Plajdaki malzemeler üniversiteye devir ediliyor

Bu haber 21 Nisan 2015 - 23:04 'de eklendi ve 699 kez görüntülendi.

ünidevirMuğla’nın Ortaca İlçesi Dalyan Mahallesi’nde bulunan dünyaca İztuzu Plajı’ndaki malzemeler Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğüne devir ediliyor.
Haber Merkezi
Devir işlemlerinden sonra ise İztuzu Plajı’na şezlong ve şemsiye konulmamasına tepkiler sürerken, Muğla Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Ortaca Belediyesi’nde bulunan malzemelerin bir yıllığına bedelsiz olarak verilmesine istenmiş, Ortaca belediyesi ise turizm sezonun açılmasına kısa bir zaman kalmasından dolayı tüm malzemeleri belediye meclisinin kararı ile verilmesine karar verildi.
Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Biliyorsunuz ki İztuzu sürecine hep beraber yaşadık. Sonuç itibariyle İztuzu’nu özelleştirilmesinden vaz geçilerek Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından işletilmesi için devredildiğini hepimiz biliyoruz. Muğla Üniversitesi burayı işletmek için bir İktisadi İşletme kurdu. İşletmek için çalışmalarına başladı. İztuzu işletmek için bir sürü malzemeye ve yardıma muhtaç olan bir işletme. Bu anlamıyla da turizm sezonun başladığı bu günlerde lojistik anlamda sıkıntı çekmektedir. Malzemeleri ise kiralama yöntemine gitmesine rağmen değişik fiyatlar çıkınca bundan vaz geçildi. Sürekli ertelenmeğe başladı. Turizm sezonun başlamasına göz önüne alınarak oranın özel işletmelerden ziyade kamu tarafından işletilmesini istemiştik. Üniversitenin kurduğu İktisadi İşletmeye yardımcı olmak adına burada kullanılan elimizdeki bütün malzemeleri bir yıl süreyle bedelsiz olarak üniversitenin kurmuş olduğu iktisadi işletmesine devretme kararı aldık. Turizm sezonun başlamasıyla acil olarak alınması gereken bir karardı. Belediye olarak hiçbir kar amacı gütmeden buranın korunması ve çalıştırılması anlamında mutlaka yardımcı olmamızı düşündük ve böyle bir karar aldık. Turizm sezonun tedirgin başlamaması için bu yere tur getirecek şirketlerin tedirgin başlamaması nedeniyle böyle bir karar aldık. Ben bu kararı almaktan dolayı Ortaca, Dalyan ve Türkiye adına mutluluk duyduk. Çünkü biz, her zaman oranın korunarak kullanmasını istedik. Buranın kimin kullandığı değil, esas olarak korunmasını düşündük. Bu kararımız ülke turizmine yararlı ve faydalı olacağını inanıyoruz” dedi.
Üniversiteye devredilecek malzemeler arasında 1 adet servis teknesi 2 tonluk temiz su tankı bulunan,1 adet vidanjör tekne, 8 tonluk pis su tankı, 2 adet jeranatör, 70 KW’lık 4 adet hidrofor, 4 adet 2’lik su dinamosu, 1 adet 4 lük kademeli dalgıç pompa, 875 adet ahşap şezlong, 875 adet silinebilen muşambadan yapılmış şezlong minderi, 440 adet hasır şemsiye, 440 adet şemsiye direği, 1 adet malzeme deposu, 150 metre karelik içeresinde soğuk hava deposu 15 metrelik büro 1 adet 50 KW’lık trafo, kamera sistemi olarak 5 adet kamera, 1 adet kaydedici cihaz, 60 adet piknik masası ve 1 adet Fibesglastan yapılmış bekçi kulübesi bulunuyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.