Otizmde spor ile yaşam projesi devam ediyor

Bu haber 23 Mart 2015 - 0:19 'de eklendi ve 765 kez görüntülendi.

otizmmmZihinsel Engelliler Derneği Muğla Şubesi ve GEKA işbirliği ile “Otizmde Spor ile Yaşam Projesi” eğitimlerini sürdürüyor. Düğerek Sosyal Spor Tesisleri’nde yaklaşık 30 otizmli çocuk ve 30 gönüllü eğitmenin hayat verdiği 3 aylık proje boyunca Otizmli çocuklara, bir saat temel koordinasyon eğitimi, bir saat temel şablon eğitimi, bir saat spor, yüzme ve halk dansları eğitimleri veriliyor. Projenin bir buçuk ayını geride bırakan çocuklar 3üncü ayın sonunda düzenlenecek şenlikte halk dansları ve spor gösterisi ile marifetlerini sergileyecekler.

Hafize Ataseven

Zihinsel Engelliler Derneği Muğla Şubesi ve GEKA işbirliği ile “Otizmde Spor ile Yaşam Projesi” eğitimlerini sürdürüyor. Düğerek Sosyal Spor Tesisleri’nde yaklaşık 30 otizmli çocuk ve 30 gönüllü eğitmenin hayat verdiği 3 aylık proje boyunca Otizmli çocuklara, bir saat temel koordinasyon eğitimi, bir saat spor, bir saat yüzme ve halk dansları eğitimleri veriliyor. Projenin bir buçuk ayı geride bırakan çocuklar 3üncü ayın sonunda düzenlenecek şenlikte halk dansları ve spor gösterisi ile marifetlerini sergileyecekler.

Otizmde Spor ile Yaşam Projesi’nin MSKÜ koordinatörü olan ve aynı zamanda otistik çocuklara eğitim veren Ali Salih Eroğlu, “GEKA’nın destekleri ile Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin tahsis ettiği bu salonda Muğla Zihinsel Engelliler Derneği olarak “Otizmde Spor ile Yaşam Projesinde 1buçuk ayı doldurduk. Çocuklara burada birer saat temel koordinasyon eğitimi, spor, yüzme ve halk dansları eğitimleri veriyoruz.30 eğitmen arkadaşım 30 çocukla birebir ilgileniyor hatta serviste bile evlerine getirip götürüyorlar. Hatta ailelerden bağımsız hareket ediyoruz” dedi.

Projenin 3 ay süreceğini fakat 3 ay ile sınırlı kalmayıp, 12 ay sürmesi için mücadele verdiklerini kaydeden Eroğlu, “3 ay normal insanlar için bile kısa bir süre. Otizmli çocuklar için çok daha kısa bir süre. Otizmli bir çocuk 12 ay çalışmış olsa bile 15-20 gün ara verdiği takdirde çocuklar öğrendiklerini unutup başladığımız noktaya dönebiliyor. O yüzden proje bazlı, kısa süreli çalışmalar değil bir spor ve yaşam merkezi olarak hayata geçirilmesini istiyoruz” dedi.

Eroğlu şunları söyledi:

“Belediye başkanlarına ve valimize, üniversiteye, Sıtkı Koçman Vakfı’na sesleniyorum, desteklerini bekliyoruz. Vereceğimiz eğitim 12 aya çıkarılmalı ve hatta sporla yaşam merkezi haline getirilmeli. Çocuklarımızın ve bizim çabalarımızın boşa gitmemesi için Muğla’nın önde gelen isimleri lütfen destek olsunlar.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.