Özyer’le AK Parti Oyları Artar Mı?

Bu haber 13 Nisan 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.892 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti’de adayların belirlenmesi sürecinde Muğla’da sosyal medyada kaçı gerçek kaçı feyk hesap olduğu bilinmeyen çok sayıda hesapta aday adaylarının kimi fosseptik, kimi de klorak çukuruna batırılıp batırılıp çıkarıldı…

Niyetim o kirli ve çirkin “propaganda dönemine” dönmek değil… Gerçi bazıları adayların belirlenmesine, çok ciddi tasfiyelerin, temizliğin yaşanmış olmasına rağmen yayına devam ediyor. Liste başı Hasan Özyer’e saldırıyorlar. “AK Parti’yi terk edip, ANAP’a dönen bu adamı niye getirdiniz?” diye soruyorlar.

Oysa AK Partili olmasına iki, üç gün kalıncaya kadar AK Parti’yi yerden yere vuran adam, beğenmediği partiden aday olup neredeyse aday oluyordu… (!)

Anlamak mümkün değil… Hem Nihat Öztürk’ün il başkanlığında Hasan Özyer kabul etmiş olsaydı Büyükşehir Belediye Başkanı yapılmayacak mıydı?

xx        xx        xx

Adayların açıklandığı günden beri tek satır yazmayanlar da var. Onlardan “YENİ TÜRKİYE YENİ GÜÇ / HEDEF 2023” profilli ve “Muğla Siyasi” kimliğini taşıyan hesap en son şu satırları paylaşmıştı:

CHP ve MHP dört gözle Nihat Öztürk’ün Ak Parti de Sıralamaya girmesini bekliyorlar O zaman bir vekil daha çıkarma şansları olacak.!!

Yani bu görüşe göre Nihat Öztürk’ün, yaygın görüşe göre de Nihat Öztürk veya Yusuf Kayacık’ın listede yer alması halinde CHP veya MHP’nin bir milletvekili daha çıkarabileceği düşüncesi oldukça yaygındı. Bana sorarsanız bu tablo sadece CHP’nin işine yarardı.

Gerçi CHP’de o olası tabloya peşin peşin kontenjan tüyü dikti… (!)

xx        xx        xx

Nihat Öztürk ve O’nunla birlikte anılan isimler artık yoklar. Peki, küllerinden yeniden var olabilirler mi?

Bence burada bu sorunun yanıtı için “Kaybedenler Kulübü” üyelerinin gücüne bakmak lazım. Tabanlarına oy vermeyin, çalışmayın diyebilirler mi? Diyebilirlerse tabanları onları dinler mi?

Hasan Özyer’in adaylığı ile ilgili spekülasyonlardan da bir şey çıkmadı ve adaylığı devam ediyor… Bu gün saat 17.00’de yapılacak tanıtım toplantısına İngiltere’den yetişeceği söyleniyor. Nasıl bir konuşma yapacak herkes merakla bekliyor…

xx        xx        xx

Ben Nihat Öztürk ve arkadaşlarının yeniden küllerinden var olabileceklerini sanmıyorum.

Hasan Özyer’in var olduğu siyasi alanda yenide var olmaları oldukça zor!

Hasan Özyer dostu Erkan Mumcu ile birlikte ANAP’tan geldikleri AK Parti’de partinin ilk seçiminde milletvekili seçildiler. Mumcu bakan oldu. Sonra birlikte ANAP’a döndüler.

Bu mevzudan ne AK Parti’de mevzi kaybedenlere ne de rakip partilere ekmek çıkmaz…

Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden ile bu seçimde aday olup olmayacağını konuşurken, “Eğer Hasan Özyer partimizden gitmemiş olsaydı, ben geçen dönem aday olamazdım. Belki şu anda halen akademisyendim.” demişti.

Eeeee… ? Eeesi şu; Hasan Özyer, Özden gibi akademisyen değil, politikacı!

Özyer’in milletvekilliğinde Muğla’ya Muğla dışından kimsenin burnunu sokamayacağı gibi, kimse de “ikinci” baş olmaya kalkışamayacaktır…

xx        xx        xx

Peki, şimdi o yok olanlarla CHP veya MHP’nin bir milletvekili daha çıkarma şansları ortadan kalktı mı?

MHP’nin çoktan kalktı. Nihat Öztürk ve arkadaşları AK Parti’nin milletvekili aday listesinde yer almadıkları için değil… MHP’nin 4. sıra adayı günümüzün Türkiye Yörük beylerinden Ramazan Kıvrak adaylıktan çekildiği için!

AK Parti De Deprem!” başlıklı (09.04.2015) yazımın bir yerinde, MHP’nin aday listesi ile ilgili “Güzel bir liste… Ama sıralama için ‘Asım Başaran, Peyami Cinaz ve Ramazan Kıvrak şeklinde olsaydı, bu liste AK Parti’yi de CHP’yi de sıkıntıya sokabilirdi.’ diyenler de çıkıyor. Bakalım şimdi ‘Yörük’ Kıvrak’ın oyları Hasan Özyer’e mi, Nurettin Demir’e mi gider… Elbette herkes kendi oyunu da alabilir!” demiştim.

Abdala malum olmuş yine…

Sevgili Ramazan Kıvrak’ın adaylıktan çekilmesini bir başka yazımda değerlendiririz. Şu kadarını söylemek gerekirse MHP Ramazan Kıvrak ile birlikte “Yörük oylarını” kaybetti!

xx        xx        xx

Doğruyu söylemek gerekirse AK Parti’nin aday belirleme sürecinde, hatta sadece o sürecin yönetilememesinden değil, ondan önce milletvekilleri ile dönemin il yönetiminin tarlayı birlikte sürememeleri ve bu yüzden tarlanın nadasta kalmasından ve bunun sonunda da tarlaya yer yer ayrık otlarının sarmasından AK Parti 1 milletvekili çıkarabilir görünüyordu.

Bunun böyle olduğunu gören elbette sadece biz değiliz. Ben sık sık ankete başvuran ve bu yöntemi çok iyi kullanan AK Parti Genel Merkezi’nin de farkında olduğunu düşünüyorum.

Yoksa AK Parti’de öyle bir aday listesi ortaya çıkmazdı.

Ben ortaya çıkan aday listesiyle; çıkması istenmeyen isimler çıkmadığı ve liste başına Hasan Özyer’in getirilmesi ile o bir milletvekili eşiğinin geçildiğini düşünüyorum.

xx        xx        xx

Hasan Özyer’i liste başı yapan “yüksek irade” bu işi biliyor. En azından siyaset mühendisleri Muğla’yı güzel irdelemişler. Üçüncü sırada kadın adayı varlığı ile birlikte listede iki kadın adayın yer bulmuş olması bunu gösteriyor.

Ama bu isimler “il genelinde tanınmıyorlar”…

Bu gerekçe Muğla’da AK Parti için çok da önemli değil. Son yerel ve genel seçimlerde AK Parti’nin Muğla’da aldığı oy teşkilatların, adayların değil, (Hayati Nizamoğlu’nun geçen genel seçimde listenin üçüncü sırada oynadığı rolü saymazsak) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oyu…

Son seçimlerde teşkilatlar ve adaylar sokağa çıkmamış olsa AK Parti belki de daha çok oy alabilirdi. O nedenle AK Parti’nin aday listesi “oy getirir mi?” değil, “oy götürür mü?” diye bakılacak bir liste. Oy getirmez, ama oy da eksiltmez.

Mıntıka temizliği ve tasfiye eşik aşıldıktan sonra AK Parti’yi Muğla’da yeniden iki milletvekilliğine getirmiş bulunuyor.

xx        xx        xx

Elbette şu gerçeğin altını çizmek gerekir.

Hasan Özyer Muğla’da ANAP döneminden tanınıyor. Listenin üçüncü sırasında yer alan Elvan Göçer’de parlamentoda gurubu bulunan partilerde “seçilebilir yerde” yer alan tek kadın aday olarak çoktan konuşulmaya öne çıkmaya başladı…

Hasan Özyer’in adaylığı Fethiye’de heyecan uyandırmış durumda. En çok heyecanlananlardan birisi Fethiye Belediye Başkanı Behçet SaatçıÖzyer, partisine bu seçimde Fethiye’den ekstra oy getirecektir. Elvan Göçer de “evlere” girmeye başlarsa, özellikle kırsal kesimde kadınların oyunu alabilir…

Tabi kimse de kalkıp bu gelinen noktada bu oylarla AK Parti’nin 3 milletvekilliğine ulaşmasını beklemesin. Ancak bu oylar, bütün olup bitenden sonra AK Parti’nin iki milletvekilliğini korurken, partinin oylarının bir miktar artmasına neden olacaktır.

xx        xx        xx

CHP’nin bu dönem Muğla’dan 4 milletvekili çıkarabilme olasılığı oldukça yüksekti.

AK Parti’nin il kongresi ve aday belirleme sürecinde yaşadıkları bu olasılığı çok çok yükseltmiş. CHP için 5 milletvekili çıkarabilir diyen arkadaşlarım bile olmuştu.

Beşi bilmem ama dört milletvekili çıkarılabilirdi.

AK Parti beklenmedik bir liste açıklayarak o girdaptan çıkarken, CHP İl Yönetimine atamada bulunarak irtifa kaydederken, kontenjana bir kadın aday getirerek kamuoyunun beklentisini karşılayacağına, tepkilere rağmen Milletvekili Ömer Süha Aldan’ı ikinci defa aday atayarak irtifa kaybının artmasına neden oldu.

Bu yüzden CHP’nin üçüncü milletvekilliğinin riskli olduğunu söyleyenler de çıkıyor.  Bunda kamuoyunda Büyükşehir’e olan duyulan hoşnutsuzluğun etkili olabileceği söyleniyor. Seçime kadar unutulur belki, ama makam otomobili meselesi de var.

Tabi ben o riski görmüyorum, Varsa da MHP’li Ramazan Kıvrak’ın adaylıktan çekilmesi o sıkıntıyı giderecektir.

Bence sonuç CHP 3, AK Parti 2, MHP 1 olur…

Hasan Özyer’in yükü ağır.  Hem Muğla’da raydan çıkmış partiyi raya sokup, yeniden dizayn edip yerel seçime de hazırlamakla hem de oyları artırmakla veya arttıramamakla karşı karşıya… (!)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
adnan bilen 13 Nisan 2015 / 08:57

Sayın, Hasan Özyer’in aday yapılması sadece AKP için değil Muğla’mız içinde iyi olmuştur. Fikri,zikri,muktesebatı olan bir siyaset adamıdır. ANAP döneminde ve AKP döneminde Muğla çapında tanınan bir insandır. Turizm Bakanı olabilecek bir altyapısı olan turizmcidir. 1124 km kıyıları olan ve her santimetresinde turizm olan Muğla turizmcilerinden ciddi oranda oy alacaktır. Diğer partilerin adaylarında bu özellikler yok. CHP nin 1. ve 2. sırası (atama) hukukçu. MHP nin ki bürokrat. Turizme hitap eden tek aday Hasan Özyer. Muğla turizm sektörü bunun farkındadır. Ha AKP bu avantajı ne kadar değerlendirebilir bilemeyiz. Birde kadın aday avantajı AKP den yana. CHP nin ataması ve Mersedesi milletvekili sayısını ikiye düşürebilir. CHP de atama il yönetimi de bir dezavantaj. Ön seçim yerine delege bazında temayül yoklaması yapması üyelerini dışlaması da ikinci bir dezavantaj. Muğla’da 3.cü milletvekilliği CHP ve AKP arasında dolaşmaktadır.

reşat öztepe 13 Nisan 2015 / 23:59

Gocuman; Yazınızı Gazetemizin fasikülünden sabah saatlerinde yarısını okuyarak yarısını okuyamamıştım. Okuduğumda akunma sayısı 832 idi. saatte 11 50 sularındaydı. 13/4 tarihinde Ak Parti Kapalı spor salonunda Vekil Adaylarını tanıttı. siz de oradaydınız. Salonda ki hava ile konuşmalar hakkında yazacağınızı yazınızı merakla bekliyorum. Elvan GÖÇER hanımefendi ile ilgili görüşlerinize aynen katılıyorum. Listenin Ak Partiiçin de Muğlamız için de hayırlı olduğuu ve isabetli olduğuu düşünüyorum. sevgi ve saygı.