Özata’dan açıklama

Bu haber 27 Nisan 2017 - 1:13 'de eklendi ve 481 kez görüntülendi.

Türkiye Kamu-Sen Muğla Şube Başkanı Mürsel Özata yeni çıkan yönetici atama yönetmeliği hakkında basın açıklaması yaptı.

Nazife Taşdelen

Türkiye Kamu-Sen Muğla Şube Başkanı Mürsel Özata yeni çıkan yönetici atama yönetmeliği hakkında basın açıklaması yaptı. Başkan Özata Milli Eğitim Bakanlığı çözüm üretmek yerine problem üretmeye devam etiğini önce müdürlük mülakatı icat ettiğini, ardından öğretmenliği, müdür yardımcılığı, müdür başyardımcılığını da mülakat bataklığına soktuğunu dile getirdi.

Başkan Özata açıklamasını şöyle sürdürdü, “Mülakatla müdür yardımcısı garabetini getiren, kul hakkı yemenin resmen yasallaştığı, bürokraside sadece bir tek sendikanın egemenliğini hâkim kılmaya matuf yönetmelik; ehliyet, liyakat ve adaletin tesisi ile sağlanacak milli egemenliğin bayramı arifesi 22 Nisan’da çıkarıldı. Yönetici Atama Yönetmeliği için MEB yetkililerinin bu kadar kendilerini yormalarına, uğraşmalarına gerek yok aslında.  Bir tek madde yeter: Yönetici olmak için malum sen’e üye olmak! Sonra Kılavuzda ayrıntıları yayınlasınlar. Siyasi iradeye yakın olan dernek, cemiyet, vakıf gibi bilumum STK’lardan referansları olanlar , yeri geldiğinde amirinin veya sendika başkanının bir emriyle problemsiz makamını bırakarak başka bir makam için büyük bir umutla sabırla beklemeyi bilenler, bulunduğu yere devlet büyükleri gelince veya amirlerinin rica(!) ettiği her türlü miting, toplantı, konferans vb. etkinliklere maiyetindekilerden toplayabildiği kadar çok kişi toplayacak potansiyele sahip olanlar”.

Başkan Özata son olarak, “MEB inatla ve ısrarla eğitim öğretimi olumsuz etkileyecek bu tür uygulamalar neden yapmak istemektedir? Keyfiyetin söz konusu olmayacağının, kariyer ve liyakat ilkelerinin yerle bir edilmeyeceğinin, hak eden ve alın teri dökenlerin yerine, sırtı sağlam ve torpilli olanların, sendikal tercihi nedeniyle ödüllendirilenlerin, ideolojisi ya da siyasi görüşü iktidara yakın olanların, yandaşların, sırdaşların atanmayacağının garantisini verebilecek misiniz? Yoksa bu makamlara yapılan atamalar gökten zembille inenlerin, birilerinin sırtına basarak yükselenlerin cenneti mi olacaktır? MEB artık tamamen Torpil Bakanlığına dönmüştür. Siyasi iktidarın MEB’de kendi kadrosunu oluşturmak, çok sık dillendirdikleri paralel yapıyı tasfiye etmek uğruna yeni bir paralel yapı kurulmaktadır. MEB bunun farkında mıdır? Kurumlara hiçbir kriter gözetmeksizin müdür, müdür yardımcısı ataması yapmak, kılıfına uydurulmuş da olsa, usulsüzdür, hukuksuzdur.  Türk Eğitim-Sen, olarak konuyu yargıya taşıyacağız. MEB yetkililerini buradan uyarıyoruz. Bu sevdadan vazgeçin. Bu yönetmeliğin sadece bir sendikaya mensup olanların atanmasına matuf, torpilli olanların atanması sonucunu doğuracağı açıktır.  15.Temmuz gecesi ve akabindeki süreçte devletimizin bekası söz konusu olduğunda sağlanan ve 7.Ağustosda Yenikapı ile perçinlenen milli birlik ve beraberlik ruhuna uygun bir şekilde davranılması ve hiçbir siyaset ve sendikal ayrışmanın yapılmaması, ötekileştirmelerden ve negatif ayrımcılıklardan uzak durulması son derece önemlidir. Bu anlayışın en alttaki bürokrata kadar özümsenmesi gerekmektedir. Bu tür uygulamalar bu birlik ve beraberlik ruhunu bozmaktan başka bir işe yaramaz. Milli Eğitim Bakanlığının mevcut yasal mevzuatlara göre değil birtakım sendika ve STK’ların yönlendirmesi ile iş ve işlemlerini gerçekleştirmesinin, eğitim-öğretim hayatında keyfi uygulamaların önüne geçilmesi, tüm eğitim çalışanlarının MEB, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine olan adalet ve güven duygusunun daha fazla zedelenmemesi ve iş barışının tesisi için ve özellikle Allah rızası için bu zülme son verin!

Ey gaflet içinde bulunanlar uyanın. Çocuklarımızın geleceği karartılıyor. Ülkemizin ve eğitimimizin sigortası olan kadrolar tarumar ediliyor. Bunun vebali ağırdır, taşıyamazsınız. İş işten geçmeden gerekli önlemleri alın. Yoksa yarın tarih sizi yerden yere vuracak ve yeni nesiller sizleri hayırla yâd etmeyecektir” dedi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.