Patateste altın yıl

Bu haber 02 Ekim 2015 - 22:51 'de eklendi ve 577 kez görüntülendi.

PATATESTE ALTIN YIL SEYDİKEMER'DE PATATES TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ YAPILDISeydikemer’de patates tarla günü etkinliği yapıldı.

 

Muğla’nın Seydikemer ilçesi Bekçiler ve Doğanlar mahallerinde patates verimi rekor düzeye çıktı.
Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce “Tütün Tarımına Alternatif” ve katma değeri yüksek sebze üretim projesi kapsamında patates tarımının yaygınlaştırılması amacıyla Seydikemer ilçesinin Doğanlar ile Bekçiler Mahallesinde Patates Tarla Günü etkinliği düzenlendi.
Tarla gününe Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken, Seydikemer Jandarma Komutanı Muzaffer Kırgın, Seydikemer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Turhan, Seydikemer Ziraat Odası Başkan yardımcısı Murat Demir,İl tarım Müdürü Nazif Ekici,Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Kalkınma Daire Başkanı Salih Tufan, ETAE Enstitüsü Müd. Yar.Dr. Gün Kırcalıoğlu, Seydikemer İlçe Tarım Müdürü Engin Maraşlı, Daire amirleri, Mahalle Muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Doğanlar Mahallesinde İkamet eden çiftçi Ali Özdemir, tarla gününde yaptığı konuşmada; “Muğla Tarım İl Müdürlüğümüze Seydikemer de yapmış oldukları başarılı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum,Onların bu çalışmaları neticesinde patates veriminde oldukça bereketli bir dönem geçirdik.Tarım İl Müdürlüğünün yaptığı çalışmalar bizlere biraz fazla geldi. Eskiden ahırlarımıza koyduğumuz odunlarımız dışarıda kaldı. Patates o kadar çok bereketli geldi ki ahırlarımız odunluklarımız patatesle doldu taştı. Köylü çiftçi arkadaşlarım ve şahsım adına Muğla İl Tarım Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum” dedi.
Tarım İl Müdürü Nazif Ekici ise, “Tarım İl Müdürlüğü olarak çiftçilerin yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyorum. Muğla Büyükşehir olduktan sonra ilçe belediyeleri ve Büyükşehir Belediyesi arasında görev taksimatı yapılmıştır. Tarımsal kalkınma bütçesi büyükşehir de bulunmaktadır. Tarımsal Kalkınma olarak görev Büyükşehir Belediyesine düşmektedir. Çiftçilerimiz bu konuda büyükşehir belediyesinden yardım talebinde bulunabilirler” dedi.
Seydikemer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Turhan ise Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz’ün Ankara programından dolayı aramıza katılamadığını söyleyerek, “Biz Seydikemer Belediyesi olarak 2.029 Km2 olan ilçemizde tüm vatandaşlarımızın hizmetinde olduğumuz gibi çiftçilerimizin de hizmetindeyiz. Yüzölçümü olarak çok büyük olan ilçemizde 61 mahalle ve 60 bin nüfus bulunmaktadır. Seydikemer Belediyesi olarak bizlere istek de bulunan tüm vatandaşlara eşit mesafede yaklaşarak hizmet etme gayreti içerisindeyiz. 61 mahallemize eşit hizmet etmek için çalışırken bizlere gelen talepleri de ayrıca değerlendiriyor ve gereğini vakit kaybetmeden yapıyoruz. Seydikemer Belediyesi olarak siz değerli vatandaşlarımıza ve çiftçilerimize karşı hiçbir kısıtlamaya gitmedik ve gitmeyeceğiz. Çiftçi kardeşlerimiz şunu iyi bilsinler ki bizlere getirdikleri bütün projeleri değerlendirip gereken desteği veririz. Siz değerli çiftçi kardeşlerime yaptığınız başarılı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Ürününüz bereketli olsun” dedi.
Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken ise, “Çiftçilerimizin Bekçiler patatesine laf getirmeyecek üretimler yapması lazım. Patatesin önemi değeri artık kendini ispatlamış durumda. Bundan sonra desteklemeye gerek kalmamış. Sizlerde Bekçiler ve Doğanlar’lı çiftçiler olarak ürettiğiniz patatese sahip çıkın ve başkalarının sizin patatesinizmiş gibi diğer yörelerin patatesi satmasına müsaade etmeyin’’ dedi.
Törenin ardından arazi gezilip yeni patates ürünü hakkında bilgiler verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.