Öztürk’ten referandum açıklaması

Bu haber 04 Şubat 2017 - 0:12 'de eklendi ve 653 kez görüntülendi.

 

Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Anayasa referandumu ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Öztürk, “Belediye başkanlarını da halk seçiyor. 30-40 yıl yönetimde oluyor kimse bir şey demiyor. Ama Cumhurbaşkanlığı seçimlerini diktatörlük olarak görüyorlar” dedi.

Metin Karakoç

Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, referandum ile ilgili açıklamalarda bulundu. Öztürk, “Belediye başkanlarını da halk seçiyor, 30-40 yıl yönetimde oluyor kimse bir şey demiyor. Ama cumhurbaşkanlığı seçimlerini diktatörlük olarak görüyorlar” dedi.

Nihat Öztürk, başkanlık seçimlerinin, Türkiye’nin şartlarına uyarlanmış başkanlık modeli olduğunu kaydederek, “Biz Cumhurbaşkanlığı sistemi diyoruz ama özüne baktığımız zaman, Türkiye’nin şartlarına uyarlanmış başkanlık modeli. Başkanlık sistemini ne anlama geldiğini halkımıza anlatmak için 7 Şubat’ta kampanyalarımız başlayacak. İnsanlar eteklerindeki taşlarını döksün istiyoruz, çünkü söylemek istedikleri var. Yüzlerce saat komisyonda konuşuldu, 20 güne yakın mecliste görüşmeleri yapıldı. Herkes her şeyi söyledi” dedi.

‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözünün artık lafta kalmayacağını aktaran Öztürk, “Hakikaten milli egemenlik tam da milletin önünde. Belediye başkanlarını biz seçiyoruz ve hiçbir problem olmuyor. 30-40 yıl belediye başkanları büyük bütçelerle tüm bölgenin ekonomisine, geleceğine yön verirken kimse rahatsız olmuyor. O zaman milletin iradesine saygı duyuyoruz. Cumhurbaşkanı seçimleri geldiği zaman ve bu 5+5 olmak üzere şartlı sadece iki sefer yapılabiliyor. 5 yıl görev alıyorsunuz, ikinci beş yıl millet isterse sizi yürütmenin başına getiriyor. Bakın üzerine basa basa söylüyorum yürütmenin başına getiriyor, yasamanın değil, yasama ayrı. Belediye meclisindeki farklı parti örnekleri gibi konsensüs sağlıyorlar birlikte. Demokrasiyi orada aslında içselleştiriyorlar. Gerçek manada bir bürokrasi cereyan ediyor aslında orada” şeklinde konuştu.

Başkanlık sistemini Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olsun diye istemediklerini dile getiren Nihat Öztürk, sistemin halka diktatörlük olarak pazarlandığını söyledi. Öztürk, “Başkanlık sistemi bir diktatörlük olarak halka pazarlıyorlar. Bu doğru bir şey değil, tam tersine bu demokratik kültürümüzü artıracak ve demokrasiyi millet tarafından tabana indirmiş olacak. Allah’ın izniyle de inşallah bundan sonraki süreçte millet, kim kendini yönetmesini istiyorsa ona rıza gösterecek. Yüzde 51 ile seçilecek bizi mi yönetecek deniyor bu çok saygısız bir şey. Yüzde 40 ile seçilen belediye başkanları çok rahat bizi yönetiyor, diğer yüzde 60 ne oldu diye sormuyor. Yıllarca yönetiyorlar. İş cumhurbaşkanlığı seçimlerine gelince hemen diktatörlük yakıştırması yapıyorlar. Biz bu sistemi Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olsun diye getirmiyoruz. Tam tersi Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 oyla Cumhurbaşkanı. Millet bunun hala farkında değil. 15 yıldan bu yana milletin Türkiye’nin siyasetine yön veriyor. Eğer bu sistem olmuş olsaydı, Recep Tayyip Erdoğan diktatör olsaydı iki dönem kalabilecekti. Bu çok önemli bir ayrıntı. Milleti resmen kandırıyorlar. Diktatör çıkaracak bu sistem diyerek insanları kandırıyorlar. Biz anlatacağız bunları. Milletin kararı başımızın üzerine.

“Atatürk kimsenin babasının malı değildir” diye konuşan Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, son olarak şunları söyledi:

“Biz her zaman demokrasiye inanmış, cumhuriyetin değerlerine inanmış, özellikle onların söylediği gibi yok cumhuriyet elden gidiyor, yok demokrasi, Atatürk elden gidiyor gibi bir şey yok. Türkiye’nin geçmişinde büyük insanlar var. Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, bunlar hep bizim Türk büyüklerimiz. Atatürk kimsenin babasının malı da değil, sığınacak bir şeyleri olmayınca ya cumhuriyete sığınıyorlar, ya da Atatürk’e sığınıyorlar. Bu da Atatürk’e yapılan bir haksızlıktır, çünkü Atatürk 80 milyonun büyüğüdür ve cumhuriyette 80 milyonun yönetim şeklidir. Herkes eteğindeki taşı döksün zamanla bunları daha çok konuşuruz. Bizim daha çok söyleyecek sözümüz var.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.