Özgür yerel basını anlattı « Hamle Gazetesi

Özgür yerel basını anlattı

Bu haber 06 Aralık 2017 - 0:18 'de eklendi ve 597 kez görüntülendi.

Gazetemiz Yazarı Özcan Özgür Muğla Türk Ocağı’nda ‘Yerel Basın ve Basın Özgürlüğü’ konulu konferans verdi. Özgür, Türkiye’de meslek odasına sahip olmayan tek mesleğin “gazetecilik” olduğunu belirtirken, “Baro gibi, Tabip Odası gibi odası olmayan bu mesleği Muğla’da 400’e yakın kişi yapıyor. Gerçekten bu işi yapan sayısı ise 100’ü geçmez” dedi.

Nazife Taşdelen

Gazetemiz Yazarı Özcan Özgür Muğla Türk Ocağı’nda ‘Yerel Basın ve Basın Özgürlüğü’ konulu konferans verdi. Özgür, Türkiye’de meslek odasına sahip olmayan teke yakın kişi yapıyor. Gerçekten bu işi yapan sayısı ise 100’ü geçmez” dedi.

Muğla Türk Ocağı Ocakbaşı Sohbeti’nde açılış konuşması Ocak Başkanı Hüseyin Akar yaptı. Akar, Muğla’da partiler üstü bir faaliyet ve çaba içinde olduklarını belirtirken, “Faaliyetlerimizle kültürümüzü, örf ve adetlerimiz yaşatmaya, birlik beraberliğimizin sağlanmasına katkı yapmaya çalışıyoruz. Ocakbaşı sohbetlerimizi düzenli olarak yapıyoruz. Bunun yanında kadınlarımıza dönük olarak Halk Eğitimle, İş Kur’la işbirliğinde kurslarımız oluyor” ifadesinde bulundu.

Başta öğrencilerin barınma sorunu olmak üzere Muğla’nın sorunlarının da ele alındığı sohbette Gazeteci-Yazar Özcan Özgür, basın özgürlüğü konusunda, ülkemizde sansürün resmen 1800’lü yılların sonun da uygulandığını, aynı şekilde 12 Eylül 1980’de de sansürün resmen yaşandığını belirtirken, “Artık resmen sansür uygulanmıyor. Otosansür var. Kendi kendimizi sansürlüyoruz. Bedelini öderseniz basın özgürlüğü var. Ben bir kere bedelini ödeyip o özgürlüğü 12 Eylül’de kullandım” dedi.

Özcan Özgür yerel gazetecilik konusunda ise günümüzde teknolojinin hızla geliştiğini ve Hamle’nin teknolojinin nimetlerinden yararlanan sayılı gazetelerden olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Teknoloji gelişiyor, ama gazetecilik geriliyor.36 günlük resmi ilan alan gazetenin bulunduğu ilimizde 190 sarı basın kartı sahibi olmak üzere 400 gazetecinin varlığından söz ediliyor. Bana göre bu işi gerçekten, hakkıyla yapan sayısı 100’ü geçmez. İl genelinde gerçek gazete sayısı da 10 kadardır. Gazeteler ajanslara bağımlı hale geldiler. Birbirine benzeyen, suya sabuna dokunmayan gazeteler olduk.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.