Piri Reis Koleji İSO olimpiyatında gümüş madalya aldı

Bu haber 05 Haziran 2014 - 0:15 'de eklendi ve 723 kez görüntülendi.

Nijerya’nın Başkenti Abuja’da dördüncüsü düzenlenen İnternatıonal Scıense Olympıad ( İSO Olimpiyatı) yarışmasında Piri Reis Koleji gümüş madalya kazandı.

Haber Merkezi

Nijerya’nın Başkenti Abuja’da dördüncüsü düzenlenen İnternatıonal Scıense Olympıad ( İSO Olimpiyatına ) Türkiye’den bu yıl iki takım katıldı. 2 gün yapılan olimpiyat sınavında öğrenciler kimya, matematik, biyoloji, fizik, matematik branşlarından İngilizce, Fransızca, Türkçe dillerinden sorular soruldu. İlk gün test, ikinci gün ise klasik sorulara cevap verdiler. Olimpiyat yarışmacıları 7 sınıf ile 11 sınıf öğrencileri ile yapılan yarışmada Muğla Piri Reis Koleji öğrencileri Metin Alp Coşkun ve Kağan Dikmen başarıları ile komite üyelerinin takdiri ile birlikte gümüş madalya elde ederek, hem ülkemizi, hem de Muğla’mızı en güzel şekilde temsil ettiler.

İSO olimpiyatına 4 kıtadan, 20 ülkeden, 60 Olimpiyat öğrencisinin katıldığı program Salı günü açılış programı ile başladı, Cuma günü Ödül töreni ve kapanış programı ile sona erdi. Öğrenciler başkent Abuja şehrinin güzel mekânları, tabii güzellikleri, meşhur suya kebabı tadını, eğlence ve mesire yerlerini ayrıca akşamları Nijeryalı ailelere ziyaret etme imkânları buldular.

Olimpiyat sonuçları değerlendiren Piri Reis Eğitim Kurumları Okul Müdürü Nuri İleri, “Kurumuzda 2 yıldır başlatılan olimpiyat çalışmaları ile eğitim kadromuz ve öğrencilerin büyük bir azim içinde ulusal ve uluslararası yarışmaları takip ediyorlar. Dünyada eğitim olarak nerede olduğumuzu görme adına büyük kazanımlar sağladığını bu başarıda emeği geçen öğretmen, veli ve öğrencilere gayretlerinden dolayı teşekkür ederim” dedi.

Olimpiyat öğrencilerine gösterdikleri başarıdan dolayı, okul idaresi sürpriz olarak Mısırda bir gün gezi düzenledi. Öğrenciler başkent kahire, Nil Nehri, Piramitleri ziyaret etme ve deve turu yapmaları öğrencilere unutulmaz bir mutluluk ve hatıra bıraktı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.