Paralel Kurbanı Kocadon!

Bu haber 10 Ağustos 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.294 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün Datça’da yaptığı değerlendirmede, partinin eski genel başkanlarından Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın CHP’nin Kızılay gibi bir hayır kurumu olmadığı vurgusunun ardından aynı şekilde “Ben Kızılay değilim” diyen Başkan Gürün’ün “HDP’yi destek stratejik hataydı” sözü ortalığı birçok bakımdan karıştırdı.

Biz de “HDP’yi destek stratejik hataydı” sözünü birkaç gündür birçok bakımdan ele aldık… Cumartesi günkü yazımı “Başkan Gürün aday mı?” sorusu ile noktaladım. Sorunun yanıtını merak etmeyen yok gibi. Soruyu “Gürün aday olur mu?” diye ilk soran gazeteci de Mustafa İnci olmuştu. Yanıtı da bir bakıma “Başkan Gürün Ankara’ya, Başkan Kocadon Muğla’ya” başlığı atarak Nejat Altınsoy verdi.

xx        xx        xx

Başkan Gürün&Başkan Kocadon denklemli yakıştırma ilk değil…

Bu denklem 7 Haziran Genel Seçimi günlerinde de gündeme getirilmişti. Bu köşede de günlerce ele almıştık ve “Başkan Gürün aday olmaz, aday gösterilir.” demiştik.

Bunun için milletvekili adaylarının “atama” ile belirlenmesi gerekirdi.

Nasıl olduysa CHP kurmaylarınındemokratlığı” tuttu ve adaylar ön seçimle belirlendi. Tabi huylu huyundan vazgeçmiyor. Hele muhatabı pısırık olunca… O zaman milletvekili adayları Muğla’da da ön seçimle belirlenirken, ikinci sıraya “atama” yapıldı! Demokratlığa tüy dikildi…

Eğer 7 Haziran Genel Seçimi’nde adayların tamamı atama yoluyla belirlenmiş olsaydı ve Başkan Gürün de seçilebilir sırada yer alsaydı, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da Büyükşehir Belediye Meclisi Üyeleri tarafından meclis içinde yapılacak oylama ile seçilecekti…

Öngörü buydu.

xx        xx        xx

Aynı öngörü yine gündemde…

Nejat Altınsoy arkadaşımın 05.08.2015 tarihli yazısına göre, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, geçtiğimiz günlerde kendisiyle röportaj yapan bir gazetecinin “Muğla’ya Başkan olacak mısınız?” sorusuna “Neden olmasın!” yanıtı vermiş.

Sanki bir “proje” var, ısıtılıp ısıtılıp gündeme sürülüyor!

Başkan KocadonNeden olmasın!” demiş, ama “Neden olsun?”…

Hem bakalım erken seçim olması halinde Başkan Gürün Milletvekili adayı olacak mı? Üstelik kendisi de aday olmayacağına göre, CHP Genel Merkezi aday gösterecek mi?

xx        xx        xx

Tabi Başkan KocadonNeden olmasın!” derken, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün 2019 Yerel Seçimi’nde milletvekili adayı olmak üzere belediye başkanı adayı olmaması varsayımı üzerinden öyle demiş de olabilir…

Daha 4 yıl var. O zamana kadar köprünün altından daha çok sular akacaktır…

Ayrıca Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ile Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın ‘bostan korkuluğu’ olmadıkları da göz önüne alınmalıdır…

xx        xx        xx

Tabi bir başka konu daha var.

Geçtiğimiz günlerde gazetelerde okuduk.

Belediye Başkanlığı’nın Demokrat Partili (DP) olarak ilk döneminde hapse girmesinin nedenini Gazeteci Ahmet Hakan’a açıklarken, “Paralel Yapı”dan şikayet etmiş!

İnanamadım… AK Parti’nin “Paralel Yapı”ya savaş açtığını biliyoruz. Ama bu güne kadar “başına bir iş gelmiş” hiçbir CHP’li Belediye Başkanı veya Milletvekilinin başına gelenin Paralel Yapı’dan geldiğini şikayet etmemişti.

Tabi Bodrum Belediye Başkanı Kocadon’un CHP’liliği de tartışılır!

xx        xx        xx

Habere göre, Paralel Yapı ile ilgili polisler ve savcıların kendisine operasyon yaptığını ifade eden Kocadon, “Kendilerine göre hesapları vardı. Burada seçime kendilerinden birini sokacaklardı. Çünkü Bodrum İstanbul’dan sonra taşı toprağı pırlanta olan tek yer. Buraya hakim olmak istiyorlardı, bayağı da iyi çalışıyorlardı. Okullar kuruyorlar, sivil toplum örgütlerini ele geçiriyorlardı. Bana sıkıntı çektirenlerin tümü şu anda gerçekten sıkıntılı günler yaşıyorlar. Kimi görevden alındı, kimi değişik yerlere gönderildi.” diyor.

AK Parti’nin bu işin içinde olduğunu düşünmediğini söyleyen Kocadon şöyle devam etmiş:

Ne yazık ki bunların gerçek yüzünü görebilmek için 17 Aralık’ın olması gerekiyormuş.

Belki ilk zamanlar onlara da hoş gelmiş olabilir, güçlü bir ismin bu tür suçlamalarla önünün kesilmesi. Ama işin içinde olduklarını sanmıyorum. Ayrıca son yerel seçimde fatura AK Parti’ye kesildi. Bodrum halkı bana sahip çıktı.

xx        xx        xx

Oysa o günlerde Başkan Kocadon, yargılanmasının ardında MHP’nin ve dönemin MHP’li Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun’un bulunduğunu söylüyordu!

Şimdi bu noktada “Başkan Gürün aday mı?” sorusunu değiştirelim:

Başkan Kocadon ‘neden olmasın!’ dediğine göre de 2019’da AK Parti’den Büyükşehir Belediye Başkanı adayı mı?

Sanıyorum Kocadon’un davaları henüz sonuçlanmış değil!

xx        xx        xx

Kocadon’un adaylığının örgüt ve tabanda da karşılık bulacağına inanılmaktaymış. Adaylığının CHP’nin oylarını arttırabileceğine işaret edenlerde var. İşte bu noktada Muğla’da DP’nin (Demokrat Parti) hala açık olduğu da dikkatten uzak tutulmamalı…

Ben Başkan Kocadon’un Başkan Gürün’ün milletvekili adayı olmak üzere istifa etmesi üzerine Büyükşehir Meclisi’nden Büyükşehir Belediye Başkanı çıkabileceğine inanmıyorum. Meclis içi seçimde dostu Başkan Gürün’ün dahi bir faydası olamayacaktır!

Buna karşılık 2019’da Başkan Gürün milletvekili adayı olurda, Başkan Kocadon da Büyükşehir Belediye Başkanı olursa şaşırmak gerekir. Adaylığın atama yoluyla belirlenmesi halinde Başkan Kocadon, Başkan Gürün’ün desteğini fazlasıyla görecektir.

xx        xx        xx

Bana sorarsanız Başkan Gürün, Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde aday olmadığı gibi aday olmayacaktır. CHP içinde bir önseçimde de başarılı olamayacaktır. O zaman atama yapılabilir.

Ancak Muğla’da ‘atama milletvekili’ olunduğu gibi ‘atama belediye başkanı’ olunabileceğini söylemekte doğru olmayacaktır. Kocadon atama aday gösterilmesi halinde CHP için Muğla’da Büyükşehir seçimi zora girebilir.

Paralel kurbanı” olduğunu savunan Kocadon’un Başkan Gürün gibi rahat seçilebileceğini söylemek zor olacaktır. Çünkü kendisine muhalif olanlarda çamaşırlarını itina ile sereceklerdir…

xx        xx        xx

Evet, Başkan Gürün aday olmaz. Aday gösterilir. Önümüzdeki erken seçimde milletvekili adayı gösterilirse, hemen “Başkan Gürün sonunda Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan vaz geçti. Kaçıyor…” denilecektir. Erken seçim sonucu Muğla’da CHP’nin yenilgisi ile sona erecektir. Anlayacağınız ben Başkan Gürün’ün 7 Haziran seçiminde aday olmadığı gibi erken seçimde de aday olmayacağı görüşündeyim.

O zaman Başkan Gürün Datça değerlendirmesini neden yaptı?

Başkan Gürün’ün belediye başkanlığı milletvekilliğine engel, ama partisinin Genel Başkan Yardımcısı, Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi  olmasına bir engel yok… (!)

Herkes işine baksın…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
ali karadaş 10 Ağustos 2015 / 09:42

Paralel yapı, Kocadon’a tavır almış olsaydı. CHP den kesin aday yaptırmazlardı. 2013 yılı Aralık ayında CHP Genel Başkanının Amerika ziyareti vardı. Orada paralel yapının önde gelenleriyle görüştüğü konusunda basında çok şeyler yazıldı,çizildi. CHP genel Başkanı o saatten sonra paralel yapının verdiği tapeleri meclis kürsülerinden okudu deşifre etti. Tayyip beye karşı paralel yapı ile birlikte mücadele yürüttüler. Bunlar basında ve tv kerde yer aldı. Herkesçe bilinen konular. Paralel yapıyla bu kadar haşır neşir olmuş bir CHP den Kocadon aday gösterildiyse paralel sayesinde gösterilmiştir. Çünkü Bodrum CHP si kendisine şiddetle karşıydı. 2009 yılı yerel seçimlerinde Demokrat Parti olarak CHP adayı Mazlum Ağan’ı sandığa gömmüştü. Bodrum CHP si bu yenilgiyi hiç unutmadı. Yine Bodrum’da beyaz evler operasyonu yapılmıştı, O zaman operasyon yapılan belediyelerde hangi parti vardı? Bodrum’da CHP li Mazlum Ağan Yalıkavak’ta CHP li Mustafa Saruhan vardı. CHP Bodrum’da güçlü bir parti. Kocadon’a ihtiyacı yoktu. Bodrum’da kimi aday gösterirse göstersin kesin kazanır. Ayrıca CHP nin sayısı dokuzu bulan aday adayı vardı. Hepside değerli kişilerdi. Seçimi rahatça kazanabilirlerdi. Kocadon son dakikada Bodrum’a CHP den aday yapılmışsa paralel yapı sayesindedir. Bu günlerde paralel yapıya düşmanlık artığı ve primde yaptığı için böyle bir değerlendirme yapmış olabilir. Şimdide Osman Gürün üzerinde oyun oynanıyor. Bizim bildiğimiz Osman Gürün bu “Ali cengiz” oyunlarına kesinlikle alet olmaz. Meydan da vermez. Rantiyeci değildir. Muğla sevdalısıdır. Büyükşehir Belediyesini yönetime konusunda eleştirilerimiz olabilir. Ama bu onun Muğla’yı sevmediği anlamına gelmez. Muğla’lı hemşehrilerimiz bu ayak oyunlarının farkındadırlar. Kimin neyin peşinde olduğunu herkes biliyor. Muğla insanı akıllıdır. İtalyan işgalini de tek kurşun atılmadan, bir kişi ölmeden aklıyla def etmiştir. Özcan bey kardeşim bu konuları köşende yer vererek hemşehrilerimizi uyanık tutuyorsun. Yüreğine kalemine sağlık. İyi ki, varsınız.