü’nde düzenlenen yemekte şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldi.

Haber Merkezi

Polis Teşkilatının 172. Yıl dönümü nedeniyle Muğla Emniyet Müdürlüğü’nde düzenlenen yemekte şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldi.

Muğla Emniyet Müdürlüğü kafeteryasında gerçekleşen yemeğe Muğla Valisi Amir Çiçek,

Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, Aksaz Üst Komutanı Tuğamiral Ali Çekiç, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan, Marmaris Sahil Güvenlik Grup Komutanı Oğuz Bavbek, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İlkay Türkoğlu, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Akkuş, şehit aileleri, gaziler ve emniyet mensupları katıldı.

Yemekte İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya ve eşi Aysun Çetinkaya, yemeğe katılan konuklar ile tek tek ilgilendi.

Gecede bir konuşma yapan Muğla Valisi Amir Çiçek, kuruluşundan bu yana 172 yıl geçmesine rağmen, polis teşkilatını genç bulduğunu söyledi.

Osmanlı zamanında kurulan teşkilatın her geçen yıl kendisini yenilediğini belirten Vali Çiçek, “Vatandaş odaklı, toplum destekli hizmet ve insan sevgisiyle bir araya gelmiş, kendi değerlerinden taviz vermemiş bir teşkilatı görüyorum. Şuna inanıyorum ki, bu polis teşkilatı, emniyet genel müdürlüğümüzden, polisimizin amirinden memuruna kadar, hatta diğer polis teşkilatımızda görev yapan tüm arkadaşlarımızın en önemli şeyi görevi en iyi şekilde yerine getirmektir” dedi.

Çiçek, vatanın bölünmez bütünlüğü ve Türk milletinin birliği, bağımsızlığı, bayrağın dalgalanması ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin ilelebet devam etmesi yolunda polis teşkilatının büyük rolü olduğunu vurguladı.

Vatanın korunmasında sadece polisin değil, silahlı kuvvetlerin, jandarmanın, sahil güvenliğin, askeri birliklerin büyük bir payı olduğunu anlatan Çiçek, “Bu nedenledir ki görevlerini yaparken karşısında muhakkak düşmanları olmuştur. Onların karşısında arkadaşlarımız eşini, çocuğunu, işini düşünmemiştir. Kutsallarımızı korumak için mücadele etmiştir. Tabi bu uğurda şehitlerimiz de olmuştur. Gazi olanlarımız olmuştur” diye konuştu.

Çiçek, şehit ailelerinin, çocuklarının ve gazilerin kendilerine emanet olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bizim için dört emanetin yanında bir emanet daha vardır. Bu emanetin birincisi vatandır. Tek vatandır. İkincisi millettir. Türk milletidir. Başka bir millet değildir.  Şehitlerimizin bize bıraktığı üçüncü emanet ise bağımsızlığımızdır. Türk bayrağıdır. O şehitlerimizin kanından rengini alan ve bağımsızlığımızın göstergesi olan bayrağımızın dalgalanması bize şehitlerimizin emanetidir. Dördüncü emanetimiz ise Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Başka bir devlet yoktur. Paralel devlet yoktur. İkinci bir devlet, üçüncü bir devlet yoktur. Beşinci emanetimiz, şehit yakınlarımız ile ebediyete intikal etmiş gazi yakınları ve yaşayan gazilerdir. Devletimizin en önemli görevlerinden biri de bu emanetlerimize sahip çıkmaktır.”

İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya ise, Türk polis teşkilatının gazi bir teşkilat olduğunu ifade etti.

Çetinkaya, teşkilatın, geçmişten bugüne kendisine verilen görevleri, vatandaşların can ve mal emniyetini sağlamak noktasında büyük bir özveriyle, büyük bir gayretle yerine getirmeye çalıştığını belirterek, “Bu amaç ve hedef doğrultusunda çalışmaktadır. Teşkilatımız gazi bir teşkilattır. Geçmişte şehitlerimiz olmuştur. Bu vatan için, vatanımızın birliği, beraberliği, dirliği için, bayrağımızın ilelebet dalgalanabilmesi için, ezanlarımızın daim okunabilmesi için bu teşkilatımızın mensupları, her zaman büyük bir sorumluluk bilinci içerisinde çalışmıştır, çalışmaya da devam etmektedir” dedi.

Şehit ailelerinin kendileri için çok değerli olduğunu vurgulayan Çetinkaya, “Onlar için ne yapsak azdır. Canlarının bir parçalarını bu vatan için feda ettiler. Bu vatan için, bu millet için hayatlarını kaybetmiş olan şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Gazilerimizin bu vatan için yaptıkları her türlü takdirin üzerindedir. Zor dönemler geçirdik. Bu dönemler şehitlerimiz oldu. Ancak bizi ayakta tutan değerlerimiz var. Bu değerler bizlerin kutsallarıdır.” diye konuştu.

Yemekte İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, şehitler için dua etti. Şehit babası Mehmet Yılmaz, şehitler için yazdığı bir şiiri okundu.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.