Özden Asya Parlamenterlerini ağırladı

Bu haber 23 Mart 2015 - 0:21 'de eklendi ve 828 kez görüntülendi.

ozdennnTBMM’nin ev sahipliğinde, Komisyon Başkanlığını Asya Parlamenterler Asamblesi Türk Gurubu Başkanı AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in yaptığı Asya Parlamenter Asamblesi (APA) Siyasi İşler Daimi Komitesi Toplantısı,19- 20 Mart tarihlerinde Ankara Hilton Otel’de gerçekleşti. Toplantıya 12 Asya ülkesinden 46 katılımcı ve TBMM Başkanvekili Sadık Yakut da katıldı.

Haber Merkezi

TBMM’nin ev sahipliğinde, Komisyon Başkanlığını Asya Parlamenterler Asamblesi Türk Gurubu Başkanı AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in yaptığı Asya Parlamenter Asamblesi (APA) Siyasi İşler Daimi Komitesi Toplantısı,19- 20 Mart tarihlerinde Ankara Hilton Otel’de gerçekleşti. Toplantıya 12 Asya ülkesinden 46 katılımcı ve TBMM Başkanvekili Sadık Yakut da katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, günümüzdeki sorunların çözülmesi ve fırsatların değerlendirilmesinde bölgesel ve küresel işbirliği ve eşgüdümün öneminin sürekli arttığına dikkat çekerek, “Bugün, daha henüz başında olduğumuz 21. Yüzyılın ‘Asya’nın yükselişi’ yüzyılı olacağını söylemek mümkündür. Asya kıtasında da aynı yönde adımlar atan ülkemiz, bu kapsamda 2010 yılından bu yana Çin, Endonezya, Güney Kore, Malezya ve Singapur ile ilişkilerini stratejik düzeye yükseltmiştir” dedi.

Asya Parlamenterler Asamblesi Türk Başkanı AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden de, Asya kıtasının son zamanlarda hızla yükselen gücü ile dengelerin değişmesine neden olduğunu belirtti ve Asya’nın kalkınma modelinde batı modelinin tersine insan odaklı ilkenin yer almasını gerektiğini ifade etti.

AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden ev sahibi olarak yaptığı konuşmada, Asya’nın geleceğinin anahtarının şûra, yani bir danışma meclisi olduğuna dikkat çekerken, “Danışma Meclisi’nde kendi meselelerimizi, sorunlarımızı konuşma zeminini oluşturmalıyız. Kendi meselelerimiz, kendi geleceğimiz üzerine tartışarak, hep birlikte çözüm üretme yeteneğimizi geliştirmeliyiz.” diyerek şöyle devam etti:

“Bugün coğrafyamızın en mühim siyasi teşkilatlanması olan Asya Parlamenter Asamblesi’nin gelecekte Asya’da demokrasinin kalesi olacak Asya Parlamentosu’nun da bir modeli olduğunu düşünüyorum. Kurulacak olan bir Asya Parlamentosu, bütünleşme yolunda en büyük bir adım, en müşahhas bir ilerleme, en kuvvetli bir temel olabilir. Asya’nın yeni bir medeniyet kurma iddiası vardır, olmalıdır. Asya’dan yükselen bu yeni medeniyet anlayışının tüm dünyaya örnek olmasını ve masum milletlere bir numune teşkil etmesini istiyorsak, bu ilkelerin temelleri kadim geçmişimizden insanı ve doğayı önceleyen, Hak ve Hakikati üstün tutan bir anlayıştan beslenmesi gerekir. Çocukların öldüğü ve öldürüldüğü bir dünyada, hiç kimse masum değildir, bu koşullarda hiç kimse de sürdürülebilir barış ve refahtan söz edemez. Sadece geçtiğimiz yıl Suriye’deki savaşta, 17 binden fazla çocuk hayatını kaybetti, 375 bin çocuk yaralandı, 19 bin çocuk en az bir organını kaybetti. Geçtiğimiz yıl, Filistin’in sadece Gazze Şeridi’nde, en modern ve ölüm saçan silahların doğrudan hedefi olarak 490 çocuk katledildi, 3 bin çocuk yaralandı. Çok açık söylüyorum; yaşlı genç sivil insanların hedef alınmasına, nesli yok etmek amacıyla doğrudan anne ve çocukların katledilmesine sessiz ve tepkisiz kalanlar, bu insanlık suçuna alenen ortak olmaktadır. Evet, artık bu haksız ve hakikatsiz düzenin değişmesi gerekmektedir. Biz Asya’da, az önce de üzerine basarak vurguladığım şekliyle, birlik ve ittihat içinde olursak vicdanların ve insaniyetin sesi olmayı beraberce başarabiliriz.”

APA Genel Sekreteri Masoud Eslami de Asamblenin zor görevlerle karşı karşıya olduğuna işaret etti. Ortadoğu’daki gelişmelere de değinen Eslami, DAEŞ terörü, İsrail zulmü ve terör ayrım gözetmeksizin masum insanları mağdur etmektedir. Terör tüm dünyada güvenlik tehdididir. Özellikle Filistin konusunda barışın tesisi, adalet ve hukukun üstünlüğü gibi konular toplantıda önceliğimizdir” değerlendirmesinde bulundu.

APA’nın Asya Parlamentosuna dönüşmesi için taslak karar alındığını söyleyen Eslami, Asya ve ötesi başlığı altında hükümetler ve STK’nın katkıları ile bir halkla ilişkiler kampanyası yürütüleceğini söyledi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.