Oy Kullanmayı Unutmayın

Bu haber 31 Ekim 2015 - 0:40 'de eklendi ve 1.262 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bugün 31 Ekim 2015 Cumartesi…

Seçime bir şey kalmadı. Yarın sandık başına gidiyoruz diyemiyorum. Çünkü ben gidemiyorum. Yani, yarın sandık başına gidiliyor.

Umarım sandıktan çıkacak sonuç, 4 ay aradan sonra seçimin yenilenmesi “değdi” dedirtir.

Beklentileri karşılar.

 

xx           xx           xx

Değişik zamanlarda bu köşeden paylaşmıştım.

Memleketin birinde “Yaylı Memet” diye biri varmış. Köyün ağası bir gün traktörle şehre pazara giderken Yaylı Memet’i yanına almış. Yolda giderlerken önlerine tezek çıkmış. Memet her köyde en az bir tane olan ve köyün matrak geçtiği tiptendir. Ağa traktörü durdurur ve Memet’e şöyle der:

“Memet gel şu tezeğin yarısını ye traktörü sana vereyim”

Memet biraz düşündükten sonra traktörden inip tezeğin yarısını yer ve bir güzel traktörün direksiyonuna geçer. Böylece şehre girerler. Ağanın işi bitip köye dönerlerken, kalan yarım tezekle karşılaşırlar. Memet traktörü durdurur ağasına “Ağam gel şu yarım tezeği ye de traktörü sana geri vereyim” der. Ağa sinirlenir. “Ağa tezek yer mi?” diye tersler. Yaylı Memet ise ısrar eder:

“Ağam köye giriyoruz, direksiyonda beni görünce köylü seni rezil eder”

Ağa bir düşünür, Yaylı Memet hiç te haksız değildir. Hemen iner kalan yarım tezeği yer, traktörün direksiyonuna geçer. Bunun üzerine Memet ağasına sorar:

“Ağam şehre giderken bu traktör kimindi?”

“Benim.”

“Ben yarım tezeği yedim traktör kimin oldu?”

“Senin.”

“Şehirden köye dönerken kalan yarım tezeği sen yedin. Traktör kimin oldu?”

“Benim oldu.”

“İyi de ağam, traktör madem sonunda senin olacaktı biz bu boku neden yedik?”

 

xx           xx           xx

Yarın sandıklar açıldığında sonucun ne olacağını bilmiyoruz. Anlı şanlı anket şirketleri bile bir şey diyemiyorlar. Açıkladıkları yüzdeler var. Paylaşamıyorum seçim yasağına girdi.

Bir kısmına göre 3-4 puan ile bir parti yeniden tek başına iktidar olacak.

Bir kısmına göre ise sonuç değişmeyecek, sandıktan koalisyon çıkacak.

İşte o zaman Yaylı Memet gibi “Ağam biz bu boku neden yedik?” deriz.

 

xx           xx           xx

Son günlerde çok konuşuluyor, soruluyor:

“Sandıktan yine koalisyon çıkarsa ne olur?”

Koalisyon olur…

Buna karşılık seçim yenilenir diyenlerde var. Mesela AK Partili Mehmet Ali Şahin öyle diyor.

Ancak nasıl sandıktan kimin başarılı çıkacağını söyleyemiyorsak, koalisyon çıkması halinde yeniden seçime, erken seçime gidilip gidilemeyeceğini de söyleyemiyoruz. Çünkü bilmiyoruz.

Çocukluğumda olmayacak bir iş karşısında büyüklerimiz “Deniz yanar mı?” diye sorup, ardından da “ihtimal…” diye karşılık verirlerdi.

Günümüzde artık denizin yanması ihtimalin ötesinde bir durum… Sık sık tanker yangınlarıyla karşılaşıyoruz!

Bir daha erken seçime gider miyiz? İhtimal…

Ne var ki bir insan yediği tezeği bir kere daha yer mi onu bilmiyoruz. Bu konuda bir Yaylı Memet deneyimi yok.

 

xx           xx           xx

Ben de anket şirketlerinin bir bölümünün düşündüğü gibi düşünüyorum. 4 ayda seçim sonucunu değiştirecek ne değişti ki?

Doğrudur terör hortladı, istikrar bozuldu. Kimsenin bunun sürmesini istediği de yok. Herkesin istediği bir an önce bir hükümet kurulması; akan kanın durdurulması ve istikrarın sağlanması.

Birinci partinin tek başına iktidara gelmesiyle bunun mümkün olabileceği düşüncesine sahip olanlar var.

Tersine “Bu, koalisyon ile de mümkün olabilir” diyenler de var. Bu düşünce içinde olanlar Avrupa’dan örnekler gösterip, “AB ülkelerinin önemli bölümü koalisyon ile yönetiliyor. Oralarda ne terör var, ne de istikrarsızlık” ifadesinde bulunup, bir de komşumuz Yunanistan’ı örnek gösteriyorlar.

Gerçekten de şaşırtıcı ama iflas etmiş bir ülke olmasına rağmen Yunanistan’da koalisyon yürüyor…

 

xx           xx           xx

Demokrasiye inanıyorsak, koalisyonlardan korkmamalıyız. Zaten koalisyonlar bir çeşit uzlaşmadır. Demokrasilerde bilindiği gibi “uzlaşma” rejimidir.

Kaldı ki tek parti iktidarları da öyledir. Her parti kendi içinde ve bir biçimde farklı görüşleri barındırır. O farklı düşünceleri içinde barındırıp yaşatabilen partilerse uzun ömürlü olur. Bunu başaramayanlar ise parçalanıp, yok olup giderler.

Buna örnek vermek gerekirse, uzun yıllar ülkemizi başarıyla yöneten ANAVATAN Partisi gösterilebilir.

 

xx           xx           xx

Son günlerde, seçime sayılı günler kala “Sandıktan yine koalisyon çıkarsa ne olacak?” sorusuna yanıt aranırken, gündeme bir de “5. Parti” tartışması eklendi.

Bu tartışmayı başlatan ise MHP Lideri Devlet Bahçeli oldu.

Bahçeli’ye göre seçimden sonra AK Parti içinden 5. Parti çıkacak. Neden “Yeni bir parti” değil onu da anlayabilmiş değilim… “Yeni bir parti” demiş olsaydı anlaşılabilirdi.

Bahçeli’nin bu çıkışına yanıt veren Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklaması da şaşırtıcı oldu. Başbakan Davutoğlu, “5. Parti” savına yanıt verirken “5. Parti çıkarsa MHP’den çıkar” deyiverdi.

“Hayır, bizden yeni bir parti çıkmaz” demesini beklerdim. Herkes gibi bende manidar buldum.

 

xx           xx           xx

Bana göre, beşinci mi olur kaçıncı olur bilmiyorum ama seçimden sonra yeni partiler çıkacaktır. Bu partilerin 1 Kasım Tekrar Genel Seçim sonucunda aldıkları oya, çıkardıkları milletvekiline bağlı…

Gerçi Avrupa’da partilerin liderleri seçim sonunda iktidara gelmeyince istifa ediyorlar ama bizde oy oranında birkaç puanlık artış başarı sayılıyor. Yani bizde her alanda istifa müessesesi oluşabilmiş değil!

Başarısızlıkları halinde CHP’den de MHP’den de yeni bir parti çıkması kaçınılmaz görünüyor. Başarısızlıkta lider istifa etmeyince; buna tepki gösteren vekiller istifa edebilirler.

Bu AK Parti içinde geçerli…

Tabi MHP Lideri Devlet Bahçeli “5. Parti” derken parlamento içinde yeni bir partiye işaret etmiş olabilir. Bu olasılık da parlamentodaki partilerin hepsi için geçerli.

 

xx           xx           xx

Peki, yarın Muğla’da ne olur?

Partilerin daha çok liderleri şahsında veya ideolojileri ile oy aldıkları göz önünde bulundurulursa Muğla’da milletvekili dağılımının değişmeyeceğini söylemek mümkün.

Partilerin sözcülerine bakıldığı zaman, önceki yazılarımda da vurguladığım gibi Muğla’nın 6 değil 9 milletvekili olması gerekir. Çünkü onlara göre, CHP 4, MHP 2, AK Parti’de 3 milletvekili çıkartacak!

Öyle ya da böyle, yarın Muğla’da sandıktan bir sürpriz de çıkabilir. Şaşırmamak lazım… Ama ne olursa olsun Muğla’mız için, ülkemiz için hayırlısı neyse o olsun.

Sakın yarın oy kullanmayı unutmayın.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.