Personele Yenidoğan Transportu eğitimi

Bu haber 15 Ocak 2016 - 22:46 'de eklendi ve 678 kez görüntülendi.

Personele Yenidoğan Transportu eğitimi (1)Muğla’da 112 Acil Çağrı Merkezi Toplantı Salonunda, Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde görev yapan personele yönelik bir eğitim semineri düzenlendi.

Haber Merkezi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde görev yapan personele Yenidoğan Transport eğitimi verildi. Eğitime, Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, Acil Çağrı Merkezi Müdürü Kamil Karakaya, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Esra Özer ve Acil Sağlık Hizmetlerinde görev yapan 24 personel katıldı.

Eğitimde konuşan Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, “Yenidoğan transportu genellikle, hasta yeni doğanın donanımlı bir ambulans ve eğitimli bir sağlık ekibi ile üst düzey yeni doğan merkezine iletilmesi olarak tanımlanır. Ancak yeni doğanlar, görüntüleme, konsültasyon operasyon gibi amaçlarla da hastane içi veya hastaneler arasında transport edilebilirler. Üst düzeyde bakımı tamamlanan yeni doğanın bir alt düzeye nakli de, yeni doğan transportu içerisinde yer alır. Bebek ölümlerinin %60’nın yeni doğan döneminde olduğu bilinmektedir. Bu ölümlerin %80’ini ilk hafta ölümleri, ilk hafta ölümlerinin %40’ını ilk 24 saat ölümleri oluşturmaktadır. Bu nedenle, özellikle hasta yeni doğanın acil transportu, mortalite ve morbiditelerin önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Hastayı stabilize edip, daha iyi bakılacağı merkeze ulaştırmak; seyahat sırasındaki risklere rağmen, hastaya, gideceği ünitedekine benzer bir bakım sağlayarak daha fazla kötüleşmesini önlemektir” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Görevlileri Prof. Dr. Esra Özer ve Yrd. Doç. Dr. Nilay Hakan tarafından, teorik kapsamda katılımcılara: yenidoğan döneminin özellikleri, yenidoğan bebeğin bakımında temel ilkeler, Neonatal Transportun genel ilkeleri, Yenidoğan acilleri, Pozitif basınçlı ventilasyon, Entübasyon(yenidoğan), Yenidoğanda acil girişimler, Mekanik ventilasyonda başlangıç ayarları, Mekanik ventilatörde bebeğin izlenimi eğtimi verildi.

Pratik ve uygulamalı eğitimde katılımcılara, küvöz kullanımı ve bakımı, ventilatör setlenmesi, ayarlanması ve izlenmesi, bebek bakım ilkeleri, orogastrik sonda takılması ve gavajla beslenme, damar yolu açılması ve takibi, infüzyon pompası kullanımı ve IV sıvı tedavisi, ilaç uygulamaları, monitorizasyon, entübasyon uygulamaları hakkında bilgiler verilecek.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.