Özata’dan çarpıcı açıklamalar 

Bu haber 02 Haziran 2015 - 0:50 'de eklendi ve 693 kez görüntülendi.

ozatadancarpici5611651556Türk Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı ve Türkiye Kamu Sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata, Kamu-Sen İl Binasında basın açıklaması düzenledi.

Hafize Ataseven

Türk Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı ve Türkiye Kamu Sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata, Kamu-Sen İl Binasında basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada konuşan Özata, “2006 yılından beri yetkili olduğumuz Muğla’da tekrar yetkili sendika olduk. Ancak bu yılki sendikal mücadele diğer yıllara göre çok farklıydı. Etik kurallarına ve sendikal metotlara uymayan yöntemler kullanıldı.” dedi.

Kurulduğu günden bu yana Türk Eğitim-Sen’in hem genel merkez düzeyinde hem de Muğla şubesi olarak üye sayısının sürekli artmakta olduğunu ve büyümelerinin bir şekilde önünü kesmek için mücadelede bulunanlar olduğunu iddia eden Özata açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Öncelikle eğitim çalışanlarına bireysel menfaat vaat ettiler. Bu yetmedi 6528 sayılı yasa ile hem idarecilerin kazanılmış haklarını elinden aldılar hem de stajyer öğretmenlere mülakat getirerek eğitim çalışanlarını endişe ve korkuya sevk ettiler.  Bu da yetmedi. Her türlü ölçüsüz, insafsız teknik ve yöntemler kullanılmaktan çekinmediler. Biz de bu yapılan davranışlarının sendikal etikle bağdaşmadığını beyan ettik. Hatta Eğitim Bir Sen Muğla Şube Başkanı’ na zaman zaman bu durumları da ilettik. Bizim şahıslarla işimiz yok. Kimsenin şahsiyetini rencide etmek gibi bir anlayışımız asla olmaz. Biz sendikal rekabetin düşmanlığı, ötekileştirmeyi değil kaliteyi getirmesini istiyoruz.”

Eğitim Bir Sen Muğla Şubesi hakkında çarpıcı iddialarda bulunan Özata konuşmasına şöyle devam etti:

“Sizlere sormak istiyorum, zikredeceğim olayları hangi ahlaki anlayışın içine sığdırabiliriz?  Kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Yatağan ilçesi Bozarmut İlkokulu öğretmeni üyemiz Seba Zorlu doğum izninde iken maliyeden bir imzan eksik diye birileri tarafından telefonla aranmış ve kendisi de izinde olduğunu imza atmaya gelemeyeceğini ama önemli bir durum ise esnaf olan eşi ile görüşmeleri gerektiğini beyan etmiştir. Daha sonra diğer sendika yetkilileri eşinin yanına gelerek maliyeden imza eksik diye sendikamızdan çekildiğine dair istifa formu ve diğer sendikaya üyelik formu imzalatılmıştır. Üyemizin istifa etme nedenini sorduğumuzda istifa etmediğini beyan etmiştir. Yapılan araştırma da bu durum ortaya çıkmıştır. Konu ile ilgili yasal girişimimiz devam etmektedir. Dolayısı ile gerçeğe aykırı beyanda bulunularak kendi imzası olmadan bir üyemizin sendikamızdan istifa ettirilip ve başka bir sendikaya üye yapılması hangi etik kurallarda yazılıdır?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
hasan bal 02 Haziran 2015 / 09:42

eğitim bir-senin bu yıl belirlenen sendika üye sayılarında artış var. bu artışı nasıl sağladı acaba! … bana göre gönül rızasıyla değil…

MUĞLALI 02 Haziran 2015 / 16:39

Türk Eğitim Sen nin üyelerine başka sendikalardan yapılan tekliflere ”Size de ahlaksız teklifte bulundular mı? diye soran hangi sendikanın başkanı ki çıkıp etikten bahsediyor

Orçun KESKİN 02 Haziran 2015 / 18:58

Bizim abdestimizden suphemiz yok TES Mugla iddialarinizi ispatlamakla yükümlüsünüz.