Otizmli çocuklardan Vali Güvençer’e ziyaret

Bu haber 02 Nisan 2014 - 21:18 'de eklendi ve 580 kez görüntülendi.

otizmlicocuklardanvali5665115Dünya Otizm Günü kapsamında otizmli çocuklar ve aileleri Vali Mustafa Hakan Güvençer’i ziyaret etti. Otizmli çocuklar yaptıkları eserleri Vali Güvençer’e hediye etti.

Haber Merkezi

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu, Aile ve Sosyal Politikalar Müdür yardımcısı Mehmet Ali Kariptaş, Muğla Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Menderes Çetinözlü ve Başkan Yardımcısı Sibel Matur, Muğla Engelliler Derneği Başkanı Emine Çakıroğlu ve otizmli çocuklar Vali Mustafa Hakan Güvençer’i ziyaret etti.

Ziyarette, erken yaşta eğitimin önemini vurgulayan Vali Güvençer: “Bütün engel gruplarında olduğu gibi otizmde de eğitime erken yaşta başlanması otistik çocukların belli bir seviyeye gelmesini sağlar. Erken teşhis eğitime erken başlanması için çok önemlidir. Teşhisten sonra ailelere verilecek profesyonel yardımlarla durumu kabul sürecini hızlandırmak önemlidir” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu ise: “Engelli çocuklarını saklayan, kabullenemeyen ailelerimiz var. Uzun bir eğitim süreciyle engelli çocuklarımız da topluma karışabilir, toplumla iletişim kurabilir. Bu yüzden engelli çocuğu olan aileler mümkün olduğu kadar çocuklarının eğitimine erken başlamalı ve çocuklarını sosyal aktivitelerle topluma alışmalarını sağlamalıdır” diye belirtti.

Otizmli çocuklarla ilgili bilgi veren Muğla Zihinsel Engelliler Derneği Başkan Yardımcısı Sibel Matur: “Otizmli çocuklar duygu ve düşüncelerini ifade edemezler. Genellikle mimiklerle duygu ve düşüncelerini ifade edebilirler. Otizmli çocuklarımızın hayatını kolaylaştırmak için eşyaların yerini değiştirmemeye, yer değişikliği yapmamaya özen göstermeliyiz. Otizmli çocuklar birbirlerine benzemezler. Konuşmakta da sıkıntı çeken otizmli çocukların kullandığı kelime sayısı onu geçmez. Ancak erken teşhis ve eğitimle otizmli çocuklar belli bir seviyeye gelir” dedi.

Konuşmaların arından otistik engelli çocuklar, Vali Güvençer’e, çiçek, kendi yaptıkları resim ve tepsiyi hediye etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.