Otogarda tabela tartışması « Hamle Gazetesi

Otogarda tabela tartışması

Bu haber 17 Haziran 2019 - 0:31 'de eklendi ve 1.469 kez görüntülendi.

Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminalinde verilecek taksi hizmetinin davalık olması sonucunda Muğla Büyükşehir Belediyesinin garaj önüne astığı tabela hakkında Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası Başkan açıklama yaptı. Muğla Kamyoncu Otomobilci Ve Şoförler Esnaf Odası Başkan Vekili Arif Özer; “Davacı tarafına hedef gösteren tabela, terminalde hizmet verilememekte imiş gibi göstererek ilan ettiği yazı ile odamızı hedef ve sorumlu kılmaya çalışmakta; üyemiz ile vatandaşımız ile aramızı açmaktadır” dedi. Muğla Büyükşehir Belediyesi ise konu ile yaptığı açıklamada bahsi gecen tabelaların halkı bilgilendirmek amacı ile asıldığını belirtti.

Muhittin Direk

Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminalinde verilecek taksi hizmetinin davalık olması sonucunda Muğla Büyükşehir Belediyesinin garaj önüne astığı tabela yeni bir tartışmanın doğmasına neden oldu. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası Şehirlerarası otobüs terminalinde verilecek taksi hizmeti daha önce krize dönüşmüş UKOME’nin aldığı karar ile ilgili Muğla İdare Mahkemesi durdurma kararı vermişti. Mahkemenin aldığı karar sonra Büyükşehir Belediyesi’nin  astığı “Değerli Vatandaşlarımız; Muğla Kamyoncu Otomobilci Ve Şoförler Esnaf Odası tarafından açılan dava neticesinde Muğla 2. İdare Mahkemesinin 14.03.2019 Tarih Ve E:2018/1569 sayılı yürütmeyi durdurma kararı gereği, Muğla Şehirlerarası Terminal alanında/ Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Kompleksi ticari taksi hizmeti verilememektedir” yazılı tabela Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası tepkisine neden oldu.

Oda adına açıklama yapan Başkanvekili Arif Özer; “Davacı tarafına hedef gösteren tabela, terminalde hizmet verilememekte imiş gibi göstererek ilan ettiği yazı ile odamızı hedef ve sorumlu kılmaya çalışmakta; üyemiz ile vatandaşımız ile aramızı açmaktadır” dedi. Muğla Büyükşehir Belediyesi ise konu ile yaptığı açıklamada bahsi gecen tabelaların halkı bilgilendirmek amacı ile asıldığını belirtti.

Muğla Şehirlerarası Otobüs Terminalinde açıklama yapan Muğla Kamyoncu Otomobilci Ve Şoförler Esnaf Odası Başkan Vekili Arif Özer; “Bugün geldiğimiz noktada aynı tutum ve tavır devam etmekte, hatta yerini Odamız’a karşı saldın kabul edilecek eylemlere bırakmaktadır. Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminali önüne Büyükşehir Belediyesi yetkililerince asılan tabela ile açtığımız dava nedeniyle taksi hizmeti verilemediği yönünde yanıltıcı haksız ve kamu tüzel kişiliğimize hakaret sayılacak nitelikte söylemde bulunulmuştur. Bu söylem açılan davada verilen karara uymamakta, kararın yanlış anlaşılmasına neden olmaktadır. Bu söylem, rencide edici, bölücü, ayrıca Belediye gibi kamu tüzel kişiliğine yakışmayan devlet adabı ile de uyuşmayan bir söylemdir. Esefle karşılıyor, kınıyor ve yetkililerin derhal Özür dileyerek bu yanlıştan dönmesini tabelayı söküp atmalarını istiyoruz. Aksi halde hazırlamış olduğumuz suç duyurusunu Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunacağımızın da bilinmesini istiyoruz. Ret oyu kullandığımız UKOME Genel Kurulu 12.12.2018 tarihli 2018/9-610 sayılı karan ile Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan Muğla Menteşe Taksiciler Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifine, il Trafik Komisyonu Kararından yoksun olmasına rağmen hak tahsisi yoluna gidilmiş, esnafımız, işbu hukuka aykırı şekilde yetkilendirilen kooperatifin çatısı altında çalışmaya teşvik ve telkin edilmiş, bu suretle bireysel kazanılmış haklarından yoksunlaştırma çabasına girilmiştir. Esnafımızı, haklarını savunurken güçsüz kılmak, keyfiyeten her türlü kararı alabilme rahatlığına kavuşmak isteyen Muğla Büyükşehir Belediyesi bu nedenle kararlarının hukuk denetiminden geçmesine tepki duymakta, hukuk devletini yok saymakta, açıkladığımız şekilde bölücü söylem ve haksız eylemde bulunmaktadır. Açmış olduğumuz davada da, ret oyu kullandığımız kararın açıkça hukuka aykırı olduğu yürütmenin durdurulması ile tespit olunmuştur, idare, etik ilke gereği hukuka saygılı biçim de kusurlarını kabullenip yanlışından dönme yolunu izlemesi gerekirken, üzücü şekilde kooperatif araçlarını hile yoluyla çalıştırmaya devam etmektedir. Diğer yandan, Terminal’de hizmet verilememekte imiş gibi göstererek ilan ettiği yazı ile Odamızı hedef ve sorumlu kılmaya çalışmakta; üyemiz ile vatandaşımız ile aramızı açmaktadır. Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni bu büyük suça konu yanlışından dönmeye, bölücü değil bütünleştirici olmaya, esnaf arasında neden olduğu nifakı temizlemeye, Muğla şoför esnafını savunmaya ve kazanılmış haklarını korumaya, bu suretle vatandaşımıza gerçekten iyi ve doğru ulaşım hizmetini vermeye, Anayasal Ödevlere ve yasal görevlere uymaya davet ediyoruz” dedi.

 

Büyükşehir’den cevap

Muğla Büyükşehir Belediyesi ise yayınladığı yazlı açıklamada şu görüşlere yer verdi :

“Bilindiği üzere 6360 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi ve 30.03.2014 tarihinde yapılan yerel seçimler sonrasında Muğla ili büyükşehir belediye statüsü kazanmış, Muğla il merkezinde Menteşe Belediye Başkanlığı kurulmuş ve ticari taksilerin sayılarını, durak yerlerini, plakalarının verilmesine ilişkin usul ve esaslarını belirleme yetkisi İl Trafik Komisyonu yerine kurulmuş olan Ulaşım Koordinasyon Merkezi(UKOME) yetkisine geçmiştir.  12.12.2018 tarihli UKOME Kurulu Toplantısında açıklamaya konu taksi bekleme yeri belirlenmesi konusu: Menteşe ilçesinde yeni faaliyete geçmiş olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminali yerleşkelerinin vatandaşlar tarafından yoğun hizmet aldığı alanlar olması, ticari taksi ihtiyacının en yoğun bulunduğu alanlar olması sebebi ile UKOME Kurulunun 15.11.2017 tarih ve 2017/7-489 sayılı kararı ile yapılan düzenleme neticesinde ticari taksilerin tek bir kurumsal çatı altında birlik/durak/kooperatif vb. olamamaları, etkin ve verimli hizmet kalitesinin sağlanamaması, düzenli olarak vatandaşlara hizmet verilememesi, kendi içlerinde bir denetim mekanizmalarının bulunmaması ve keyfe keder düzensiz olarak sürdürülen taksi faaliyetinin yürütülmesi neticesinde vatandaşların mağduriyet yaşamasının engellenmesi amacıyla kooperatif bünyesinde bir araya gelen ve arzu eden tüm taksi işletenlerinin aynı çatı altında çalışabilmesine imkân tanıyan 2018/9-610 sayılı karar ile düzenleme yapılmıştır. Muğla Kamyoncu, Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası’nın açmış olduğu dava sonucunda, Muğla 2. İdare Mahkemesinin 14.03.2019 tarih E:2018/1569 sayılı kararı ile UKOME Kurulunun 12.12.2018 tarih ve 2018/9-610 sayılı kararının “… Faaliyet gösterecek araçların 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre ihale yöntemi ile belirlenmeden tesis edilen dava konusu işlemde kamu yararına, eşitlik ilkesine ve hukuka uyarlık görülmeyerek”  yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiş, bu durum sonuçlanıncaya kadar Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminali alanı yerleşkelerinde herhangi bir ticari taksi faaliyetinin sürdürülmesinin hukuka aykırı teşkil edeceğinden Belediyemizce bu bölgelerde toplu taşıma araçları sefer sayıları ve araç sayıları artırılarak ulaşım hizmetinin aksamasına izin verilmemiş ve karar doğrultusunda gerekli işlemlerin tesis edilmesine yönelik çalışmalar sonuçlandırılma aşamasına gelmiştir. Aynı zamanda bu durumdan vatandaşlarımızın bilgi alması amacı ile bilgi levhaları asılmıştır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.