Özelleştirmede erteleme işçiyi durdurmuyor

Bu haber 21 Ocak 2014 - 20:14 'de eklendi ve 557 kez görüntülendi.

ozellestirme65161515Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri için daha önce 24 Ocak olan son teklif verme süresi 10 Nisana, Çatalağzı Termik Santrali için 5 Şubat olan son teklif verme süresi 21 Nisan’a uzatıldı. Ertelemeye tepki gösteren işçiler “Biz çocuk değiliz. Kandıramazlar. 24 Ocak’ta Ankara’dayız. Biz ihalenin ertelenmesini değil, iptalini istiyoruz.” dedi.
Özcan Özgür
Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri için daha önce 24 Ocak olan son teklif verme süresi 10 Nisana, Çatalağzı Termik Santrali için 5 Şubat olan son teklif verme süresi 21 Nisan’a uzatıldı. Ertelemeye tepki gösteren işçiler “Biz çocuk değiliz. Kandıramazlar. 24 Ocak’ta Ankara’dayız. Biz ihalenin ertelenmesini değil, iptalini istiyoruz.” dedi.
Muğla’nın Yatağan ve Milas ilçelerindeki üç termik santral ile bu santrallere kömür üretin maden tesisleri ve Ören Liman Alanı ihalesinin 24 Ocak’tan 10 Nisan’a ertelenmesi işçilerin Muğla’dan Ankara’ya yürüyüşünü durduramadı. Halen üç termik santral ve maden işletmelerinde “iş yerini terk etmeme” eylemi devam ederken, Ankara’dan gelen haber işçilerin sevincine değil, tepkilerine neden oldu. İşçiler Ankara’ya yürüyüşte kararlılıkların ortaya koyarken, ertelemenin ardından Maden İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçıl’ın Yatağan’ı arayarak “Sizi Ankara’da bekliyoruz.” dediği, buna karşılık Tes İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Kumlu’nun “İhale ertelendi, bu eylemi yapmaya gerek yok. Ankara’ya gelmeyin” dediği öğrenildi.
İKİ ŞUBE BAŞKANI KARARLI
Erteleme kararı ile ilgili değerlendirmede bulunan Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ve Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, “Biz çocuk değiliz. Kandıramazlar. 24 Ocak’ta Ankara’dayız. Biz ihalenin ertelenmesini değil, iptalini istiyoruz.” diyerek şunları söyledi:
“24 Ocak’ta Ankara’da olacağız. İhalenin iptalini isteyeceğiz. Hükümet erteleme kararı almış bulunuyor. Niyetleri belli, Akıllarınca bizi seçimden sonra halledecekler. Bizi kandıramazlar. Perşembe Yatağan’dan Muğla’ya, oradan Ankara’ya geçecektik. Ankara’ya daha çabuk gideceğiz. Muğla yürüyüşünü kaldırdık. 23 Ocak Perşembe günü santralin önünden Yatağan kavşağına yürüyeceğiz. Oradan otobüslere bineceğiz. 24 Ocak günü Ankara’da Sayıştay’ın önünde olacağız.”
Tes İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Kumlu’nun tavrı ile ilgili sorumuza yanıt veren Tes İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, “Bu konuda bildiğimiz Maden İş Sendikası Genel Başkanı ile Tes İş Sendikası Genel Başkanı’nın bizim Ankara’ya yürüyüp yürümememiz ile ilgili toplantı halindeler. Oradan olumsuz bir karar çıkacağını sanmıyorum. Biz Muğla’da iki şube başkanı bütün kararları tek şube gibi aldık. Kararlıyız ve hükümetin ihale ertelemesi bizim kararlılığımızı ertelettiremez. 24 Ocak’ta Ankara’dayız” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.