Oy Mu? Tatil Mi?

Bu haber 25 Ekim 2015 - 20:02 'de eklendi ve 1.152 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bugün Ekim’in 26’sı… Seçim sathı mahalline girdik. 1 Kasım Tekrar Genel Seçimi’ne şunun şurasında altı gün kaldı.

Urfa-Suruç, Ankara katliamları gölgesinde; şimdi, şu an nerede olduğunu bilmediğimiz; serseri mayın gibi aramızda dolaşan IŞİD canlı bombalarının yarattığı endişe içinde bir seçime gidiyoruz.

İnşallah önümüzdeki günlerde yeni bir felaket, acı, travma yaşamayız…

 

xx           xx           xx

Bugün Ekim’in 26’sı… 3 gün sonra Cumhuriyet…

Bu sene 92. Yıldönümünü kutluyoruz. Muğla’nın vilayet oluşunun 92. Yıldönümünü de yaşıyoruz.

Muğla’nın 100.Yılını bizlere erkenden kutlatmaya kalkanlar olmuştu…

Dönemin AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, Ankara’dan büyük bir müjdeyle gelip “Muğla’nın ne zaman vilayet olduğunun belgesini bulduk. Muğla 30 Ekim 1913’te Aydın Sancağından ayrılarak vilayet olmuştur. Hemşerilerime müjdeler olsun. 2013’te Muğla’nın 100. Yılını kutlamaya hep birlikte hazırlanalım.demişti.

Hep birlikte inanmıştık!

 

xx           xx           xx

Toplumumuzun neredeyse yarıya yakını “araştırmaya, anlamaya” değil, “inanmaya” hazır!

Valiliğinden, belediyesine; Muğla İl Özel İdaresinden, Muğla Sanayi ve Ticaret Odası’na kadar bütün kurum ve kuruluşlarımız ayağa kalktık. Hummalı bir biçimde hazırlıklara başladık.

O vesile ile tanıtım atağına kalkan Muğla Valiliği ve İl Özel İdaresi olarak Alman Arsnova Medya Şirketi ile İstanbul’dan TAKKUNYA firmasına tanıtım adına ciddi miktarda para kaptırdık…

Muğla o zamana kadar nasıl tanınıyor idiyse, bugün de öyle tanınıyor. O günlerden elimizde TAKKUNYA firmasının Muğla Valiliği kuruluşu MELSA’ya (Muğla El Sanatları A.Ş.) kakaladığı seramik tabak, fincan, bardak kaldı.

Sanki elimizde elma şekerinin sapı kalmış gibi…

 

xx           xx           xx

Muğla’nın Büyükşehir statüsüne geçmesinin ardından İl Özel İdaresi kapandı. Alacakları verecekleri, neyi var neyi yoksa Muğla Büyükşehir Belediyesine geçti. Doğal olarak MELSA Şirketi de…

MELSA’nın başında bürokrasiden gelme; Belediye Meclis Üyeliği ve Belediye Başkanı Yardımcısı deneyimlerine sahip Yavuz Kayı var. Kendisi ile bir özel medya kuruluşunda çalışmışlığımız var. Kolay kolay kül yutmaz…

Yavuz Bey o seramikleri nasıl yuttu hala anlayabilmiş değilim.

Ama umutsuz da değilim. Bir biçimde, alacak verecek hanesini denkleştirmenin yolunu bulacaktır…

 

xx           xx           xx

Tabi 100. Yıl kutlanamadı…

Bir büyük “siyasi algı dolması” yediğimizi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyelerinden, gazetemiz yazarı Prof. Dr. Namık Açıkgöz’ün açıklaması ile farkına vardık.

Prof. Dr. Açıkgöz’e göre, Muğla 1913’te Aydın vilayetinden ayrılmıştı, ama bağımsız vilayet olarak değil liva, yani sancak olarak ayrılmıştı.

Muğla’nın vilayet ilan edildiği tarih ise 1923’tü.

Bu durumda Muğla’nın vilayet oluşunun 100. Yılını kutlamamıza 8 yıl var…

Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlamamıza da 8 yıl var: 2023

Biliyorsunuz bu tarih AK Parti iktidarının önümüze koyduğu hedeflerden biri. Seçime de 6 gün var. Haftaya pazartesi günü AK Parti 2023 hedefine yürüyor olabilecek mi?

Bu sorunun yanıtını kestirmek zor… Geçenlerde bir yazımda da vurguladığım gibi bıçak sırtı bir seçime gidiyoruz. Her şey olabilir.

Seçimin sonucu biraz da seçime katılımın oranına bağlı…

 

xx           xx           xx

1 Kasım Pazar günü sandıklar açılıp, sonuç ilan edildiğinde kim sevinecek, kim üzülecek; seçim sonucunu kim kutlayacak anketörler bile kestirmekte güçlük çekiyor. Hemen hepsi “Sonuç üç aşağı, beş yukarı aynı olacak.” diyor.

Ama 3 gün sonra sağcısıyla solcusuyla hep birlikte Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. Kuruluş yıldönümünü kutlayacağız.

Bugüne kadar ülkemizde hep uzun dini bayram tatilleri olmuştur. Resmi bayram tatilleri ise 1 günle sınırlı kalmıştır. Bayramın ertesi günü okulların tatili devam etmiştir, ama o gün herkese resmi bayram tatili olmamıştır.

 

xx           xx           xx

Ne zaman Ramazan Bayramı veya Kurban Bayramı olsa birkaç gün önceden değil, neredeyse bir iki ay önce 3-4 günlük tatilin uzatılması için her yol denenmiştir. Tatil uzatılmıştır da.

Nitekim bu sene 4 gün olan Kurban Bayramı önce arife günü katılarak 5 gün, sonra da idari izinle 9 gün haline geldi.

Böylesine ballı bir bayram hiçbir resmi bayramda yaşanmamıştı.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün sitesinde 27.04.2009 Tarih ve 5892 Sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna göre hazırlanmış olduğu belirtilen çizelgeye göre bu sene Cumhuriyet Bayramı Çarşamba, Perşembe 1.5 gün olarak görülüyor.

Ama Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu Cumhuriyet Bayram’ı cumartesi pazarın da katılımıyla 4 gün kutlanacak. Bunun yapılabilmesi için Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cuma günü kamu çalışanlarının idari izinli sayılmaları ile ilgili genelgeyi imzaladı. Çarşamba günü de yarım gün mesai yapılacak.

Böylece kamu çalışanları bu Cumhuriyet Bayramı’nda kesintisiz 4,5 gün izin yapmış olacak.

 

xx           xx           xx

Yaygın sözdür: “Düğün değil bayram değil eniştem beni neden öptü?”…

Ardına düşmenin çok ta anlamı yok. Her şeyin bir ilki vardır. Cumhuriyet Bayramı tatiliyle ilgili ilki de Başbakan Davutoğlu gerçekleştirdi.

Bu tatil uzatmasını bu şekilde açıklayıp, anlamak mümkün…

Ne var ki bazı çevrelerde resmi bayram tatilinin ilk kez uzatılmasını farklı algılayıp yorumluyorlar. Bu tatil uzatmasını bir çeşit “sandığa gitme tatile çık” çağrısı olarak görüyorlar. Katılırsınız, katılmazsınız bu da bir görüş.

 

xx           xx           xx

Siz bakmayın Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk Milleti çalışkandır…” dediğine…

Tembellik paçamızdan akıyor. 365 günün neredeyse 4’te 1’i tatil. “Daha” diyoruz. Raporla vesaire ile yılın yarısını ense yapanımız pek de az değil. Doğrusu bir yolunu bulup bugünü ve yarını izine katıp, bugünden tatile çıkmaya başlayanlar da hiç de az değildir.

Tabi abartmamak lazım…

Adam ailesiyle gider fırsatı değerlendirir, son gün de döner oyunu kullanır. Yurttaşlık bilincine ermiş olan, ülkesinin ve çocuklarının geleceği için sorumluluk duyan tatilinin yanında oy kullanma ödevini de yerine getirir.

Peki ya getirmezse?

İşte o zaman onun seçimden sonra şikayet etme hakkı olmaz!

xx           xx           xx

Niyetim bugün seçime 6 gün kala bir seçim yazısı yazmaktı. Olmadı. Yarın yazarız.

Şimdiden Cumhuriyet Bayramı’nın 92. Kuruluş yıldönümünü kutluyorum.

Umarım hafta sonunda herkes yurttaşlık bilinci ile hareket edip, ona yurttaş olduğunu en çok hissettiren oy kullanma işlemini yerine getirir.

Yüzde 90’lara ulaşan bir oy kullanma oranı gerçekleşir de Cumhuriyet’e layık insanlar olduğumuzu gösteririz.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.