Özata’dan Adnan Çevik’e destek

Bu haber 24 Eylül 2019 - 12:04 'de eklendi ve 1.649 kez görüntülendi.

Türk Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı Mürsel Özata, geçtiğimiz hafta içinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlük Yardımcılığı görevinden alınan Prof. Dr. Adnan Çevik’e yaptığı açıklama ile destek verdi. Özata açıklamasında, “Uzun yıllardan beri çok yakından tanıdığımız Prof. Dr. Adnan Çevik, vatanseverliğinden asla şüphe edilecek bir insan değildir. Adnan Çevik sığ siyaset ile uğraşmayan entelektüel derinliği olan bir bilim insanıdır” ifadelerine yer verdi.

Kadir Tamer

Geçtiğimiz hafta Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek tarafından rektör yardımcılığı görevinden alınan Prof. Dr. Adnan Çevik’e Türk Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı Mürsel Özata’dan destek geldi.

Türk Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı Mürsel Özata, yaptığı basın açıklaması ile geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmenin ardından ortaya atılan iddiaların Prof. Dr. Adnan Çevik’i itibarsızlaştırmaktan ibaret olduğuna dikkati çeken Özata, “Geçen hafta Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde Prof. Dr. Adnan Çevik’in rektör yardımcılığı görevi sona erdi. Tabi ki tüm kurumlarda olduğu gibi yönetim kademelerinde bu ve buna benzer tasarruflar kurum amiri tarafından kullanılabilir. Ancak bu işlemlerin Türk Devlet geleneğine uygun, kurumun ve şahısların itibarını zedelemeyecek şekilde ve kurum içi iletişimle olması gerekirken kamuoyuyla paylaşılması ve hatta çok çeşitli spekülasyonlara ve kişilik haklarını yaralayacak şekilde paylaşılması bizi son derece üzmüştür. Sayın Rektör bu görev sonlandırma olayını kamuoyuyla aşağıdaki ifadelerle paylaşmıştır: ‘Muğla ancak üniversitesi ile bütünleştiğinde marka bir şehir olabilir. Bu şehri bir yıldız gibi gökyüzüne konduracak füze ise MSKÜ dür. Üniversitemizin dedikodudan, statik, politik, derinliksiz sığ algılardan uzak olması ve hedefe kilitlenmesi ile ancak bu sonuca varılabilir. Üniversite yönetiminden tüm çalışanlarına kadar herkesin vatan sevgisini taşıması şarttır. Üniversite-şehir entegrasyonu olmazsa olmazımızdır. Son bir yılda tüm geri çekmelere rağmen çok işler başardık. Artık yenileniyor ve yeni hedeflere doğru ilerliyoruz. Bizi geri çeken her türlü etkenden kurtulmaya kararlıyız. Pranga olanlara tahammülümüz yok. Çalışan ama çok çalışanlar ise yol arkadaşımız olacaktır.’ Öncelikle bu ifadelerde “artık yenileniyor ve yeni hedeflere doğru ilerliyoruz. Bizi geri çeken her türlü etkenden kurtulmaya kararlıyız. Pranga olanlara tahammülümüz yok” ve “vatan sevgisine vurgu yapan sözleri” gibi dezanformasyona açık ve izaha muhtaç ifadeler; sloganı “sevginin bilgiyle bütünleştiği üniversite” olan üniversitemizin misyonuna tamamen bir tenakuzluk arz etmektedir. Uzun yıllardan beri çok yakından tanıdığımız Prof. Dr. Adnan Çevik, vatanseverliğinden asla şüphe edilecek bir insan değildir. Adnan Çevik sığ siyaset ile uğraşmayan entelektüel derinliği olan bir bilim insanıdır. Bu özelliği sadece şehre has değil tüm Türkiye’de kabul görmüş ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesini hem ulusal, hem uluslararası sempozyum ve kongrelerde, yazılı ve görsel basında son derece başarılı bir şekilde temsil etmiştir ve etmektedir” dedi.

Özata açıklamasına şöyle devam etti:

“Üniversitemiz eğer bir füze gibi gökyüzüne uçurulacaksa bırakın pranga olmayı vizyon sahibi bir insan olarak enerjisiyle ve temsil yeteneğiyle O bu füzenin ateşleyici motoru olacaktır. Şehirle bütünleşme konusuna gelince Muğla’ya geldiği günden beri hiçbir sendika, siyaset ve fırka gözetmeksizin milli ve yerli tüm sivil toplum kuruluşları ile çok sağlıklı bir diyalog kurmuş ve şehrin tarihi başta olmak üzere tüm ilmi konularda gerekli katkıları hiçbir karşılık beklemeksizin sunmuştur. Üniversitemize böylesine önemli katkılara sunan bir bilim insanını, bir değeri korumak ve daha iyi hizmetler sunması için teşvik etmek yerine O’nu şahsını hedef alan haksız, hukuksuz iddia ve isnatlara maruz bırakmak Muğla’nın bir kaybı olacaktır. Türk Eğitim Sen olarak Üniversitemizin kısır çekişmelere alet edilmemesini artık başarılarıyla anılmasını arzu ediyoruz. Sonuç olarak yerel basın ve sosyal medyada, saygıdeğer Hocamız Prof. Dr. Adnan Çevik aleyhindeki bu itibarsızlaştırma süreci üniversite yönetiminin de duruma açıklık getirecek açıklamaları ile son bulmalıdır. Türk Eğitim Sen olarak daima hakkın ve haklının yanında olmaya devam edeceğiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Harun AKIN 24 Eylül 2019 / 16:29

HAKKIN VE HAKLININ YANINDA OLMAK BİR İNSANLIK GÖREVİ OLMAKLA BİRLİKTE ADAMLIK GEREKTİRİR VİCDAN GEREKTİRİR..!
DUYARLILIĞINIZ İÇİN YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM SAYIN BAŞKANIM AĞZINIZA YÜREĞİNİZE SAĞLIK..!

Zihni Melik 25 Eylül 2019 / 10:57

Katılıyorum. “bu itibarsızlaştırma süreci üniversite yönetiminin de duruma açıklık getirecek açıklamaları ile son bulmalı” ve Muğla’nın tek üniversitesi adını kavga, bilim adamına haksızlık haberleriyle değil bilimle duyurmalıdır.