Partiler Küskün Yaratır Mı?

Bu haber 10 Temmuz 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.178 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Evet, Partiler küskün yaratır mı?

Yaratır… Tabi küskünlerin çıkmasını, yaratılmasını hiçbir parti yöneticisi istemez.

İstemezler, ama bilerek veya bilmeyerek o küskünleri yaratırlar.

Şöyle bir baktığımızda CHP’de de, MHP’de de, AK Parti’de de küskünden geçilmiyor.

Özellikle AK Parti ötekilerinin önüne geçmeye başladı.

xx        xx        xx

Hafta başında yapılan toplantıda görevinden istifa ettirilen Av. Mustafa Çelebi’nin konuşma metni ile ikinci bir metin dağıtıldı. Buna bildiri, hatta deklarasyon demek daha doğru olacak gibi…

Metnin altında imza olarak “Muğla’yı ve Muğlalıları Sevenler Platformu” ibaresi yer alıyor.

Kim bunlar?

Soruşturduk, kimse bilmiyor. Bilseler de söylemiyor.

xx        xx        xx

Güya kimsenin bilmedi gibi, kimsenin de üstüne alındığı yok!

Ancak metnin AK Partili kişiler tarafından kaleme alındığı kesin.

Yoksa o metnin Mustafa Çelebi’nin görevinden istifa etmesinin istenmesi ile ilgili toplantıda o metnin dağıtılmasına kimse izin vermezdi!

Son bir yıldır, AK Parti’de yaşanan istifaların konu edildiği metinde bilinenler anlatılmış, ama bilinmeyenler de yok değil…

Örneğin ben İl Yönetimi’nden STK’lardan Sorumlu İl Başkanı Yardımcısı Hatice Güleç ile tanınmış mermer ihracatçısı Yüksel Çoban ve Seher Eşme’nin istifalarını duymamıştım!

xx        xx        xx

İl Başkanı Nihat Öztürk’ün döneminde ilk görevden alma veya “istifanın istenmesi” yerel seçimden önce Bodrum’da yaşandı. Bir de Fethiye’de. İlginçtir her iki ilçede istifa mekanizması yerel seçimden sonra da yaşandı.

Ortaca, Bodrum ve Seydikemer’de yaşanan istifalar kamuoyunda ve CHP ile bazı gazetelerde o yönetimler sanki parti içi muhaliflermiş de o yüzden kendileri tepkiyle istifa etmişler gibi algılandı…

Ama AK Parti’de yoğurt böyle yeniyor işte… Ne demişler her yiğidin bir yoğurt yiyişi var…

xx        xx        xx

Korsan bildiri mi demek yazım, amaçlı bildiri mi, yoksa ne demeli bilmiyorum, ama bildiğim dağıtılan metinin bir “isyanın” metni havasında olması.

Metnin bir başlığı yok. “… son altı ay içinde il kadın kolları başkanımız kadın kollarından ve partiden istifa etmiştir. İl Gençlik Kolları Başkanı istifa etmiştir ve uzun zamandır bir İl Gençlik Kolu Başkanı yok!” diye başlayan metin şöyle devam ediyor:

İl Gençlik Kolları ile İl Kadın Kolları tamamen istifa ettirilmiştir. Belediye seçimini kazanmalarına rağmen Köyceğiz ve Seydikemer İlçe Başkanı da istifa etmiştir.

Şu anki il başkanımızın il başkanı yardımcısı görevinde bulunan Av. Salih Soykan yönetimden ve partiden istifa etmiş, MHP’ye geçmiştir. Yine İl Başkanı Yardımcısı olan Safa Altaş yönetimden ve partiden istifa etmiştir…..

Kavaklıdere Belediye Başkanımız Nuray Bozyer partiden istifa etmiştir. Karaçulha Belediye Başkanımız partiden istifa etmiştir.

xx        xx        xx

Metin şöyle noktalanıyor:

Aşağı yukarı bir yıl içinde bütün ilçe başkanları, il gençlik kolları başkanları, kadın kolları başkanları, yönetimlerden ve partiden istifa ederken acaba bunun sorumlusu ili yöneten İl Başkanı, İl Teşkilatı gereğini niye yerine getirmiyor.

Bütün bunların sorumlusu bunlardır.

Elbette sorumluluk İl Başkanı Nihat Öztürk ve yönetime aittir. İyi de ortada “sorumluluk anımsatmayı gerektirecek” bir durum var ise, bundan Muğla Milletvekilleri Ali Boğa ve Prof. Dr. Yüksel Özden muaf tutulabilir mi?

Söz konusu metinde de ifade edildiği gibi son bir yılda Yatağan, Kavaklıdere, Ula ve Marmaris seçimden önce istifa ettirilirlerken; Bodrum hem seçimden önce hem seçimden sonra birer kere; Fethiye seçimden önce ve sonra üç kere olmak üzere seçimden sonra da Seydikemer, Köyceğiz, Ortaca, Menteşe birer kere alınmış bulunuyor.

Sonuç olarak bir yılda 13 ilçenin 10’u görevden alınmış.

xx        xx        xx

AK Parti kurmayları “görevden alındı”, “istifa ettirildi” sözlerine hep tepki gösterirler. Onlara göre yaşananlar yenilenme, yorgunluk giderme, yani bir çeşit “kan değişimi”…

Yani son bir yılda 13 ilçeden 10’un da yenilenme olmuş!

İl Kadın Kolları da yenilenirken, İl Gençlik Kolları alınmış, yenisinin atanması bekleniyor…

Yenilenmeyen Milas, Dalaman, Datça olmak üzere 3 ilçe ile bir de İl Yönetimi kalmış.

Bir değişiklik olmazsa önümüzdeki Ekim ayında AK Parti’de kongreler var. 3 ilçe ile il de o zaman yenilenir denebilir, ama buna karşılık şöyle de denebilir:
Yenilenen ilçeler için, en azından Köyceğiz, Seydikemer, Ortaca ve Menteşe için Ekim ayı neden beklenmedi?

xx        xx        xx

Bir yapının birimleri ile bu kadar oynanırsa, o yapıdan başarı beklenmez… Hatta o yapıda deformasyon, erozyon yaşanır. Kayıplarınız olur. Küskünler çıkar.

Nitekim geçtiğimiz günlerde İl Yönetimi’nin düzenlediği “Vefa Yemeği”nde bunu gözlemlemek mümkündü.

Kapanan İl Genel Meclisi’nin son üyelerinden Mustafa Yenioğlu, Nadi Pirci, Eray Çiçek ve Çağrı Alper dışında kimseyi göremedim.

En önemlisi sonuncusu Mustafa Çelebi olmak üzere bir yılda görevden alınan ilçe başkanlarının, Ortaca eski İlçe Başkanı Mesut Yazan dışında hiçbiri yoktu!

xx        xx        xx

Mustafa Çelebi’nin kendisinden istenilen istifayı yerine getirdiği toplantıda bir bayanın dağıttığı söylenen başlıksız metnin en çok dikkat çeken yanı altında imza olarak yer alan şu sözler:
Muğla’yı ve Muğlalıları Sevenler Platformu

Muğla’da yaşadığı, Muğla’nın ekmeğini yediği halde elbette Muğla’dan ve Muğlalılardan hoşlanmayanlar vardır. Ancak ben bunun sorun teşkil edecek nicelik ve nitelikte olduğuna sanmıyorum.

O zaman Muğla’yı, Muğlalıları sevenler ne demek?

Bu platformu oluşturanlar her kimse “Muğlalı olmayanları” sevmiyorlar mı?

Bu konuda düşündüğümü yazmayacağım. Umarım ve inşallah düşündüğüm, tahmin ettiğim gibi değildir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Keza KUNDAKÇI 10 Temmuz 2014 / 08:43

Sayın Özgür iyi günler,Ortaca’da CHP’de kim var küskün biyazsanız ? Ortaca’da yapılan onca yakışıksız işlere rağmen,bizler en ufak bir tempo düşüşü yapmadan çalışmaya devam ettik,ediyoruz ve edeceğiz,kim kime küsecek ? niye ? KİMSENİN KÜSME HAKKI YOK VE KİMSENİN DE KÜSTÜRME HAKKI DA YOK LÜKSÜ DE YOK,sadece bazı siyaset simsarları olmaması gereken,tevessül edilmemesi gerekn yöntemlerle kendi ikballerine yönelik gayret içinde olmaya çalıştılar ama ARTIK HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK,ATATÜRK’ün GENÇLİĞE HİTABESİNDEKİ GİBİ OLACAK,ANDIMIZDAKİ GİBİ OLACAK,6 OK NE DİYORSA ÖYLE OLACAK….

Rasim Kuluöztürk 10 Temmuz 2014 / 10:29

sayın özgür, yaklaşık 3 yıldır Ak Partililerle ilgili haber yaparım ve içlerindeyim.. maalesef yukarıda saydıklarınızın hepsi görevden alındı, hatta uzaklaştırıldı adına da kendileri istifa etti denildi. örneğin Ortaca, Dalaman kadın kolları da dahil başbakan’ın muğlaya gelişinin ardından yaşanan başarısızlıktan görevden alındılar… Dalaman ilçe başkanının (Onur Turgut) son 3 yıldır yaptıklarına bakın… çıkarılan başkan adaylarına bakın… ben itekledim de biraz gittiler…