HAVA DURUMU
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Aşure Dağıttı

PİR SULTAN ABDAL (3)Muğla Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Menteşe Belediyesinin katkılarıyla, Muharrem Ayı nedeni ile Aşure dağıttı.

Verda Kartal

Muğla Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Menteşe Belediyesinin katkılarıyla, Muharrem Ayı nedeni ile Aınırsızlık Meydan’ında vatandaşlara Aşure dağıttı. Düzenlenen Aşure etkinliğine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Mürsel Alban, CHP Menteşe İlçe Başkanı Erkan Aydın, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Muğla Şube Başkanı Zülfiye Ülker, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Muğla Şube Başkanı Zülfiye Ülker şunları söyledi, “Biz Aleviler İmam Hüseyin’nin hak ve hakikat yolundaki bu mukaddes tavrına ve birlikte hakka yürüyen yarenlerine saygı ve yas anlamında 12 gün oruç tutarız. Orucumuzun adı Yası Kerbela veya İmam Hüseyin Orucudur. Orucun 10. Günü Aşure günüdür, halk dilinde İmam Hüseyin çorbası denir. Aşure bir lokmadır, tatlı değildir ve lokma pay için yapılır. Hak, hakikat, eşitlik, özgürlük, adalet, toplumsal barış, hakların kardeşliği, inançların eşitliği ve emeğin özgürlüğü için mücadele etmek yolunda ibadet kabilindedir. Hak için hakka yürüyenlere ve hak için mücadele edip örgütlenen ve meydanlara çıkanlara aşk olsun.”

Canların dün Kerbela’da yaşananları bu günde yaşandığını söyleyen Ülker, “Dirliğimizi, birliğimizi bozulmayalım. Bu güzel vatanda bir daha Kerberlalar yaşanmaması ümidiyle iri olalım, diri olalım, birlik olalım. Canlar, tuttuğunuz oruçların hak divanına yazılması, yazınızın; izmir escort bayan kaybolmaya yüz tutan vicdan, adalet ve merhamet gibi erdemleri yüreğinizde, yaşamınızda diri kalması dileğiyle” dedi.