Özcan Özgür’ün Yazısı Köşesinde değil

Bu haber 10 Ekim 2018 - 1:25 'de eklendi ve 1.423 kez görüntülendi.

Gazetemiz Yazarı Özcan Özgür‘ün köşesinde bugün CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban‘ın, hakkında Yeniasır Gazetesi‘nde çıkan bir haber üzerine Özgür tarafından yapılan sorgulama karşısında mahkeme kararı ile yayınlanmasını istediği tekzip metni yer aldığından yazısına yer verilemedi.

Haber Merkezi

Gazetemiz Yazarı Özcan Özgür’ün köşesinde bugün CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’ın, hakkında Yeniasır Gazetesi‘nde çıkan bir haber üzerine Özgür tarafından yapılan sorgulama karşısında mahkeme kararı ile yayınlanmasını istediği tekzip metni yer aldığından yazısına yer verilemedi.

CHP Milletvekili Alban daha önce kendisiyle ilgili yazı karşısında düzeltme/açıklama göndermiş ve Özcan Özgür‘ün köşesinde yer almıştır. Ancak Alban, düzeltmenin yayınlanış biçiminden tatmin olmayıp, yeniden tekzip yayınlanmasını istedi.

Özcan Özgür, bu köşesinde yayınlanamayan “Büyükşehir Belediyesi İflas Eder Mi?” başlıklı yazısında, Büyükşehir Belediyesi yatırımları ile ilgili haberleri ele aldı. Yazısını “Bianet’teki haber, iflasın eşiğine gelen belediyelerin ayak sesleri gibi geldi bana… Böyle bir ihtimal “Var” demek mümkün değil. Çünkü henüz bu konuda açıklama yapmış bir belediye başkanı ve sendikacı yok diyecektim, Milas’tan haber geldi; AK Parti İlçe Yönetimi Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın 3 aydır maaşları ödeyemediğini açıkladı…” veya “Beni arkamdan ittirdiler” demesin…” diye noktalayan Özgür, şu görüşlere yer verdi:

Büyükşehir Belediyesi İflas Eder Mi?

Özcan Özgür

Dünkü yazımda “Büyükşehir Belediyesi İflas Eder” ifadesinde bulunduk. Eder mi?

Eder tabi… Geliri giderini karşılayamaz hale gelirse, borçlarını ve çalışanlarının maaşlarını ödeyemez duruma düşerse ne olur?

Şükürler olsun ki Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin iflası filan söz konusu değil…

Yine de tabi düşmez kalkmaz bir Allah‘tır!

Orhan Çakır‘ın belediye başkanlığında Muğla Belediyesi Basın Halkla İlişkiler de görevliydim. Belediye hemen hemen yukarıdaki yanıtını vermediğim soruya neden olan durumun eşiğine gelmişti.

Kadrolular maaşlarını alabilirken, mevsimlik işçilere maaş ödenemiyordu. Çalışanların konsensüsü ile herkes yarım maaş alıp, mevsimliklerin de cebine para girmesi sağlanmıştı. Bir seferinde iyice sıkışılmıştı ki, Başkan Çakır eşinin bileziklerini, ziynet eşyalarını bozdurmuştu…

O günler dayanışma içinde aşılmıştı…

xx           xx            xx

Sanıyorum 2001 yılıydı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de başkanlığının ilk yılında sıkıntı yaşar gibi olmuştu…

O günlerde Türk Belediyeler Birliği Başkanı ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Türkiye`deki belediyelerin zor durumda olduğunu söylemişti. Durak, 3 bin 216 belediyenin iflas ettiğini, hatta kapısına kilit vurma durumuna geldiğini açıklamıştı. Ama o zaman kapısına kilit vuran belediye başkanı oldumu anımsamıyorum.

Bu günlerde yine 2000’li yıllarda olduğu gibi, belediyeler için tehlike çanlarının çaldığı söyleniyor.

28.09.2018 tarihli Bianet‘te (https://m.bianet.org/bianet/siyaset/8677-belediyeler-iflas-etti-calisanlar-ayakta) yer alan haber şöyleydi:

Önceki gün Yuvacık Belediyesi’nde gerçekleşen iş bırakma eyleminden sonra bugün de Değirmendere Belediyesi işçileri iş bırakıyor. Belediye-İş 2 No.lu Şube üyesi 135 işçi, bugün saat 05.00’de Belediye Garajında toplanıp tepkilerini ortaya koyacak. Sendika Şube Başkanı Bayram Özkan, eylemin bir hafta sürebileceğini söyledi.

Hizmet-İş Sendikası’nın örgütlü bulunduğu Suadiye Belediyesinde de, aylardır yarım maaşla yetinmek zorunda bırakılan belediye işçileri bu ay hiç maaş alamadı. Hizmet-İş Şube Başkanı Mustafa Taştekin, kişi başına 3-5 milyar lira birikmiş alacağı bulunan isçilerin eyleme ve mahkemeye başvurmaya hazırlandıklarını söyledi.

Mali sıkıntı içindeki Gölcük Belediye Meclisi de, yarın saat 15.00de yapacağı olağanüstü toplantıda kredi sağlaması için Başkan İsmail Barış’a yetki verecek. Meclis, kamu ve özel bankalar ile özel şirket ve şahıslardan kredi alınması konusunu ele alacak.

xx           xx            xx

Bianet’teki haber, iflasın eşiğine gelen belediyelerin ayak sesleri gibi geldi bana…

Böyle bir ihtimal “Var” demek mümkün değil. Çünkü henüz bu konuda açıklama yapmış bir belediye başkanı ve sendikacı yok diyecektim, Milas‘tan haber geldi; AK Parti İlçe Yönetimi Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın 3 aydır maaşları ödeyemediğini açıkladı… Bu konuyu ayrıca ele alırız.

Bakmayın siz Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin kendisini “yatırım şampiyonu” ilan ettiği haberlere… Ki o şampiyonluğu da ayrıca ele alırız…

Gerçek olan şu ki; son günlerde çıkan haberler hiç iç açıcı değil. Hele Birgün Gazetesi‘nden Nurcan Gökdemir‘in (nurcangokdemir@birgun.net @nurcangokdemir) haberi oldukça düşündürücü. Haberin spotu şöyle:

Yerel seçime aylar kala başta AKP’liler olmak üzere yerel yönetimlerin Hazine‘ye olan borçları hız kesmeden artıyor. ‘En borçlu belediye’ 6 milyar lira ile AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi oldu.

Şimdi AK Partililer buna bozulur. Bozulmayın, habere göre ikinci sırada MHP’li, üçüncü sırada CHP’li denmiş, ama AK Partili Belediye ve dördüncü sırada da CHP’li bir büyük şehir belediyesi var…

Evet CHP’li belediye, Muğla Büyükşehir Belediyesi…

xx           xx            xx

Yazıya Orhan Çakır‘ın başkanlığındaki Muğla Belediyesi‘nde yaşanan sıkıntı ile başladık, Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin en çok borçlu belediyeler içinde dördüncü sırada olduğu haberine geldik….

Buradan yola çıkıp, “Büyükşehir Belediyesi maaşları ödeyememekle karşı karşıya mı?” diye soranlar olursa, Allah göstermesin şimdilik böyle bir şey yok. Umarım Menteşe‘de de yoktur…

Olursa ne olur, diyenler olursa, zor olur…

Çünkü ben Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Orhan Çakır zamanındaki gibi; işvereni, iş göreni ile, sendikasıyla bütünleşmiş “ideolojik” bir belediye olduğunu; zor günlerde “dayanışma” içine girebileceklerini sanmıyorum…

Ancak kimse kaygılanmasın, siz benim dünkü yazıma “Büyükşehir Belediyesi İflas Eder Mi?” başlığı attığıma da bakmayın, şu anda böyle bir olumsuzluk yok. “O zaman bu yazılara ne gerek var?” değil mi?

Gelişmeleri paylaşıp, durum tespiti yaparak, sorgulamada bulunuyoruz. Hepsi bu…

Dünkü yazımda da belirttim, Dünya Bankası‘na toplamda 82 milyon 950 bin Euro daha borçlanmışız… Ülkenin en borçlu belediyeler sıralamasında dördüncü sırada yer almışken, yeni borçlanmaların sırası mı?

Hatırlayan olur mu bilmem; Başkan Gürün mülga Muğla Belediye Başkanı olarak seçildiğinde kaç sene tek çivi çakmamış, elde avuçta ne var satmıştı… Açık pazar yerindeki dükkanlar da gidiyor diye korkmuştuk!

Başkan Gürün o günlerde “Ne yapalım önceki yönetimden kalan borçları ödüyoruz” derdi… Sonra da “Devlete vergi, sigorta borcumuz yok” diye övünürken, vergi sigorta borçlarına af gelmişti…!

xx           xx            xx

Gelelim en borçlu belediyelere… Nurcan Gökdemir‘in haberinde yer alan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 20 Eylül tarihli Hazine Alacak Stoku verilerine göre, Hazinenin kamu kuruluşları ve özel kuruluşlardan haziran ayında 17,5 milyar TL olan alacağı iki ayda 20,6 milyar TL’ye çıkmış…

Hazine alacak stoku içerisinde en yüksek pay 12,4 milyar TL ile yerel yönetimlerin borçlarından oluşmuş. Hazine alacaklarından 18 Ağustos itibarıyla toplam 1,1 milyar TL tahsilat yapılabilmiş.

Rakamlara bakıp, sakın panik yapmayın. Kriz yok… En büyük borçlu belediyeler ise şöyle sıralanmış;

AK Partili Kocaeli Belediyesi 6 milyar TL; MHP’li Adana BB 1,2 milyar TL; (Ben rakamlara bakarak sıralamayı değiştirdim.) AK Partili Bursa BB 445 milyon artı BUSKİ 179 milyon TL; CHP’li Muğla BB Su ve Kanalizasyon İdaresi 669 milyon TL; AK Partili Sakarya BB 445 milyon TL; AK Partili Ankara BB 438 milyon TL artı EGO 341 milyon TL artı ASKİ 304 milyon TL; AK Partili Gaziantep BB Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü 426 milyon TL; AK Partili Antalya BB 271 milyon TL artı ASAT 18 milyon TL; Aydın BB Su ve Kanalizasyon İdaresi 163 milyon TL.

Tablonun maşallahı var… AK Partili belediyeler hadi iktidara güveniyor, acaba CHP’li Muğla Belediyesi neyine güveniyor?

Üstelik borçlu olan MUSKİ, her gün suya zam yapan MUSKİ… 669 milyon TL’nin üstüne 82 milyon 950 bin Euro‘yu koydunuz mu ne yapıyor? Bizim paramızla 583 milyon 906 bin TL artı 669 milyon TL… Hesabım zayıftır, toplamda yaklaşık 1 milyar 252 milyon 906 bin TL yapıyor sanırım…

xx           xx            xx

Bu rakamlar ve piyasaların kararsızlığı karşısında “Borçlanmanın sırası mı?” diye sormak gerek…

Üstelik büyükte olsa bir şehir belediyesinden söz ediyoruz. Ve üstelik 6 ay sonra yerel seçim var. 82 milyon 950 bin Euro gibi bir borçlanma gerekiyorsa da seçim sonrasına bırakılması şık olurdu…

Belki siz seçilmeyeceksiniz ve yeni yönetim ise yeniden borçlanmadan çıkış bulacaktı… Belli mi olur…

İşin acı yanı bir iflas söz konusu olursa dolaylı olarak Muğla iflas etmiş olacak…

Ki su parası tahsilatına güvenerek, Muğla adına borçlanmış bulunuyorsunuz…

İhtimal bu ya, sizden sonra da gelen memleket için tek bir çivi çakmadan “Ne yapalım Osman Gürün’ün bıraktığı borçları ödüyoruz” der artık…

Bunları söyleyelim de Başkan Gürün‘ün karşısına çıkıp aday olduklarını söyleyenler de, adaylık başvurusu yapmadan önce neyle karşılaşacaklarını bilsinler… Kaza ile de olsa yeni seçilen, karşılaşacağı durumda “Bu kadarını bilmiyorduk” veya “Beni arkamdan ittirdiler” demesin…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat ÖZTEPE 10 Ekim 2018 / 09:48

Gocuman ; Nihayet yazınızı yakaladım. Zira Sizin yazınızı kahvaltı eder gibi ararım da. Tebrik ediyor, esenlikler temenni ediyorum. sevgi ve saygı.