OTOPARK HARÇLARI NE OLUYOR?

Bu haber 13 Mart 2018 - 1:29 'de eklendi ve 2.701 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu ayın 3’nde “Üç Meclis Üyesi Şimdi Ne Olacak?” başlığı ile kaleme aldığım yazımda Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin “yol üzeri otopark” uygulamalarının mahkeme kararları ile birer birer ortadan kalktığını anlatırken iki soru sormuştum.

Önce Sinan Akbey adında yurttaşın vekalet verdiği Av. Emine Dal Kılıçaslan tarafından açılan dava sonucu İdare Mahkemesi’nin verdiği karar ile şehir merkezinde “yol üzeri otopark” uygulaması sona ererken, ardından Marmaris Belediyesi’nin açtığı dava sonucu Muğla İdare Mahkemesi, Muğla il merkezinin ardından Marmaris içinde aynı kararı verdi.

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Marmaris’te “yol üzeri otopark” uygulaması için karar alınırken, bu yönde CHP Meclis Gurubunda alınmış karara rağmen CHP’li Marmaris Belediye Meclis Üyeleri Hakkı Şevket Bayındır ve İsmet Kamil Öner ile Ali Fuat Fidan karşı oy kullanmışlar ve Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla 2 yıl süreli olarak parti üyeliğinden çıkarılmışlardı.

 

xx        xx        xx

Muğla il merkezi ile Marmaris’te “yol üzeri otopark” uygulamalarının durdurulması ile ilgili gelişmeleri paylaşırken sorduğum iki sorudan biri uzun zamandır Büyükşehir Meclisi’nde “bağımsız” sırasında oturmakta olan Marmaris Belediye Meclis Üyeleri Hakkı Şevket Bayındır, İsmet Kamil Öner ve Ali Fuat Fidan ile ilgiliydi.

Bu üç meclis üyesinin partilerinden 2 yıl süreyle ihraç edilmelerine neden olan uygulama ortadan kalktığına göre, haklarındaki disiplin cezası kalkacak mı?

Üç meclis üyesinin “hukuki olmayan” bir meclis kararına destek vermedikleri için aldıkları cezanın kaldırılıp kaldırılamayacağına dair bir açıklamada bulunan henüz yok…

İkinci sorumuz ise hukuksuz toplanan “yol üzeri otopark” paralarının vatandaşlara geri iade edilip edilmeyeceğine dair olmuştu.

Biz bu parayı senelerdir ödüyoruz. Paraları faiziyle geri alabilir miyiz? Hatta bu paralar Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e rücu ettirilebilir mi?” diye sormuştuk…

 

xx        xx        xx

İkinci sorumuza yanıt ise Av. Emine Dal Kılıçaslan’dan geldi.

Üç Meclis Üyesi Şimdi Ne Olacak?” başlıklı yazımın sosyal medya paylaşımının altına “Goca Mola” ismini taşıyan bir sosyal medya kullanıcısı “Bu mahkeme kararından sonra Marmarisli üç meclis üyesinden özür dilenmeli ve ihraçları iptal edilmelidir. Ayrıca yine yol üstü otopark uygulamasının hukuksuz olduğu kesinleştiğine göre bu üç meclis üyesini disipline sevk eden CHP nin ilgilileri hakkında disiplin işlemi başlatılmalıdır” diye yorum bırakmış.

Av. Emine Dal Kılıçaslan da “Yerinde sorular dolanmakta kafalarda.. Öncelikle ses verdiğiniz ve bu hususta her zamanki duyarlılığı ve desteği gösterdiğiniz için tekrar teşekkür ederiz Özcan Özgür Bey.. Konu ile ilgili görüşüm iadenin alınabileceği yönündedir.” demiş.

Av. Kılıçaslan’a göre, senelerdir yol üzerine park ettiği otomobili için otopark ücreti ödeyen herkes o paraları faizi ile birlikte geri alabilecek.

Ancak bunun için “İdare Mahkemesi” kararının kesinleşmesini beklemekte yarar var…

 

xx        xx        xx

Sanıyorum şu anda herkes aynı soruyu soruyor:

Kimin elinde otopark ücreti ödediğine dair bir belge var ki?

Hemen hemen kimsede yok!

Ki bu konuda “Üç Meclis Üyesi Şimdi Ne Olacak?” başlıklı yazımın altında Nahide Uçar tarafından “Özcan çok güzel konuya değinmişsin, ama vatandaş bu uygulamaya kızdığı için zaten makbuzu yırtıp atıyordu. Biriktiren varsa sonuna kadar hakkını alsın derim” diye yorum yapılmış.

Av. Emine Dal Kılıçaslan, aktivist Nahide Uçar’a da şu yanıtı vermiş:

Nahide hanım fişleri biriktirmeyip atanlar da talepte bulunabilir bence.. Dilekçede cadde ve sokak isimleri, plaka verilip çeşitli tarihlerde park ücret ödemesi yapmak zorunda kaldığım ödemelerin iadesini talep ediyorum demeli vatandaş.. Plakaya yazıp, bu vergi borcu gibidir diyordu ya çalışanlar, ödeme yapan ya da yapmayan tüm plakaları kayıtlarına almışlardır…

Almışlar mıdır?

Bilmiyoruz. Nasıl olsa parasını geri almak için yargıya başvuranlar çıkacaktır. O zaman görürüz…

 

xx        xx        xx

Gelelim Av. Emine Dal Kılıçaslan’ın, bu güne kadar hukuksuz olarak toplanmış otopark paraları ile ilgili açıklamasına.

Yol üstü otopark ücret uygulamasının hukuka aykırı olduğu mahkeme kararı ile sabit olması ve karar sonrası uygulamanın kalkmış olması nedeni ile o güne kadar alınmış paraların toplamının ödeme yapan kişiye ödeme tarihinden itibaren işlemiş yasal faizi ile birlikte iadesi talep edilebilir.” diyen Av. Dal Kılıçaslan şu ifadelerde bulunmuş:

Talep için mahkeme kararının İstinaf (bir üst mahkeme) incelemesinden geçerek kesinleşmesinin beklenmesi daha sağlıklı olacaktır.. Çünkü talebin reddi durumunda açılacak davada ilk açılan davaların mahkeme kararlarının kesinleşmesi beklenecektir.

Talepten sonra ret cevabı alınması ile birlikte dava açılabilir.

Dava aşamasında faiz isteme tarihine dikkat edilmelidir. Çünkü ödeme tarihi değil tahsilatı yapan temerrüde düşmemiş olduğundan talep tarihinden faiz alınabilmesi olasıdır.

Görünen o ki Muğla İdare Mahkemesi kararının bir üst mahkemede de onaylanması halinde Muğla Büyükşehir Belediyesi toplamda çok ciddi bir ödeme ile karşı karşıya kalacak…

 

xx        xx        xx

Tabi bugüne kadar Muğla Büyükşehir Belediyesi vatandaşlardan “yol üzeri otopark” ücreti toplamış da değil…

Ancak o “yol üzeri otopark” işletmelerini belediyeden ihale ile alan, elemanları otomobil sahiplerine muhatap edilen şirketler var. Günü geldiğinde paraların vatandaşa iadesi için dava açılırken buna dikkat edilecektir.

Av. Emine Dal Kılıçaslan bu konuda da şu ifadelerde bulunmuş:

Ücretlendirme fişlerinde belirtilen isme ve adrese başvuru yapılması gerekir. Ancak burada tahsilatı yapan şirketin tam unvanı yazmadığından aynı anda şirket ve tahsilat bilgilerinin istenilmesi ile birlikte Büyükşehir Belediyesine de başvuru yapılabilir.

Taleplerde mahkeme kararında olan cadde ve sokak isimlerini belirtmek gerekir.. Çünkü mahkeme kararında olmayan yani biz dava açıktan sonra uygulamaya geçmiş çok az sayıda da olsa sokak vardır.. Bunlarla ilgili mahkeme kararı henüz olmadığından ileride muhtemel itiraz ve dava sürecinde sıkıntı yaşanabilir..

Av. Emine Dal Kılıçaslan açıklamalarının altına bir de not düşmüş. Şöyle;

Not: Eee ne demişler, isteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü kara.. Çok şükür isteyen yani ödeme yapmak zorunda kalan vatandaşın bir yüzü dahi kara olmadığından şimdiden vermeyen düşünsün..

 

xx        xx        xx

Tabi söz konusu yazımın altına bir de yine Goca Mola adındaki sosyal medya kullanıcısı tarafından can alıcı soru bırakılmış. Şöyle:

Otopark Yönetmeliği 1992 yılından beri vardı. Şu anki Belediye Başkanı da 1994 yılından beri görevde. Bu güne kadar aldığı otopark paralarını ne yaptı ya da almadıysa niye almadı? Bunun sorgulanması lazım değil mi?

Bunun kesinlikle sorgulanması lazım. Bu siyasetin işi… Nedense bu konuda bugüne kadar ne AK Parti’den ne de MHP’den zahmet edip soru soran oldu. Belki şimdi sorarlar.

Bilindiği gibi belediyeler konut inşaatlarında inşaat ruhsatı verirken harç alırlar. O harç ile birlikte bir de “otopark harcı” tahsil edilir. Belediyelerde bu paralarla otopark üretmekle yükümlüdürler. Muğla il merkezinde bugüne kadar üretilmiş iki otopark var. Biri Muğla’ya yakışmayan beton yığını katlı otopark, diğeri Zihni Derin İş Merkezi bodrumundaki yer altı otoparkı. Ha bir de Eren Sitesi altında var…

Toplanan paraların gerisi nerede?

————————————                                                      —————————————

Günün Sözü: Felsefenin dediği doğru. Hayat geriye doğru anlaşılır. Ama burada bu cümleyi unutuyoruz: İleri doğru yaşanmalı!

ÇİVİ

– Muğla CHP Parti Meclisi’nde temsil edilmese de 36. Olağan Kurultay Divanı’nda Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat yer alırken, 19. Olağanüstü Tüzük Kurultayı Divanı’nda Muğla İl Başkanı Mürsel Alban yer aldı.

Beni bi gülmek aldı:)))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ahmet Tan Karaosmanoğlu 13 Mart 2018 / 10:59

Efem,
GOCA MOLA, iyi bir noktaya değinmiş.Şu ana kadar hiç kimse,Özellikle mualif parti meclis üyeleri şimdiye kadar hiç sormadılar.Bu konuyu birkaç kez ben dile getirdim.Ancak benim araştırdığım konularla ilgili olarak sormuştum.Asıl soru;
OTOPARK YÖNETMELİĞİNE GÖRE ,1992 YILINDAN BERİ KAÇ TL TOPLANDI?BU TOPLANAN PARALARLA KAÇ TL’LİK NEREYE YATIRIM YAPILDI?
Asıl bilinmesi gereken budur.Mualif meclis üyelerinden hiç kimse bu sorunun cevabını yıllara göre alınmış paraları ve yatırımları gösterir tabloyu belediyeden istemediler.
Çok önemli bir husus da bu toplanan paralarla Otoparktan başka bir şey yapılamayacağıve bu paralarla yapılan otoparklardan da ücret alınamayacağı yasalarla belirlenmiştir.
Muğla Çok katlı Otoparkın 1.250.000 tl si otopark paralarından harcanmıştır.Bu bilgiyi yazılı olarak Belediye den ben almıştım.Pekiii,Belediye buradan nasıl ücret alabilir.Alamaz.Burda da yasalara aykırı davranılıyor.Bu konuyu da senin köşende ele almıştın.
HADİ BAKALIM BİR DUYARLI AVUKAT DAHA ARANIYOR…….

Ahmet Tan Karaosmanoğlu 13 Mart 2018 / 14:21

Efem,
Yönetmeliğin ilgili maddesi;
Otopark hesabından yapılacak harcamalar

MADDE 13 – (1) Otopark hesabında toplanan meblağ, belediyelerin kendi kaynaklarından ayıracağı tahsisatla birlikte, tasdikli plan ve beş yıllık imar programına göre hazırlanan kamulaştırma projesi karşılığında otopark tesisi için gerekli arsa alımları ile bölge ve genel otoparkların inşasında kullanılır. Bu meblağ, öncelikle parselinde otopark ihtiyacı karşılanamayan ancak otopark bedeli ödeyen parsellerin bulunduğu mümkün olan en yakın sınırlar içinde kullanılır.

(2) Otopark hesabında toplanan meblağ otopark tesisi dışında başka bir amaçla kullanılamaz.

(3) Otopark hesabında toplanan meblağ, belediyelerce hazırlanacak sarf belgesi, verile emri ve hak ediş raporuna göre belediyesinin yazılı talimatı üzerine ilgili bankaca hak sahibine ödenir.

(4) Otopark hesabında toplanan meblağın, amacında kullanılıp kullanılmadığı hususu İçişleri Bakanlığınca denetlenir.

Denilmektedir.Bakanlık Yetkilileri, Bol miktarda yapılan otoparkları görünce herhalde toplanan paraların yerli yerinde harcandığına kanaat getirmişler.

salihdemir 13 Mart 2018 / 18:43

Marmaris İlçesinin CHP’li Meclis Üyeleri Hakkı Şevket Bayındır, İsmet Kamil Öner ve Ali Fuat Fidan’ın partiden 2 yıl atılmasının birinci nedeni biat etmemeleri ikinci nedeni ise halkın soyulmasına karşı çıktıkları içindir. 3 Meclis üyesine haksız yere ceza verenlerin bekletilmeden disipline verilip partiden atılması gerekir. En son kongrede Parti Meclisine en yüksek oyla seçilen üyelerden birisi en çok şikayet edilen İl örgütünün Muğla, belediyenin de Muğla Büyükşehir Belediyesi olduğunu söylemiş.