Partilerin Seçim Sloganları

Bu haber 07 Ekim 2015 - 10:01 'de eklendi ve 4.537 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Partilerin Seçim Sloganları

Seçimlerde partilerin sloganları çok önemlidir.

Seçim bildirgeleri sayfalar tutar. Her bir seçim bildirgesi bir kitap ağırlığındadır. Halkımız ise okuma özürlüdür.

Hemen hepsi partilerin liderlerini dinlerken kendilerine hitap eden ne var ona bakar. Ona dahi bakmayan vardır. Gider oyunu partisine verir.

Ama hemen herkesin aklında partilerin sloganları vardır. Kalıcı olan onlardır. Birde en çok öne çıkan vaatler…

Benim en çok aklımda kalan sloganlar ise rahmetli Erdal İnönü’nün Genel Başkanlığındaki SHP’nin (Sosyaldemokrat Halkçı Parti) sloganları olmuştur. SHP, “Limon gibi sıkacağız” ve “Süpüreceğiz” sloganlarını kullandığı yerel seçimde neredeyse büyük şehir belediyelerinin tamamını ve İlçe belediyelerinin de neredeyse dörtte üçünü kazanmıştı.

 

xx     xx     xx

Sloganlar önemli…

AK Parti’nin 7 Haziran Genel Seçiminde sloganı “Birlikte Daha Güçlü Türkiye” şeklinde idi.

Bu defa 1 Kasım Genel Seçimi için “Huzur ve İstikrarla Türkiye’nin Yol Haritası” teması yanında AK Parti, “İlk Günkü Aşkla”, “Haydi Bismillah” ve “İstikrara Oy Verin” sloganlarını tercih etmiş bulunuyor.

AK Parti Birlikte Daha Güçlü Türkiye’den neden vazgeçti anlamak mümkün değil. İstikrara oy verin denilirken de insanın ister istemez aklına “İstikrar neden, nasıl bozuldu?” sorusu geliyor.

Ama “İlk Günkü Aşkla” ve “Haydi Bismillah” sloganları güzel… Özellikle “Haydi Bismillah” yeniden başlamak mesajı veriyor.

 

xx     xx    xx

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 7 Haziran seçimlerinde “Milletçe Alkışlıyoruz” sloganını kullanmıştı. Güzel slogandı. Hatta seçime giren partilerin içinde en güzel slogan dedirten bir slogandı.

Ancak CHP’nin bu güzel sloganı yeterince kullandığını sanmıyorum. Ben hep Muğla sokaklarında yürürken bir köşe başından alkışlarla fırlayan bir gurup genç görmeyi bekledim…

Böyle bir manzara ile hiç karşılaşmadım!

CHP, 1 Kasım seçimi için ise “Önce Türkiye” sloganında karar kılmış.

Ben beğenemedim. “Milletçe Alkışlıyoruz” kadar etkili olacağını ummuyorum.

 

xx    xx    xx

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın “olursa bir şikayet ölümden olsun…” dizelerinin yer aldığı “Memleket İsterim” şiirini okurken kendisinden karşıya duyguyu başarıyla geçiriyor.

Bu anlamda Televizyon reklamlarında CHP, Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun okuduğu şiirle bir tık öne geçmiş bulunuyor.

O reklamlarda “Önce İnsan” ve “Önce Birlik” mesajlarının ardından “Önce Türkiye” sloganı geliyor.

“Önce Vatan, Gerisi Teferruat” gibi olmuş…

Bakalım ne kadar işe yarayacak? 1 Kasım seçiminde görürüz…

 

xx    xx    xx

7 Haziran seçiminde sloganıyla öne çıkan partilerden biride HDP olmuştu. HDP’liler meydanlarda “Bizler Meclise”, “HDP Meclise” sloganları atmışlardı.

Etkili ve Halkların Demokrasi Partisi’nin meramını anlatan sloganlar olmuştu.

Sloganlar da işe yaradı mı bilmiyoruz ama bugün HDP parlamentoda.

Tabi bu durumdan hoşlanmayanlarda var. Ancak HDP’nin parlamentoda olması terörün önüne geçilebilmesi ve parlamenter sistemin işlemesi için de önemli…

HDP’de öteki partiler gibi 1 Kasım Tekrar Genel Seçimi sloganını değiştirdi. HDP’nin “Büyük İnsanlık”, “Yönetmeye Hazırız”, “Bizler Yönetmeye, Bizler Hükümete” ve “Barış Kazanacak” şeklinde sloganlar üzerinde durduğu biliniyor. Onlarda sonunda “İnadına HDP, İnadına Barış” sloganında karar kıldılar.

Kendilerini yönetmeye hazır bulmamış olacaklar ki bu sloganda karar kılmışlar.

Doğrusu da bu… Şu anda HDP’nin ülke yönetiminde yer alıp almaktan çok, Parlamentoda kalıp kalmama sorunu var

 

xx    xx   xx

MHP 7 Haziran Genel SeçimindeBizimle Yürü Türkiye” demişti.

Güzel slogan, ama Türkiye MHP ile yürümedi… Üstelik MHP, HDP ile at başı üçüncü olabildi.

MHP bu defa Türkiye’nin geleceğine oy istiyor. Ardından adeta sevgiliye trip yapar gibi “Sen Bilirsin Türkiye” diyor.

Seçime kadar MHP lideri Bahçeli’den sık sık duyacağımız “Sen Bilirsin Türkiye” sloganında sevgiliye trip edası yanında bir “uyarı” da ihtiva etmekte. “400 milletvekili vermezseniz gününüzü görürsünüz” der gibi.

Tabi herkes sayın bahçelinin sıkı bir Ferdi Tayfur dinleyicisi olduğunu biliyor olmalı. O nedenle “Sen Bilirsin Türkiye” sloganına bu noktadan da yaklaşabiliriz.

 

xx    xx   xx

Yukarıda da vurguladığım gibi sloganlar kadar akılda kalıcı vaatlerde önemli.

Partilerin dördü de seçim bildirgeleriyle ekonomik vaatlere ağırlık vermiş durumdalar. Sadece CHP ve HDP ekonomik vaatler yanında demokratik vaatlere de yer vermiş bulunuyor. Ayrıca CHP bu seçim için gençleri öne çıkarmış. Öyle ki CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu seçim bildirgesini gençlere adamıştı.

Gençler HDP’de 7 Haziran’da da vardı.

1 Kasım Tekrar Genel Seçimine giderken AK Parti ve MHP’nin de gençlerin farkına vardıkları görülüyor.

 

xx    xx   xx

7 Haziran seçiminde CHP’nin emekliye, işçiye, çiftçiye, asgari ücretliye vaatleri büyük ilgi görmüştü.

AK Partinin kurmayları başta Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik olmak üzere tepki göstermişlerdi.

Oysa CHP’nin vaatlerinin benzerleri MHP’nin vaatlerinde de vardı. O vaatler nedeniyle en çok oyu alan CHP’mi MHP’mi oldu bilmiyoruz, ama en çok tepkiyi alan elbette CHP oldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek o günlerde “CHP bu vaatlerinin nereden bulacak? Kaynağı göstersinler CHP’ye bende oy veririm.” demişti.

 

 

 

 

Sayın Bakan şimdi oyunu nereye verir bakalım…  Çünkü benzer vaatler şimdi AK Partiden de geldi üstelik CHP’yi geçenlerde var. CHP emeklilere 1.500 TL maaş öngörmüştü. Şimdi AK Partinin vaadi ise 2 bin TL’yi geçiyor.

7 Haziran Genel Seçimi partilerden umraniyekombiservis.org hangisini sevindirir söylemek erken, ama partilerin hepsinin vaatleri seçmeni sevindirmiştir.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.