Oyuncakları ve Kitapları Olan Herkesin Kumbarası

Bu haber 25 Nisan 2013 - 21:11 'de eklendi ve 751 kez görüntülendi.

oyuncakkumbarasi123121546432Muğla Belediyesi ve Muğla Kent Konseyi işbirliğiyle Sınırsızlık Meydanı’na oyuncak ve kitap kumbarası yerleştirildi.
Haber Merkezi
Sınırsızlık Meydanı’nda 22 Nisan 2013’de yapılan açılışa Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla Kent Konseyi Başkanı Dr. Naki Bulut, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Mustafa Öztürk ve birçok vatandaş katıldı.
Muğla Belediyesi ve Muğla Kent Konseyi’nin neden bu kumbarayı açtığını anlatan Kent Konseyi Başkanı Dr. Naki Bulut; “Aydınlık bir gelecek yaratmak için çocuklarımızı iyi yetiştirmemiz gerekiyor, çocukların aydınlık bir beyne sahip olabilmeleri için en önemli unsurlardan biri oyuncaktır. Okuma yazma öğrendikten sonra okumak, çocukların paylaşım duygusu içinde oyuncaklara ihtiyaçları vardır.” dedi.
Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün açılışta yaptığı konuşmada; “ Oyuncak konusu çok basit gibi görünse de çocuk gelişiminde ve psikolojisinde çok etkili bir alandır. Maalesef günümüzde üretilen oyuncaklar, teknoloji ürünü, plastik, içerisine emek katılmayan sıradan oyuncaklar. Eskiden oynanan, küçük tel arabayla, uçurtmayla, çelik çomakla kendi emeğiyle yontarak yaptığı oyuncaklara bu dönemin çocukları ulaşamıyor. Halbuki zekasını, kabiliyetini gösterebileceği, arkadaşlarıyla birlikte oynayarak paylaşabilmesi çocuğun gelişimi açısından fevkalade önemlidir. Günümüzde evde bir yığın oyuncağı olan ve bu oyuncaklardan hemen sıkılan çocuk kitlesine sahibiz. Bunu değiştiremeyiz. Paylaşım hissini, birlikte oynama duygusunu nasıl geliştirebiliriz, fazla miktarda olan oyuncakları hiç sahip olmayan çocuklara ulaştırabilir miyiz düşüncesiyle yola çıktık. Kent konseyimiz kumbara fikriyle geldi, bizde memnuniyetle kabul ettik.” dedi.
Kumbaranın tasarrufları biriktirme daha sonra başka güzel amaçlar için o birikimleri kullanma mesajı verdiğini söyleyen Başkan Gürün; “Bu kumbarada biriken oyuncakları, kitapları ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Zamanla, kumbaramızda biriken bazı oyuncakları, özelliği olan, farklı oyuncakları da Sunay Akın’ın oyuncak müzesi gibi, restore edilmiş, tarihi bir dokunun içinde sunulmasını düşünüyoruz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.