Partilerin itirazı var

Bu haber 01 Nisan 2014 - 20:53 'de eklendi ve 1.312 kez görüntülendi.

akpartikoycegiz61565165130 Mart tarihinde gerçekleşen yerel seçimlerde Muğla’nın 2 ilçesinde Belediye Başkanlığı sonuçları üst üste yapılan itirazlar nedeni ile bir tülü netleşemedi. 30 Mart yerel seçimlerinde en itirazlı seçimler Muğla’nın Yatağan, Köyceğiz ve Dalaman ilçelerinde yaşandı. Dalaman’da ilk çıkan sonuçlar Ak Parti, MHP ve CHP’nin itirazı sonucun değişmesine neden olurken Yatağan ve Köyceğiz’de ki sonuçlara partilerin yeni itirazları eklendi.

Kadir Tamer

Muğla’da Pazar günü gerçekleşen seçimlerde en fazla heyecan Köyceğiz, Dalaman ve Yatağan ilçelerinde yaşandı. Yatağan, Dalaman ve Köyceğiz’de sandıklar arasında ki rekabet sandıkların açılmasının ardından oy sayımlarına da yansıdı.

Köyceğiz’de CHP’li mevcut Belediye Başkanı Salih Erbay ile AK Partili Belediye Başkan Adayı Kamil Ceylan, arasındaki yarış son sandıklar açılıncaya kadar sürdü. Gece yarısından sonra açılan sandıkların sayılmasından sonra AK Partili Kamil Ceylan’ın 10 oy farkla önde olduğu açıklandı. Açıklanan sonuçlara CHP’liler itiraz ettiler. Bu itiraz üzerine oylar yeniden sayıldı. Yoğun güvenlik önlemleri altında İlçe Seçim Kurulu’nda yeniden yapılan sayım sonrasında CHP’li Belediye Başkan Adayı Salih Erbay’ın 4 oy farkla başkanlığı kazandığı açıklandı. İtiraz işlemi sonrasında, Salih Erbay’ın 10 bin 217, Kamil Ceylan’ın ise 10 bin 213 oy aldığı öğrenildi. Bu sonuç üzerine Ak Parti seçim sonuçlarına itiraz etti. Bu itiraz üzerine oyların yeniden İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nda parti temsilcileri, sandık görevlileri huzurunda yeniden sayım yapılacağı ve sonuçların bu sayımın ardından açıklanacağı öğrenildi.

Yatağan’da Ak Parti itiraz etti

Yerel seçimleri en gergin bir şekilde geçiren Yatağan İlçesi’nde Ak Parti, bin 776 geçersiz sayılan oy nedeni ile İlçe Seçim Kurulu’na itiraz etti. Yatağan’da seçim tansiyonu sandıkların açılmasının ardından yükselmiş, oy sayımı sırasında sandıkların kaçırıldığı iddiası üzerine ilçede gerginlik yaşanılmış bazı sandık görevlilerine ve Ak Parti Kurucu eski İlçe Başkanı Mehmet Şener’e yapılan saldırılar nedeni ile oy sayımı yarıda kalmıştı. Olayların büyümemesi için ilçede alınan geniş güvenlik önlemlerinin ardından tansiyon düşmüş ve oy sayım işlemleri yeniden başlamıştı. Tamamlanan oy sayım işlemleri sonrasında CHP Adayı Hasan Haşmet Işık’ın rakibi Ak Parti Adayı Mustafa Toksöz’ü 308 oyla geçtiği ve seçimi kazandığı açıklandı. Bunun üzerine Ak Parti açıklanan sonuca itiraz etti. Ak Parti’nin Yatağan İlçe Seçim Kurulu’na oy sayımında geçersiz sayılan bin 776 oyun yeniden incelenmesi için itiraz ettiği kaydedildi. İlçe Seçim Kurulu’nun Ak Parti tarafından yapılan itirazı değerlendirdiği öğrenildi. Köyceğiz’de olduğu gibi Yatağan’da da yapılan itirazlar nedeni ile seçim sonuçları netleşmedi.

Dalaman’da itiraz sonucu değiştirdi

Dalaman’da ise 3 parti arasında kıyasıya süren yarış arka arka yapılan itirazların ardından netlik kazandı. MHP’li mevcut Belediye Başkanı Sedat Yılmaz, Ak Parti’li Süleyman Camuzcuoğlu ve CHP’li Muhammet Şaşmaz arasındaki kıyasıya yarış gece boyunca sürdü. Sandıkların tamamının açılmasının ardından Ak Parti’li Süleyman Camuzcuoğlu’nun 8 oy farkla seçimi kazandığı açıklandı. CHP’li Muhammet Şaşmaz ikinci olurken, MHP’li Sedat Yılmaz ise 220 oy farkla üçüncü oldu. CHP’lilerin yaptığı itiraz sonucu oylar yeniden sayıldı. Sabah saatlerine kadar devam eden sayım sonucu CHP’li Muhammet Şaşmaz’ın 7 bin 285 oy, Ak Partili Süleyman Camuzcuoğlu’nun 7 bin 281 oy ve MHP’li Sedat Yılmaz’ın 7 bin 204 oy aldığı açıklandı. CHP’li Muhammet Şaşmaz 4 oy farkla başkanlığı kazandı. Bu sonuç üzerine Dalaman’da Ak Parti ve MHP’nin seçim sonuçlarına yeniden itiraz etti. İtiraz üzerine yapılan yeni sayımda sonuç değişmedi ve Dalaman’da kazanan CHP oldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.