Özel İdare’nin Yakıtı Kime Verildi?

Bu haber 21 Temmuz 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.181 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Geçen hafta iki nemli soru gündeme oturdu;

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir: CHP’li Büyükşehir cezalandırılıyor mu?

Gazeteci Kenan Gürbüz: Özel İdare’nin tonlarca yakıtı kime verildi?

Bu çok önemli iki sorunun yanına bir soruda ben koyayım:

Yerel seçimden önce Muğla Valiliği tarafından oluşturulan “Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu”nda, valinin belirlediği il bürokratlarının yanında belediyelerin temsilcileri de bulunuyor. O komisyonda Muğla Belediyesi’ni temsilen bugün Belediye Başkanı Osman Gürün’ün Başdanışmanı oldan Yavuz Kayı var mıydı yok muydu?

Çünkü merak ediyorum, komisyonun kararlarına; örneğin MELSA’nın içi boşaltılarak Büyükşehir’e devri yapılırken neden itiraz edilmedi?

xx        xx        xx

Önce Kenan Gürbüz arkadaşımızın sorusuna bakalım. Kenan arkadaşımız “Özel İdare’nin tonlarca yakıtı kime verildi?” diye sormuş.

Kenan Gürbüz sıradan bir insan değil. Kendisi Muğla il merkezinde sayılı birkaç iyi gazeteciden biri. Bu soruyu sorduğuna göre elbette ve mutlaka yanıtını da biliyor olmalı!

Haberinde Muğla’nın Büyükşehir olmasının ardından kapatılan İl Özel İdaresi üzerinden yürütülen kavganın sürdüğünü belirten Kenan Gürbüz şöyle devam etmiş:
Özel İdare’ye ait tonlarca yakıt kime verildi?

Özel İdare’nin depolarındaki kırtasiye malzemeleri ve tüketim maddeleri kime teslim edildi. Teslim işlemi için tutanak tutuldu mu? Bazı depoların anahtarlarını kim değiştirdi?

Yeni kurulan Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na kapatılan Özel İdare’den bir toplu iğne bile verilmediği doğru mu?

Anlaşılan İl Özel İdaresi’nin malları yağmalanmış diyemeyeceğim, ama galiba “Batan geminin malları” gibi paylaşılmış!

xx        xx        xx

Özel İdare’nin malları, alacak ve borçları kimlere, nasıl paylaştırıldı, nasıl devredildi?

Yerel seçim yapılalı neredeyse beş ay oluyor. Ama İl Özel İdaresi’nin tasfiyesinin tartışması sona ermiyor.

Bunun bir dökümü olmalı. Kapanan İl Özel İdaresi’nin ilgililerinden almaya çalıştık.

O zaman “Biz veremeyiz. Ama dökümü görmelisiniz. Devir teslim komisyonundan alabilirsiniz.” yanıtı almıştık.

Sonra birkaç kere bu köşeden çağrıda bulunduk. Muğla Valisi M. Hakan Güvençer tarafından oluşturulan Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun paylaşım dökümünü açıklamasını istedik.

Yanıt gelmedi. Sanki orada, karşımızda bir duvar var!

Muğla’ya Hizmet Vakfı’nı merak ettiğimiz gibi o duvarın arkasını ve komisyonda kimlerin yer aldığını çok merak ediyoruz.

xx        xx        xx

Tabi Kenan Gürbüz arkadaşımızın haberinin ilerleyen satırları oldukça ilginç…

Şöyle devam ediyor:

“Mailde, Muğla Valiliği İl Özel İdaresi’ne ait mal ve malzemelerin ‘Yangından mal kaçırırcasına’ Büyükşehir Belediyesine teslim edildiği de iddia ediliyor.

Pardon… Anlayamadım…

Kenan Gürbüz manşet haberinde “Yeni kurulan Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na kapatılan Özel İdare’den bir toplu iğne bile verilmediği doğru mu?” diye sorarken, İl Özel İdaresi’ne ait mal ve malzemelerin ‘Yangından mal kaçırırcasınaBüyükşehir Belediyesi’ne teslim edildiğinin iddia edildiğini söylüyor.

Kim iddia ediyor?

Bir haber ajansı da Büyükşehir Belediyesi Başdanışmanı ve MELSA Müdürler Kurulu Başkanı Yavuz Kayı’nın açıklamalarına dayanarak Valiliğin malları kaçırdığı iması yaratmıştı!

Artık bu Vali M. Hakan Güvençer mi olur, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı mı olur birinin çıkıp gerçek ne ise onu açıklama zamanı gelmedi mi?

Boğazımıza kadar dedikoduya gömüldük. Her yerden kokular geliyor!

xx        xx        xx

Kenan arkadaşımız haberinde “Valilik olayı soruşturmalı” diyor.

Habere göre, Kenan arkadaşımıza gelen mailden anlaşıldığı kadarıyla komisyonda görev yaptığı anlaşılan görevli, “Mal Paylaşımı” işleminin bir oldubittiye getirildiğini öne sürerek, “Muğla Valisi veya görevlendireceği bir ekip mal paylaşımı işlemini soruşturmalı” önerisinde bulunuyormuş.

İlginç ve hatta manidar…

Bilindiği gibi Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu Valilikçe oluşturulmuş bir komisyon. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulmuş değil. Ki bu komisyon oluştuğunda ortada Büyükşehir de yoktu.

Şimdi Valilikçe oluşturulmuş komisyonun işlemlerinin yine Valilikçe oluşturulacak bir ekip tarafından incelenmesi isteniyor.

Hadi gel buradan yak” diye bir söz vardır. Buraya denk geliyor…

xx        xx        xx

Benim merak ettiğim ise MELSA

MELSA bir Muğla İl Özel İdaresi kuruluşu idi. Valilik Muğla’ya Hizmet Vakfı da bu kuruluşun küçük ortağı idi… MELSA’nın yeni Başkanı Yavuz Kayı’nın açıklamalarından anlaşıldığı kadar küçük ortak senelerce MELSA’yı sömürmüş. Anasına dokunmasa da danasını götürmüş.

Şimdi o küçük ortak; Muğla’ya Hizmet Vakfı miras yedi gibi MELSA’nın yerine kurulan MUÇEV’in iki büyük ortağından biri… Hatta patronu gibi…

Dün danasını götürürken bugün anasını mı götürecek?

Benim asıl merak ettiğim ise İl Özel İdaresi kapanınca Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen MELSA’nın devir tesliminde kim bulundu. O kim ise o zaman neyi teslim aldığını görmedi mi?

xx        xx        xx

Geçenlerde Menteşe Belediye Meclisi toplantısını izledim. Gündem maddelerinden birisi yeni motorlu araç alımı idi… Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ilk meclis toplantısının gündem maddelerinden biri motorlu araç alımı idi…

Anlamakta güçlük çekiyorum. Büyükşehir Belediyesi faaliyete geçtiğinden beri belediye çalışanları belediyeye ait otomobillerle Muğla sokaklarında fink atıyorlar. O kadar çok nerelere gider gelirler anlamak zor…

Muğla İl Özel İdaresi’nden, kapanan belde belediyelerinden devredilen araçlar nasıl paylaştırıldı merak eden yok mu?

xx        xx        xx

Bu yazıma mahsus son bir soru:

Muğla’ya Hizmet Vakfı gerçekten Muğla’ya hizmet mi ediyor? Bu güne kadar hangi hizmetleri etmiştir? Yoksa Muğla, Muğlalılar Muğla’ya Hizmet Vakfı’na mı hizmet ediyor?

AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden 19 Temmuz Cumartesi günü bir tivıtır sohbetinde “Hak hakikat konjonktürel değildir. HAK’ka ve Halk’a hesap vereceğiz.” diyordu….

Bu sözün üzerinde duracağız tabi… Bakalım sorulara yanıt veren olur mu?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.