Yuhlayana Değil, Yuhlatana Bak « Hamle Gazetesi

Yuhlayana Değil, Yuhlatana Bak

Bu haber 30 Aralık 2017 - 0:42 'de eklendi ve 1.806 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP 36. Olağan Muğla İl Kongresi’nde hemşerisi Hüseyin Anıl’ın konuşturulmadığını ve yuhalandığını gören Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon konuşma talebinde bulunmaktan vaz geçip, kongreden sonra sosyal medya hesabından “Bugün gerçekleşen Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Kongresi’nde yeniden başkanlığa seçilen Mürsel Alban ve ekibini tebrik ediyor, yeni sürecin partimize ve Muğla’mıza hayırlı olmasını diliyorum…” şeklinde kısa bir mesaj yayınladı.

Yeni süreç CHP için Muğla’da hayırlı olabilir mi?

Kongrede bir tek dayak yemedikleri kalan Muhalif CHP’lilerin hala umutları var veya “umut var olmak” zorundalar, ama bana sorarsanız, Mürsel Alban’ın İl Başkanlığında gazetelere çok malzeme çıkacaktır.

Ki CHP Marmaris İlçe Başkanı Acar Ünlü de İl Başkanının hışmından çekinmiş olmalı, “Muğla’da başka bir CHP yönetimi mümkün” yerine “Başka bir Türkiye mümkün ve bunu birlikte başaracağız” deyivermiş.

Ama İl Başkanı Alban “Ben yoğum” diye karşılık vermiş… Hem de Sen Yoksan Eksiğiz Demektir” yazılı afişin önünde…

 

xx            xx            xx

Şaka bir yana İl Başkanı Alban’ın “Siz yoksanız biz hem tamamız, hem de rahatız” dercesine tavırları içinde Hüseyin Anıl’a söz verilmeyen kongrede, Alban yönetiminin faaliyet raporu aleyhinde konuşan geçmiş il başkanlarından Süleyman Uslu’nun ardından söz alan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Uslu’nun aksine olumlu görüş vereceğini söylemiş. Tokat, konuşmasında Anıl’a “İl Yönetimi ile uyumlu bir 2 yıl geçirdik. 12 İlçe Başkanımızın gösterdiği vefa nedeniyle teşekkür ediyorum. Bodrum İlçe kongresinde söz alan milletvekili aday adayı benim aleyhimde konuşma yapmış. Benim olmadığım bir ortamda konuşmuş. Eğer seçilemediyse beni değil, Bodrum’daki delegeleri sorgulaması gerekir” diye göndermede bulunmuş.

Kendisine cevap hakkı doğduğunu belirten Hüseyin Anıl’a söz verilmemiş. Tüzük engelmiş!

Sahneye çıkarak divan başkanına yazılı başvuruda bulunan Anıl ise ısrarını tüzükle sürdürmüş. Ancak Divan Başkanı CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, Anıl’dan azarlarcasına yerine oturmasını istemiş ve ikili arasında kısa süre gerginlik yaşanmış.

İşte bu sırada Anıl’ı yuhalayanlar olmuş… Bu bir milat…

Hüseyin Anıl da kongreden sonra, divandaki mücadelesinin fotoğrafını paylaşarak altında “Herkesin Merak Ettiği Şeyi Söyleyeyim” başlığı ile “Holiganlara yuhalatarak beni yıldıramazsınız. Bu gerçeği kimsenin duymasını istemiyorlar. Muğla Oligarşisi konuşmamı bu yüzden engelliyor. Kral çıplak Beyler… 1 – Osman Gürün’ün FETÖ’nün lokomotifi Zaman Gazetesi’ne verdiği 49.020 TL. 2 – Muhammet Tokat’ın FETÖ İçişleri Bakanlığı İmamı olduğu söylenen Erkan Karaaslan’a ödediği 98.620 TL. Bu ayıp, bu utanç sizinken ben niye yuhalandım?” diye sormuş. Başkanları FETÖ değirmenine su taşımakla suçlamış…

FETÖ’nün değirmenine su taşıyanlar elbette önemli. Bu konuyu ayrıca ele alırız.

 

xx            xx            xx

Ve elbette kongrede yuhalayanlar kadar yuhalatanlar da önemli!

Bu konuya gelmeden önce Süleyman Uslu’nun faaliyet raporunun aleyhinde söz alıp İl Başkanı Alban’ı uyaran konuşmasına bakalım. Söze “Çalışma raporunun aleyhinde söz almak demek doğru yapılmış işleri tümden yok saymak değildir. Emek veren bütün arkadaşlarımı kutluyorum.” diye başlayan Uslu şu ifadede bulunmuş:

Genel Başkanımızın dediği gibi, hak hukuk adalet özgürlük demokrasi talebimiz çağdaş bir toplum için öngördüğümüz hedeftir. Peki bu hedefe doğru bir şekilde ilerliyor muyuz? Soru budur.

Burada Divan Başkanı müdahalede bulununca, UsluCHP Muğla’dan bahsediyoruz.” diyerek özlerini şöyle sürdürmüş:

Bakınız sol sosyal demokrat siyasi parti yapılanmaları, tabandan yukarı doğru bireysel özgürlükleri, farklıları bir araya getirerek kurumsal yapıyı oluşturmalarını öngörür. Birey hak ve özgürlüklerini, hak adalet, hukuk ve demokrasi içinde korumayı öngörür. Muğla’da ise parti içinde otoriterleşmeyi yaşıyoruz. 2 yıl önce burada partinin bir bölümünün sesini duyurmaya çalıştık. Parti içindeki barışa, dostluğa yol açılması talebimiz vardı. Hala aynı talebimiz var.

 

xx            xx            xx

Bugün Muğla CHP’de haklı talebin hayata geçirilmesi yerine, otoriter bir tavırla seçilmiş belediye başkanlarını disipline göndermeye varıncaya kadar disipline etmeye çalışan bir anlayışın yaşandığını belirten UsluBunun altını özellikle çiziyorum.” demiş. Divan Başkanının dediği gibi “asgari müşterekte birleşmeyi sağlamak” gerektiğine dikkat çeken Uslu şunları söylemiş:

Otoriter yönetim anlayışı sol, sosyal demokrat bir partide olmamalıdır. Beni seçecekseniz seçeyim… sürecinden başlayarak bunun için elde edilen gücü kullanmak demokrasi midir? İlçe danışma ve kongreleri sürecinde tüzük gösterilerek parti gelenekleri ve etiği yok sayılıp kurul üyesi olmamak sebebiyle söz hakkı tanımamak ifade özgürlüğünü engellemek demokrasi midir? 12 ilçe başkanının ortada adayım diyen yokken 22 bin üyeyi, 2 bin 400 civarında ilçe kongre delegesini, 530 civarında il delegesini temsil eden 12 ilçe başkanının yapının ortak iradesiymiş gibi erkenden ön alarak adaylık açıklamasını üslenmeleri… Bu durum tüm örgüt yapısının ortak iradesi midir? Birleşe birleşe büyümek, uzlaşarak büyümeyi gerektirir. Bir güç etrafında birleşmek güce boyun eğmeyi gerektirir. Benim ve benim gibi düşünenlerin devrimcilik anlayışında itaat etmek yoktur.

 

xx            xx            xx

12 İlçe Başkanı ile “ortak karara” imza atmayan Marmaris İlçe Başkanı Acar Ünlü, ortak karara ilişkin düşüncelerini örgütün görüşünü alarak kongrede dile getireceğini söylemişti. O nedenle Acar Ünlü’nün kongrede yapacağı konuşma merak ediliyordu. Ünlü, bu konuda  “Ortaca İlçe Başkanımız adaylık ile ilgili aradı. Ben de parti üyeleri ile istişare edeceğimizi kendisine ilettim. Yoksa bizim karşı tavır almak, yok saymak gibi bir niyetimiz yok. İl Başkanı kim seçilirse seçilsin benim il başkanımdır. İlçe Başkanının aramasından umutlandım, il başkanından çağrı bekledim. Gel veya geleyim dedim. İlçe Başkanları vatzap gurubundan çıkarıldım.” derken, faaliyet raporunu eleştirmeyip, ilçelerinin faaliyetlerini anlatarak “müzakere” çağrısı yaptığı İl Başkanı Alban’a şöyle seslenmiş:

Üç belediye meclisi üyemle ilgili süreç yaşadım. Onlar belediye başkanının değil, Marmaris’in meclis üyeleri. İl Başkanının yazısı geldi. İhraç edileceğimiz bildiriliyordu. Bizim medeni insanlar gibi oturup konuşmamızı bekledim. Ama ilçe başkanlarımızın açıklamasını gördük. Bizimle ilgili süreç nasıl devam edecek? Bizim oyumuza ihtiyaç yok. Tavrımız kavgamız yok. Buraya görüş almaya geldik. 2019’a nasıl hazırlanacağız? Biz il başkanlığımızın önderliğinde masaya oturarak ve müzakere ederek tartışarak ve konuşarak 2019’a nasıl hazırlanacağımızın kararını vermemiz gerekiyor. Biz nasıl il başkanlığını yok sayamazsak, il başkanlığı da Marmaris’i yok sayamaz.

 

xx            xx            xx

Konuşmasında bir fıkraya atıfta bulunan Marmaris İlçe Başkanı Ünlü, “2019 seçimlerinin vebali il başkanının omuzlarındadır” diyerek kürsüden ayrılmış. İl Başkanı Alban ise, Ünlü’ye “Dayının değil, partinin ilçe başkanı olacaksın” derken, “Müzakereyi AKP ile PKK yapar” diye karşılık vermiş.

Yeğeni ile ilgili “Bu Acar Başkan var ya bu çocuk onun almış olduğu eğitim, onun aile içinde aldığı terbiyesi ders verir niteliktedir. İl Başkanını nezakete davet ediyorum.” diyen Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’da “Bu kongrede heyecan yok” diye söze başlayınca Başkan Tokat’ın iki belediye minibüsü ile getirdiği öne sürülen ve yarısı salonun en arkasına, yarısı salonun ortasına oturan bindirilmiş kuvvetlerden yuhalamasından nasibini fazlasıyla almış.

Konuşmasında CHP yönetimi ile Marmaris’in yaşadığı değişimi anlatan Başkan Acar, yuhalamalar karşısında “Bizim hiç bir kimseye husumetimiz yok, hiçbir kimse ile alıp veremediğimiz yok. Olabilir, anlaşmazlık olur, görüş farklılıkları olur, ama herkesin bütün konuşmacıların ifade ettiği gibi o birlik beraberliği şurada dahi gösteremiyoruz.” demiş.

 

xx            xx            xx

Önceki günkü yazımın altına Salih Demir adındaki okurumuz şu yorumda bulunmuş:

Partinin Genel başkan yardımcısı Erdal Aksünger’in yönettiği İl Kongresinde faşizm tavan yapmıştır. Kongrede seçilmiş Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ile 3 dönem Bodrum İlçe başkanlığı yapmış Hüseyin Anıl’ın yuhalanması, Hüseyin Anıl ve Dursun Kaplan’ın kongrede konuşturulmaması çok çirkindir. Sonuç olarak CHP Muğla’da tuz kokmuştur. İl Başkanı hiçbir zaman gerçek CHP’lilerin İl Başkanı olamaz. Olsa olsa egemen güçlerin İl Başkanı olur.

Yarın 31 Aralık 2017… Yeni yıla bir gün var. Sadece CHP Marmaris İlçe Başkanı Acar değil, herkes CHP’de yeni süreci merak ediyor. Ben yeni yılı merak ediyorum. İl Başkanı Alban 2017’de Hüseyin Anıl ve Acar Ünlü’yü kahraman yaptı.

Yeni yılın kahramanların üretilmediği bir yıl olmasını dilerim…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 30 Aralık 2017 / 11:01

“Genel Başkanımızın dediği gibi, hak hukuk adalet özgürlük demokrasi talebimiz çağdaş bir toplum için öngördüğümüz hedeftir. Peki bu hedefe doğru bir şekilde ilerliyor muyuz? Soru budur.” “””‘ ÇAĞDAŞ BİR TOPLUM””'” ‘dan ne anlarız. Gocuman ; Yukarıdaki yazınızdan bir değil onlarca roman yazılır. her kelimesi ayrı bir yazı konusu. iyi ki varsınız ve iyi ki yazıyorsunuz. yazamayanlar(objektif anlamında) o kadar çokk ki. sevgi ve saygı.

salihdemir 30 Aralık 2017 / 12:34

Kongrede eski İl Başkanı Süleyman Uslu Muğla’da CHP yönetimlerinin otoriterleştiğini partinin nasıl yönetilmesi gerektiğini özetlemiş. Marmaris Belediye Başkanı sayın Ali Acar ile Marmaris İlçe Başkanı sayın Acar Ünlü yapıcı ve bütünleştirici konuşma yapmıştır. Ne acıdır ki Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Mürsel Alban ve Osman Başkan için bindirilmiş kıtalar getirerek gerçek Atatürk’çü ve gerçek CHP’lileri (Marmaris Belediye Başkanı sayın Ali Acar, Hüseyin Anıl’ı) yuhalatmıştır. İl Başkanı ve Osman Başkan İl kongresi için bindirilmiş kıtalar oluşturamamış ki bu görev Milas Belediye Başkanına ihale edilmiş. Göreve başladığı günden bugüne kadar birtek CHP’liye bile sahip çıkmayan, Büyükşehirdeki kadrolaşmayı ses çıkarmayan, doğruları söyleyen parti üyesi ve delegeleri disipline verip partiden atmakla devamlı tehdit eden Atatürk’çü gerçek CHP’lilere İl disiplinde yüksek disiplinde cezalar verdirip çoğunu partiden ihraç ettiren, görevi sadece Büyükşehir Başkanı ve çevresine biat etmek olan birisi hiçbir zaman gerçek CHP’lilerin İl Başkanı olamaz

zekai türkmenoglu 30 Aralık 2017 / 13:28

Yazılarınızı uzun zamandır okuyorum. CHP Muğla’da durum sandığınızdan daha da vahimdir. Milas Belediye Başkanı M. Tokat’ ın Fetö Belediyeler İmamı Olduğu iddia edilen Erkan Karaaslan ile ilişkisini eleştirdiğim için Disipline verildim ve kınama cezası aldım. Ondan önce sosyal medya da açılan bir taşeron işçi sayfası ilgim olmamasına rağmen ihalesi benim üzerime bırakılarak (M Tokat Milas örgütü içinde çok iyi bir istihbarat !!! teşkilatı kurmuş ama yagdanlılardan oluşan bir ekip!!!) eşin Milas Belediyesi nde taşeron işçi olarak çalışırken işten atıldı.( Geçmişim sendikal mücadeleden geldiği için bu sayfayı açan ancak ben olabilirmişim!!) Milas CHP hızla belediye de çalışıp iş-aş-ekmek ve gelecek için M. Tokat’ın 2 dudağı arasına mahkum olmuş kişilerin delege yapıldığı bir yapıya dönüştürülüp yıllarca soldan Milas politikasına yön verenler partıden uzaklaştırıldı küstürüldü. CHP hızla AKP lileştirildi. ‘Doğrudan teminle’ yönetimler belirlenmeye başlandı. Bunların hepsi siyasal ikballer uğruna yapıldı. Biz uzlaşma dedikçe yaptıklarınız yanlış dedikçe daha da ötelediler. Parti içindeki tüm demokratik mücadele yollarını kapadılar. Sonuç AKP lileşen CHP Osman Gürün-M. Tokat ikilisine hayırlı olsun. Ama asla unutmasınlar FETÖ ve imamalarıyla olan ilişkiyi istedikleri kadar gizlemeye ve örtbas etmeye kalksınlar bütün CHP üyeleri ve Genel Merkez bu ilişkiyi biliyor ve bu parti bu ilişkiyi affetmeyecektir.

salihdemir 30 Aralık 2017 / 19:57

Sayın yorumcu zekai türkmenoğlu CHP’ye halk deyimi ile incir ağacı diktiler. 2015 yılında yapılan İl Kongresinde Büyükşehir Belediyesinin Fetonun pislik gazetesi zamana 2015 yılında bile verilen ilanları ortaya çıkaran Hüseyin Anıl’ın başına gelmedik kalmadı. Siz de yazınızdan anlattığınız gibi Feto olayından dolayı mağdur olmuşsun. Muğla’da CHP’nin Marmaris İlçesi hariç parti örgütleri yoktur. Hiçbir parti delegesi ve üyesinin (a) deme hakkı yoktur. İl Kongresinde CHP’nin işgal altında olduğu ortaya çıktı. İl Kongresinde görev alan Menteşe Belediye Başkanı da CHP’yi Muğla’da işgal eden CHP düşmanlarının yanında yer alarak 3 dönem halkın oylarıyla seçilen Marmaris Belediye Başkanının yuhalanmasını ses çıkarmaması da çok çok yanlıştır. Gerçek CHP’liler örgütten gelen bir belediye başkanının ses çıkarmamasına çok üzülmüşlerdir.