Özden, APA siyasi işler komite toplantısına ev sahipliği yaptı

Bu haber 17 Mayıs 2014 - 0:24 'de eklendi ve 566 kez görüntülendi.

AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden, 10 ülkeden 19’u parlamenter olmak üzere 34 katılımcıya Ankara’da Asya Parlamenterler Asamblesi (APA) Siyasi İşler Komite Toplantısına ev sahipliği yaptı.

Haber Merkezi

Asya Parlamenterle Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve Asya Parlamenterler Asamblesi Siyasi İşler Komite Başkanı AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden, 10 ülkeden 19’u parlamenter olmak üzere 34 katılımcıya Ankara’da Asya Parlamenterler Asamblesi (APA) Siyasi İşler Komite Toplantısına ev sahipliği yaptı.

Konuşmasına Manisa’nın Soma İlçesindeki maden ocağında meydana gelen trafo patlaması ve bunun sonucu vatandaşlarımızın ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getiren, AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden, “Manisa’nın Soma İlçesi’nden gelen acı haber ile milletçe sarsıldık. Bunun üzüntüsü içindeyiz. Böyle vakaların bir daha tekrarlamamasını diliyoruz. Hayatını kaybeden madenci kardeşlerimize Allah’tan rahmet ve kederli ailelerine de başsağlığı ve sabır diliyorum” dedi.

Asya ile olan ilişkilerimizin çok eski tarihlere dayandığını söyleyen Milletvekili Özden konuşmasına şöyle devam etti:

“Asya ülkeleri Türkiye ile derin bir geçmişi bulunması nedeniyle ilişkilerimizde ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Osmanlı döneminde 1471 yılında Malezya ile ilk ticaret anlaşması imzalanmış, 1800’lü yıllarda Singapur’da konsolosluğumuz açılmıştır. Son yıllarda Asya ülkeleri ile olan üst düzey ilişkilerimizde önemli bir artış olmuştur. Son on yıl içinde Türkiye ve Asya ülkeleri arasında Devlet Başkanı düzeyinde 12, Başbakan düzeyinde 33 ve Dışişleri Bakanları düzeyinde ise 27 adet ziyaret gerçekleşmiştir. Ayrıca Türk Hava Yollarının da Asya bölgesinde 70’e yakın noktaya sefer düzenliyor olması Türkiye ve Asya ülkeleri arasındaki yakınlaşmanın bugün geldiği noktayı göstermektedir. Asya ülkeleri olarak siyasi ve ekonomik alanda bizi birlikte hareket etmeye teşvik eden geniş bir ortak tarihi ve kültürel zemine sahibiz. Bu zemini sadece ikili ilişkilerimiz için değil aynı zamanda çok taraflı işbirliğimizi güçlendirmek için de değerlendirmek istiyoruz. Bu nedenle, ASEAN, Trans Pasifik Ortaklığı ve Asya’daki bölgesel oluşumlarda aktif bir şekilde yer almak önceliklerimiz arasındadır.’’

Siyasi İşler Komite Toplantısının önemine değinen AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden, “Çağımızın küresel sorunları karşısında kendi konularımızı konuşma ve sorunlarımıza çözüm üretme kapasitesi oluşturmamız gerekmektedir. Bu yeteneği kazanmamız için de öneri ve modeller geliştirmemiz elzemdir. Gerçekleştirmekte olduğumuz komite toplantısı bu yönde atılmış önemli adımlardan birini teşkil etmektedir. Tüm uluslararası platformlarda dile getirmeye özen gösterdiğimiz bir diğer önemli konu ise Suriye’de yaşanmakta olanlardır. En büyük temennimiz, Suriye’de uzun zamandır devam eden iç savaşın ve masum insanların yaşadığı acının bir son bulmasıdır. Bunun yanı sıra, Ukrayna’da yaşananlar nedeniyle her gün can ve mal kaybı haberleri almaktayız. Umuyoruz ki, Ukrayna’daki kriz de daha fazla büyümeden sona erer” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.