Ovacık Başkanı Mehmet Maçoğlu harikalar yaratıyor

Bu haber 19 Şubat 2019 - 1:28 'de eklendi ve 2.608 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

13 Şubat tarihli “Tanzim Satış’ı Erman Şahin’e sormak lazım” başlıklı yazımda, bugünlerde beynim çok yoruluyor (!) olmalı, ilk Tanzim Satış Mağazası‘nın 1973 de İzmir’de dönemin CHP’li Belediye Başkanı İhsan Alyanak tarafından açıldığını, Erman Şahin‘in de tanzim satışları şu anki Perşembe Pazarı‘nın girişinde inşa ettiği mağazacıkda 1974‘te başlattığını ifade etmişim.

TANSA konusunda küçük bir paylaşımımda hata yapıp “TANSA’ların ANAP’lı Burhan Özfatura ile başladığı” gafında bulunmuş, bunu düzelten “Tanzim Satış’ı Erman Şahin’e sormak lazım” başlıklı yazımda da tarihleri karıştırmışım. Eh Uğur Dündar gibi usta gazeteci bu konuda daha büyük gafta ve hatta tarihi yanılgıda bulunurken, umarım ben bağışlanırım…

Uğur Dündar, 13 Şubat 2019 tarihli yazısında herşeyi karıştırmış. Dünkü yazımda üstadın bu konudaki yanlışlarının altını çizdim. Bugün işin doğrusunu paylaşıp bu mevzuyu kapatalım.

Ama önce Muammer Özdemir arkadaşımın dünkü yazımda yer verdiğim bilgilendirmesi ile ilgili düzeltme yapalım. TANSA ile TANSAŞ‘lar aynı değildir. En önemlisi TANSA‘lar Sovyetler Birliği‘nden kopya edilmemiş, Fransa‘dan alınmış 1580 Sayılı Belediyeler Kanunu‘nda yeralan bir “Devletçi” uygulamadır. Ege’de Tanzim Satış Mağazalarının açılışı İzmir’le birlikte yapılmış olmakla birlikte, Türkiye’de tanzim satışı başlatan ilk başkan dönemin Muğla Belediye Başkanı Erman Şahin’dir.

Ören‘in son Başkanı Kazım Turan da dünkü yazımın altına yorum yaparken, İzmir dışında TANSAŞ‘ı ilk kendisinin ve sonra Bodrum‘da rahmetli Emin Anter‘in açtığını söylemiş. TANSAŞ‘ı olabilir, ama TANSA ile karıştırmamalı. Turan ayrıca “Bu konudaki bilgiyi o zamanların Tansaş Genel Müdür Yardımcısı sonra da Genel Müdürü olan Ufuk Ongan’a sorabilirsiniz.” diye kaydetmiş. Doğrudur, Ongan hikayeyi en iyi bilendir. Ancak önce Şahin‘in TANSA‘sında çalışmış ve yıllar sonra TANSAŞ‘larda yeralmıştır.

 

xx           xx           xx

Buarada hala anlayamadığım Tanzim Satış’ın bugün AK Parti iktidarı tarafından uygulanması karşısında CHP sözcülerinin parti tarihlerindeki en başarılı ve anlamlı uygulamalarından biri olan TANSA’ları bilerek veya bilmeyerek itibarsızlaştırır durumuna düşmüş olmalarıdır…

Haber sitelerinde gördüm. CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girginsadece İstanbul ve Ankara’da değil, her yerde pazaryerlerinde ve mutfakta yangın olduğunu, üretenin de tüketenin de dertli olduğunu” söylemiş. Doğru söylemiş… İnsanlarımızın temel besin maddelerini ucuza alabilmelerinin yolunun üreticinin desteklenmesinden geçtiğini ifade etmiş. Doğru ifade etmiş… Ardından da “Tanzim satış ekonomik çöküşün üstünü örtme çabasıdır.” derken, bir de “Çözüm Tanzim Satışta değil çiftçiye destek ve üreticiye teşvikte…” deyivermiş.

Milletvekili Girgin keşke partisinin geçmişteki şanlı tarihi uygulamasını övebilse ve doğruları söylerken “Çözüm Tanzim Satıştadır”, ama “İthalatçı politikaya son verip üretim ağırlıklı ekonomiye geçilmelidir” de diyebilseydi!

Dünkü yazımda, Dalaman‘ın ANAP’lı eski Belediye Başkanı Şevket Durmuş‘un bir başka yazımın altındaki “İki yıl önce patates tohumunun parasının yarısını Büyükşehir Belediyesi verdi. Patatesi 20 kuruşa satamadım. Patates tarlasını sürdüm. Osman Gürün’e gittim ‘Maliyetine alın ihtiyaç sahiplerine dağıtın’ dedim. ‘Öyle bir fasıl yok’ dedi” yorumuna yer verip, Başkan Gürün‘e “Öyle bir fasıl var… Açarsın 1580’i okursun.” demiştim. Milletvekili Girgin‘in de 1580‘i okumasında fayda olacaktır… Başkan Gürün yapmaz, ama Milletvekili Girgin keşke “Başkan”ın yazarı ve “efsane başkan”, Erman Şahin ile görüşmüş TANSA‘ların ne olup ne olmadığını öğrenmiş olsaydı…

Aradan 50 yıl geçmiş. Unutulmaması mümkün değil, ama Dündar da ben de “Siz gazetecisiniz, nasıl unutursunuz?” diye eleştirilebiliriz… Ancak CHP kendi geçmişini unutmuş ve unutturmuş ise elden ne gelir… Bölük pörçük, yine Başkan Şahin’in düzeltmeleri ile toparlamaya çalışıyoruz işte…

 

xx           xx           xx

1580 Sayılı Belediyeler Yasası‘nın belediyenin görevlerini sayan 15. Maddesinin 43. Fıkrasında tanzim satışların neden ve nasıl yapılacağına yer verilmiş. Bir belediye başkanı elbette “Maliyetine patates alıp ihtiyaç sahiplerine ‘ücretsiz’ dağıtatamaz”, dağıtırsa suç işler, ama “maliyetine” veya üzerine sembolik kar koyup ihtiyaç sahiplerine “tanzim satışı” yapabilir.

Ki bugünlerde Komünist Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu harikalar yaratıyor…

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın talimatı ile İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri toptancıdan patates alıp tüketiciye tanzim satışı yapabiliyorsa, Muğla Büyükşehir Belediyesi üreticiden patates alıp tüketiciye neden satamasın… (!)

Üreticiye patates tohumu dağıtabilmek için fasıl varsa, patates alıp dağıtabilmenin faslı da vardır…

Erman Şahin, 1580 Sayılı Belediyeler Yasası‘ndan faslı “Başkan” kitabında bir güzel anlatıyor… Şimdi Uğur Dündar üstadın dünkü yazımda altını çizdiğim yanlışlarının doğrularını paylaşalım.

Ülkemizde “Tanzim Satışı” ilk yapan Gültepe Belediye Başkanı Aydın Erten değil, Muğla Belediye Başkanı Erman Şahin‘dir… Şahin, Gültepe Başkanı Erten‘den önce 1974‘ün üçüncü ayında “et tanzim satışına” başlamıştır.

Uğur Dündar‘ın anlattığının tersine dönemin İzmir Belediye Başkanı İhsan Alyanak, Konak ve Alsancak‘taki TANSA‘ları Gültepe Başkanı Ertan‘dan etkilenerek açmamıştır. CHP‘li belediyeler o yıllarda TANSA‘ları kurmadan önce Belediyeler Birliği‘ni kurmuştur. Ege Belediyeler Birliği‘nin Başkanı İzmir Belediye Başkanı Alyanak‘tır ve Erman Şahin‘de Yönetim Kurulu Üyelerinden biridir.

Gültepe Başkanı Erten 1977‘de tanzim satışı yapmaya başlamıştır, ama “TANSA” adının sahibi değildir. 1979‘da Ege Belediyeler Birliği oturumlarından birinde belediyelerde tanzim satışı yapılması kararlaştırılır ve TANSA adı o toplantıda belirlenir. Bu adı kimin önerdiği bilinmiyor. Belki de Erman Şahin‘dir…

 

xx           xx           xx

Şimdi Erman Şahin‘in “Başkan” kitabındaki anlatımından dinleyelim:

Cunhuriyet Halk Partisi Felsefesi  ve Ecevitci yaklaşımının en etkili görüntüsü Belediye Birlikleri ve TANSA örgütlenmelerinde olmuştur. .. Halk hangi siyasi eğilime bağlı olursa olsun çoluk çocuğunun rızkı ile doğrudan ilişkili bu etkili yaklaşımı tereddütsüz tutmuştu. …Biz Muğla’da işi bir hayli ilerletmiştik. 1974’ün üçüncü ayında başlattığımız et tanzim satışı sürüyordu; Besi Damı da yapmıştık! Hal (Zihni Derin İş Merkezi’nin olduğu yer) içinde etin dışında tanzim satışı yapmak üzere bir yer düzenlenmiş, bazı gıda maddeleri tariş ürünleri tanzimine başlamıştık. 1979 da ekmek savaşının son bölümüne gelinmişti. Belediye ekmek fabrikası bitmek üzereydi, fırınlara el koyma hazırlığındaydık. Ayrıca 1979 başında açık pazar yerinin (Perşembe Pazarı) ilk bölümünü kapalı alana dönüştürerek burada geniş bir tanzim satış merkezi yapma düşüncesini de gerçekleştirmiştik. Var olan örtülü bölümleri birleştirip, üstünü tamamlayıp, etrafını da camekanla çevirerek mükemmel bir kapalı alan elde etmiş ve donatmıştık.

Görüldüğü gibi Erman Şahin, Gültepe Belediye Başkanı Aydın Erten‘den 3 yıl önce tanzim satışa başlamış ve et tanzim satışı ile kalmamış, işi Ekmek Fırını kurmaya kadar götürmüş…

 

xx           xx           xx

ŞahinBaşkan” kitabında “Ege Belediyeler Birliği tansaları törenle açmaya karar verdiği zaman bizim tanzim satış merkezimiz açılışa hazırdı! Kapının üzerindeki 7-8 metrelik levhaya sadece TANSA kelimesini ilave ettik.” diyerek şöyle devam eder:

Önce İzmir’deki açılış Fuar’da ayrılan bir depoda yapıldı. Resmi tören oldu.  Sonra Aydın’a hareket edildi. (Aydın’daki açılış 5 Şubat 1979 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde de çıktı.) Belediye Başkanı Muhterem Ağababaoğlu’nun TANSA’sı da eski garajın üstündeki kapalı yerde olmuştu. O da usulen yapıldı. Bir miktar TARİŞ malı vardı. Ve de Aydın Belediye Bandosu. Aydınlıların haberi yoktu. Muğla’ya gelince iş değişti. 4 Şubat Pazar günüydü. Tansa’nın açılışında bir kaç bin muğlalı vardı… Ve beşyüz metrekareye yakın mağazanın bölümlerinde tıka basa mal doluydu. Rahmetli Alyanak tek kelime ile mest olmuştu. ‘İşte bu!’ diyordu. Yanındaki Ege Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Sedat Akman’a ‘Hiç aramayalım, aynen yapalım. Bunun rölevesi çıkarılsın, hemen yapalım.’ demişti.

İhsan Alyanak, küçümseyerek geldiği Muğla‘da kalabalığı görünce bir de konuşma yapar ve Erman Şahin‘in TANSA‘sını model alır…

 

xx           xx           xx

Erman Şahin‘in TANSA Mağazası 1980‘li yıllarda kültür, sanat faaliyetlerine de mekan olur ve Akyol‘da, 101 Evler‘de, Düğerek‘te şubeler açılır. Seyyar TANSA aracı beldeleri dolaşmaya başlar. TANSA‘nın yanında Aş Evi, Fırın, Mezbaha, Besi Damı, Halı Dokuma Atölyesi faaliyete geçirilir. Erman ŞahinYaptığımız bir çeşit Devletçiliktir. Tabi bundan rahatsız olanlar çok oldu.” der…

TANSA‘yı tasfiye etmek, Ekmek Fabrikası‘nı kapatmak Osman Gürün‘e nasip olur ve o günlerden bugünlere kalan ise sadece Aş Evi‘dir…

—————————–                                                    ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Batırdığı gemiye tekrar kaptan olsun diye, aynı kişiyi destekleyen kitlelere,”Batan Geminin Malları” denir…

ÇİVİ

Gazeteci arkadaşım Ali Gündoğan “Marmariste kim sinagog ve kilise yaptırırsa oyum onlara. Tamam diyene bin oy hazır” demiş.

Beni Bi Gülmek Aldı: ))))))

——————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Şahin Şahin 19 Şubat 2019 / 02:08

Hocam Siz nerede yaşıyorsunuz. 1580 Sayılı Belediye Kanunu, 24.12.2004 tarihinde yayınlanan 5272 Sayılı Belediye Kanunu ile yürürlükten kaldırılmıştır. Daha sonra 5272 sayılı Belediye Kanunu, Anayasa Mahkemesi’nin 18.1.2005 günlü ve E: 2004/118, K: 2005/8 sayılı kararı ile iptal edilmiştir. Şu anda mevcut Belediye Kanunu 13.7.2005 tarihinde yayınlanan 5393 Sayılı Belediye Kanunu ile 23.7.2004 tarihinde yayınlanan 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu yürürlükte bulunmaktadır.

özcan özgür 19 Şubat 2019 / 09:42

Şahin Şahin elbette biliyoruz. Ayda yaşamıyoruz. Şu anda Muğla’nın Büyükşehir Yasası yönetildiğini artık sokaktaki vatandaşta biliyor. Ben yazımda 1580’in verdiği imkanla yapılan tanzim satıştan bahsediyorum.