Pehlivanlar meydana çıktı

Bu haber 18 Ağustos 2014 - 0:57 'de eklendi ve 934 kez görüntülendi.

ermeydaniMuğla’nın Kavaklıdere İlçesi’nde geleneksel hale getirilen ve bu yıl 22.’si düzenlenen Menteşe Yerküpe Beşpınar Yağlı Güreşleri’nde 200 pehlivan meydana çıktı. 200 güreşçinin sıcak havaya rağmen kıyasıya mücadele ettiği güreşlerde yaklaşık bin 500 kilogram zeytinyağı kullanıldı. 12 kategoride gerçekleşen güreşlerde Başpehlivanlığı Kırkpınar’ın Başpehlivanı Fatih Atlı kazandı.
Kadir Tamer
Muğla’nın Kavaklıdere İlçesi’nde bu yıl 22.’si gerçekleşen Menteşe Yerküpe Beşpınar Yağlı Güreşleri, 200 pehlivan ve yaklaşık 5 bin izleyicinin katılımı ile gerçekleşti. Sıcak havaya rağmen gerçekleşen güreşlerde Başpehlivanlığı Kırkpınar’ın Başpehlivanı Fatih Atlı kazandı.
Bu yıl 22.’si düzenlenen yağlı güreşler Yerküpe Çayırlarında gerçekleştirildi. Her yıl geleneksel olarak yapılan güreşleri izlemek isteyen vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren güreş alanını doldurdu. Her yıl olduğu gibi bu yılda büyük ilgi gören güreşlerde vatandaşlar mangallarını yakarak piknik havası tadında pehlivanların çetin mücadelesini büyük bir heyecan içerisinde izlediler. Güreş ağalığı ise 48 bin lirayla Kavaklıdere’den iş adamı Sami Çoban’da kaldı. Güreşlere Yatağan Kaymakamı Hasan Tanrıseven ile Kavaklıdere Kaymakamı Doğan Kemelek, Ak Parti Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılınç, Ak Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, Muğla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu, Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, Muğla İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu ile belde belediye vatandaşları ile çok sayıda davetli katıldı.
Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, daha önce Menteşe Belediyesi olarak düzenlenen güreşlerin Muğla’nın Büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla Kavaklıdere Belediyesi olarak yaptıklarını söyledi.
Başpehlivanlık müsabakası 5 dakikada bitti
12 kategoride 200 pehlivanın birbiri ile kıyasıya yaptığı mücadelede saha dışına çıkarak seyircilerin üzerine düşen bazı pehlivanlar yaralandı. İki pehlivan da ambulansla hastaneye kaldırıldı. Yaralanan pehlivanlara ilk müdahaleyi 112 Acil Servis ekipleri saha içerisinde yaptı. Sabah saatlerinde başlayan ve akşam saatlerine kadar devam eden güreşlerde pehlivanlar yaklaşık bin 500 kilogram zeytinyağı kullandılar.
Akşam saatlerinde ise Başpehlivanlık için Antalyalı güreşçi İsmail Koç ile Kırkpınar’ın başpehlivanı Fatih Atlı karşılaştı. İki pehlivan arasında geçen mücadelede 5 dakika gibi kısa bir sürede Kırkpınar’ın Başpehlivanı Fatih Atlı rakibini yenmeyi başardı. Atlı zaferini ekibi ve güreşleri izlemeye gelen vatandaşlarla ile kutladı.
Menteşe Yerküpe Beşpınar Yağlı Güreşleri’nde Başpehlivanlığı kazanmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu kaydeden Fatih Atlı, “Amacımız bu ata sporunu yaşatıp, gelecek nesillere aktarmak. Güreşlerin sürdürülebilmesi için de belediye başkanları ve iş adamlarından destek bekliyoruz” dedi.
Güreş ağalığı ise 48 bin lirayla Kavaklıdere’den iş adamı Sami Çoban’da kaldı.
Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, daha önce Menteşe Belediyesi olarak düzenlenen güreşlerin Muğla’nın büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla Kavaklıdere Belediyesi olarak yaptıklarını söyledi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.